Rozdział 8 - Przypadki i warunki zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów służących całkowicie lub częściowo czynnościom zwolnionym od podatku - Wykonanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.154.797

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1997 r.

Rozdział  8

Przypadki i warunki zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów służących całkowicie lub częściowo czynnościom zwolnionym od podatku

§  13. 
Zarejestrowani podatnicy wykonujący czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy mają prawo do zwrotu podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie następujących towarów służących całkowicie lub częściowo tym czynnościom:
1)
urządzenia do uboju bydła i trzody (SWW 0782-11),
2)
urządzenia do przygotowywania tusz (SWW 0782-12),
3)
urządzenia do uboju drobiu (SWW 0782-32),
4)
urządzenia do przerobu mleka (SWW 0782-41),
5)
fabrycznie nowe autobusy, trolejbusy, wagony tramwajowe i wagony metra, służące do wykonywania usług komunikacji miejskiej.
§  14. 
Zwrot podatku naliczonego przy nabyciu towarów wymienionych w § 13 nie przysługuje podatnikom, którzy:
1)
są zwolnieni od podatku na podstawie art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy lub będą zwolnieni od podatku w ciągu trzech lat od końca roku, w którym towar został nabyty, lub
2)
nie dokonali zapłaty za towary, od których przysługuje zwrot podatku naliczonego, w kwocie odpowiadającej co najmniej kwocie tego podatku, a w przypadku importu - nie dokonali zapłaty podatku obliczonego przez urząd celny, lub
3)
zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów kwotę podatku naliczonego od towarów wymienionych w § 13, lub
4) 8
 darowali, odsprzedali, wydzierżawili, wynajęli, wydali w zamian za wierzytelność albo za czynność nie podlegającą opodatkowaniu lub w miejsce świadczenia pieniężnego, wnieśli jako aport lub oddali w nieodpłatne użytkowanie towar objęty zwrotem podatku w ciągu trzech lat od końca miesiąca, w którym został nabyty, lub
5)
zostaną postawieni w stan likwidacji, zostanie wobec nich ogłoszona upadłość lub zaprzestaną działalności w okresie trzech lat, licząc od końca miesiąca, w którym towar został nabyty.
§  15. 
Zwrot podatku naliczonego, o którym mowa w § 13, dotyczący zakupów związanych:
1)
w całości ze sprzedażą zwolnioną od podatku - nie może być większy od kwoty podatku naliczonego,
2)
częściowo ze sprzedażą zwolnioną od podatku - nie może być większy od kwoty podatku naliczonego, odpowiadającej procentowemu udziałowi wartości sprzedaży zwolnionej w wartości sprzedaży ogółem.
§  16. 
1. 
Zwrot podatku naliczonego następuje na wniosek podatnika, złożony we właściwym urzędzie skarbowym.
2. 
Do wniosku o zwrot podatku naliczonego należy dołączyć kopię faktury, faktury korygującej lub dokumentu odprawy celnej, dotyczących towarów wymienionych w § 13, wraz z kopią potwierdzenia zapłaty.
3. 
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku naliczonego na rachunek bankowy podatnika, nie później niż w ciągu 45 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  17. 
1. 
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w § 14 podatnik, który otrzymał zwrot podatku naliczonego na podstawie przepisów rozporządzenia, obowiązany jest zwrócić kwotę tego podatku, wraz z odsetkami, w ciągu 15 dni od końca miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające zwrot.
2. 
Odsetki, o których mowa w ust. 1, nalicza się od dnia następującego po dniu, w którym podatnik otrzymał zwrot podatku naliczonego.
3. 
Do odsetek należnych od kwoty zwróconego podatku stosuje się przepisy dotyczące odsetek od zaległości podatkowych.
8 § 14 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.157.805) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.