Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe - Wykonanie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.29.128

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1998 r.

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe

§  76.
1.
W księgach wieczystych założonych lub urządzonych po dniu 1 stycznia 1947 r. dokonuje się nadal wpisów stosownie do nagłówków poszczególnych łamów. Istniejące zapasy druków tych ksiąg wykorzystuje się do ich wyczerpania.
2.
Zbiory dokumentów przy księgach wieczystych, o których mowa w ust. 1, istniejące w chwili wejścia w życie rozporządzenia, utrzymuje się nadal. Jeżeli przy dokonywaniu wpisu należy powołać numer karty akt księgi wieczystej, którym dokument został oznaczony, a znajduje się on w określonym wyżej zbiorze dokumentów, należy powołać numer dokumentu, pod którym został on zamieszczony w tym zbiorze, z oznaczeniem tego zbioru.
3.
Księgi wieczyste, o których mowa w ust. 1, oprawione po 25 ksiąg w jednej trwałej okładce, powinny być najpóźniej przy sposobności pierwszego wpisu do którejkolwiek z tych ksiąg rozdzielone i umieszczone w teczkach akt ich księgi wieczystej.
§  77.
1.
Do założenia lub urządzenia księgi wieczystej dla budynku odpowiadającego warunkom przewidzianym w art. 5 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) niezbędne jest stwierdzenie właściwego organu, że budynek warunkom takim odpowiada.
2.
Podstawą oznaczenia budynku, o którym mowa w ust. 1, jest jego odpis i plan inwentaryzacji.
3.
Po oddaniu terenu, na którym budynek się znajduje, właścicielowi budynku w użytkowanie wieczyste księgę wieczystą prowadzoną dla budynku zamyka się, a wszystkie wpisy przenosi się do księgi wieczystej dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. W razie odmowy oddania gruntu pod budynkiem dotychczasowemu właścicielowi budynku w użytkowanie wieczyste, księgę dotychczasową zamyka się.
§  78.
Księgę wieczystą założoną lub urządzoną dla budynku stanowiącego odrębną nieruchomość na podstawie przepisów o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych zamyka się przy pierwszym wniosku o wpis, a wszystkie wpisy w księdze dotychczasowej przenosi się do księgi wieczystej dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste.
§  79.
Zbiory dokumentów urządzone dla nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych albo których księgi zaginęły lub uległy zniszczeniu, prowadzi się w sztywnych okładkach, na których zamieszcza się nazwę sądu, nazwę gminy lub miasta i numer repertorium Zd. Okładki powinny być zaopatrzone w przyczepki z mocnego papieru, wystające na dole, z uwidocznionym na nich oznaczeniem zbioru, o kolorze odróżniającym je od akt księgi wieczystej.
§  80.
W postanowieniu zarządzającym ujawnienie prawa lub ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością przez złożenie dokumentów do zbioru wymienia się tylko dokumenty będące podstawą ujawnienia prawa lub ograniczenia oraz wniosek. W postanowieniu takim określa się w szczególności treść prawa lub ograniczenia będącego przedmiotem ujawnienia, osoby, na których rzecz ujawnienie następuje, osoby, których prawa zostają ujawnieniem dotknięte, a także wskazuje się numer i datę wniosku oraz dane dotyczące podstawy ujawnienia prawa lub ograniczenia.
§  81.
Do zbioru dokumentów załącza się w porządku chronologicznym według daty wpływu dokumenty i inne pisma dotyczące zbioru. Poszczególne karty numeruje się kolejno.
§  82.
Zbiór dokumentów dotyczący nieruchomości, dla której założono księgę wieczystą, staje się częścią składową akt księgi. Na okładce akt, do których zbiór został włączony, umieszcza się odpowiednią wzmiankę.
§  83.
Jeżeli przepisy paragrafów poprzedzających nie stanowią inaczej, do prowadzenia zbiorów dokumentów stosuje się odpowiednio przepisy § 1-9.
§  84.
1.
Sąd prowadzi według ustalonych wzorów repertorium dokumentów (Rep. Zd) i dziennik zbiorów dokumentów (Dz. Zd).
2.
Do repertorium Zd wpisuje się w szczególności zbiory dokumentów przejęte z innego sądu.
3.
Do dziennika Zd wpisuje się wnioski o złożenie dokumentów do zbioru i środki odwoławcze od postanowień w sprawie złożenia dokumentów do zbioru.
4.
Zbiory dokumentów zamknięte wpisuje się do repertorium Ar prowadzonego stosownie do § 70.
5.
Wydawane przez sąd odpisy dokumentów znajdujących się w zbiorze wpisuje się do dziennika Odp prowadzonego stosownie do § 73.
6.
Jeżeli przepisy ust. 1-5 nie stanowią inaczej, do czynności z zakresu biurowości dotyczących zbiorów dokumentów stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4.
§  85.
Księgi biurowe założone na drukach według dotychczasowych wzorów prowadzi się nadal stosownie do nagłówków poszczególnych łamów. Istniejące zapasy druków tych ksiąg wykorzystuje się do ich wyczerpania.
§  86.
Do czasu przekazania prowadzenia ksiąg wieczystych właściwemu sądowi rejonowemu państwowe biuro notarialne i notariusz tego biura stosują przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące sądu i sędziego.
§  87.
Tracą moc przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 marca 1983 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 19, poz. 84), z wyjątkiem § 56 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 co do obwieszczeń sądowych przy założeniu księgi wieczystej, o której mowa w tym przepisie.
§  88.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.