Rozdział 4 - Biurowość - Wykonanie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.29.128

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1998 r.

Rozdział  4

Biurowość

§  64.
1.
Dla spraw ksiąg wieczystych sąd prowadzi według ustalonych wzorów:
1)
repertorium ksiąg wieczystych (Rep. Kw),
2)
repertorium archiwum (Rep. Ar),
3)
dziennik ksiąg wieczystych (Dz. Kw),
4)
dziennik postępowania przynaglającego (Dz. Pn),
5)
dziennik odpisów (Dz. Odp),
6)
kartotekę "spis właścicieli" nieruchomości.
2.
Księgi biurowe powinny być oprawione, a ich stronice ponumerowane. Na okładkach i na pierwszych stronicach tych ksiąg zamieszcza się nazwę sądu, w którym księga jest prowadzona, oraz numer tomu właściwej księgi, jeżeli składa się ona z więcej niż jednego tomu. Na ostatniej stronicy zamieszcza się poświadczenie prezesa sądu albo upoważnionego przez niego sędziego, stwierdzające ogólną liczbę stronic.
§  65.
Omyłki w księgach biurowych prostuje się przez przekreślenie błędnego tekstu w sposób umożliwiający odczytanie go i przez wpisanie tekstu prawidłowego.
§  66.
Repertoria Kw i Ar prowadzi się w sposób ciągły, a pozostałe księgi biurowe - według rocznych okresów kalendarzowych, rozpoczynając nową numerację z początkiem każdego roku.
§  67.
1.
Do repertorium Kw wpisuje się księgi wieczyste z chwilą założenia lub urządzenia nowej księgi wieczystej albo z chwilą otrzymania księgi wieczystej z innego sądu.
2.
Do repertorium Kw wpisuje się również akta księgi wieczystej w postępowaniu o założenie księgi wieczystej. Akta wpisuje się pod numerem kolejnym, który nadaje się założonej następnie księdze wieczystej.
§  68.
1.
W łamie 1 repertorium Kw wpisuje się numer bieżący, który nadaje się księdze wieczystej z chwilą jej wpisania do repertorium. W dalszych łamach wpisuje się dane wskazane napisami łamów, a w szczególności:
1)
w łamie 2 - datę założenia lub urządzenia księgi wieczystej,
2)
w łamie 3 - datę przejęcia księgi wieczystej z innego sądu i poprzedni numer,
3)
w łamie 4 - miejscowość i gminę, a w miastach ponadto ulicę i numer porządkowy,
4)
w łamie 5 - datę założenia i numer nowego tomu,
5)
w łamie 6 - dane, których zapisanie ze szczególnych przyczyn jest konieczne lub celowe, np. "księga obejmująca lokal stanowiący odrębną nieruchomość", "grunt oddany w użytkowanie wieczyste".
2.
W poszczególnych łamach wpisuje się także wszelkie późniejsze zmiany. Zapisy, które wskutek tych zmian stały się bezprzedmiotowe, podkreśla się linią czerwoną. Tak samo podkreśla się w łamie 1 numery ksiąg, które zostały oddane do archiwum lub przekazane innemu sądowi.
3.
Do numeru księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu dodaje się oznaczenie "ogr".
§  69.
1.
W razie gdy przejęcie ksiąg wieczystych jest następstwem połączenia obszarów właściwości sądów prezes właściwego sądu wojewódzkiego określa, które repertorium będzie prowadzone nadal jako repertorium połączonych obszarów. W tym wypadku do repertorium tego nie wpisuje się ksiąg wieczystych wpisanych do innych repertoriów. Repertoria te zamyka się przez podkreślenie ostatniego wpisu podwójną czerwono-czarną linią i używa się ich nadal z oznaczeniem dla odróżnienia literami A, B itd.
2.
W razie włączenia tylko części obszaru właściwości jednego sądu do obszaru właściwości innego sądu, prezes właściwego sądu wojewódzkiego zarządza bądź pozostawienie repertorium w sądzie, którego obszar właściwości został podzielony, bądź przekazanie go wraz z przekazanymi księgami wieczystymi. W tym ostatnim wypadku sąd, który przekazał repertorium, zakłada nowe repertorium i wpisuje do niego księgi wieczyste prowadzone dla nieruchomości pozostałych na obszarze jego właściwości. Księgi te wykreśla się z repertorium przekazanego.
3.
Jeżeli zmiana obszarów właściwości sądów połączona jest ze zmianą obszarów właściwości sądów wojewódzkich, czynności podejmowane stosownie do przepisów ust. 1 i 2 przez prezesa sądu wojewódzkiego podejmuje Minister Sprawiedliwości.
§  70.
1.
Do repertorium Ar wpisuje się księgi wieczyste zamknięte.
2.
Księgom wieczystym nadaje się nową numerację odpowiadającą numerom bieżącym, pod którymi wpisane zostają do repertorium Ar.
3.
Nowy numer umieszcza się na księgach wieczystych pod numerem dawnym. Poprzednie sygnatury powinny pozostać widoczne.
§  71.
1.
Do dziennika Kw wpisuje się:
1)
wnioski o wpisy w księdze wieczystej,
2)
wnioski o założenie księgi wieczystej,
3)
środki odwoławcze od dokonanych wpisów.
2.
Wnioski i środki odwoławcze wymienione w ust. 1 wpisuje się pod numerami bieżącymi w kolejności ich wpływu. Na wnioskach i środkach odwoławczych zamieszcza się numer dziennika z dodaniem dwóch ostatnich cyfr roku.
3.
Do dziennika Kw wpisuje się dalsze pisma dotyczące tej samej sprawy tylko wówczas, gdy zawierają one nowe wnioski o wpis.
§  72.
1.
Do dziennika Pn wpisuje się:
1)
sprawy wszczęte w postępowaniu przynaglającym, w szczególności:
a)
wskutek zawiadomienia sądu, prokuratora i organu rządowej administracji ogólnej lub organu gminy o zmianie właściciela,
b)
wskutek otrzymania przez sąd wiadomości o zmianie właściciela, poza wypadkami wymienionymi pod lit. a),
c)
po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego wnioskodawcy do usunięcia przeszkody do wpisu prawa własności, do usunięcia braków formalnych wniosku o wpis prawa własności albo do uiszczenia opłat od takiego wniosku,
2)
inne sprawy wszczęte z urzędu.
2.
W poszczególnych łamach wpisuje się w szczególności datę wpływu zawiadomienia będącego podstawą wszczęcia postępowania, a w braku takiego zawiadomienia - datę faktycznego wszczęcia postępowania, podstawę wszczęcia postępowania, właścicieli zobowiązanych do ujawnienia swego prawa i ich adresy, daty wezwań, grzywny, o których mowa w § 44 ust. 1, i ich egzekucję oraz sposób załatwienia.
§  73.
Do dziennika Odp wpisuje się wszelkie wydawane przez sąd odpisy ksiąg wieczystych lub dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych.
§  74.
1.
Spis właścicieli nieruchomości wpisanych w księdze wieczystej prowadzi się systemem kartotekowy. Jedna karta powinna obejmować wszystkie nieruchomości obojga małżonków.
2.
Dane dotyczące każdego właściciela umieszcza się w spisie tylko raz. W łamie 2 wykazuje się wszystkie księgi wieczyste dotyczące nieruchomości tego właściciela. Jeżeli w którejś z ksiąg zostanie wpisany inny właściciel lub jeżeli księga wieczysta zostanie zamknięta, podkreśla się dane dotyczące tej księgi w łamie 2 linią czerwoną. Jeżeli wykreśleniu ulegają wszystkie zapisy w łamie 2, odpowiednia karta powinna być usunięta z kartoteki.
3.
Spis uprawnionych do własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wpisanego w księdze wieczystej prowadzi się systemem kartotekowym. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  75.
1.
Jeżeli przepisy rozdziału niniejszego nie stanowią inaczej, do czynności z zakresu biurowości stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące organizacji i zakresu działania sekretariatów sądów wojewódzkich i rejonowych w sprawach cywilnych i karnych.
2.
Księgi biurowe mogą być prowadzone również przy stosowaniu systemu informatycznego opartego o program komputerowy.