Rozdział 2 - Postępowanie przynaglające - Wykonanie przepisów ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.29.128

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1998 r.

Rozdział  2

Postępowanie przynaglające

§  43.
1.
Sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej, po otrzymaniu wiadomości o zmianie właściciela, wzywa nowego właściciela, aby w wyznaczonym terminie złożył wniosek o wpis swego prawa pod rygorem wymierzenia grzywny. Termin wyznaczony w postanowieniu zawierającym wezwanie może być z uzasadnionych przyczyn przedłużony.
2.
Osoba wezwana obowiązana jest dołączyć do wniosku odpowiednie dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz podjąć inne czynności konieczne do dokonania wpisu, a w szczególności uiścić należne koszty sądowe.
§  44.
1.
Jeżeli osoba wezwana nie uczyni zadość wezwaniu w oznaczonym terminie albo uczyni to w sposób niedostateczny, a jej wyjaśnienia okażą się niewystarczające, sąd wymierzy jej grzywnę w wysokości nie przekraczającej 50 zł i niezwłocznie ponowi wezwanie, zagrażając dalszą grzywną, a w wypadku bezskuteczności tego wezwania, powtórzy tę czynność, dopóki wezwany nie zastosuje się do zarządzenia. Każde wezwanie może się opierać tylko na nowym postanowieniu. Każda następna grzywna nie może przekraczać kwoty 150 zł.
2.
Jeżeli obowiązany do ujawnienia swego prawa dostosował się do wezwania, sąd może na wniosek lub z urzędu umorzyć grzywny nałożone, a jeszcze nie uiszczone.
§  45.
1.
Jeżeli wniosek o wpis własności zostanie złożony bez wezwania, a istnieje przeszkoda do wpisu tego prawa, sąd wyznacza termin do jej usunięcia pod rygorem wszczęcia postępowania przynaglającego.
2.
Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu sąd ponownie wyznaczy wnioskodawcy odpowiedni termin do usunięcia przeszkody pod rygorem wymierzenia grzywny. Przepis § 44 stosuje się odpowiednio.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także w razie niezachowania warunków formalnych wniosku o wpis własności, a w wypadku nieuiszczenia należnych kosztów sądowych, wzywa się do ich uiszczenia w zakreślonym terminie pod rygorem egzekucji.
§  46.
Jeżeli kilkakrotne wezwania o usunięcie przeszkody do wpisu własności lub usunięcie braków formalnych wniosku okażą się bezskuteczne, sąd może zawiesić postępowanie w sprawie wpisu własności.
§  47.
1.
Do wniosków o wpis własności nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - o zwrocie pisma.
2.
Do czynności z zakresu prowadzenia ksiąg wieczystych stosuje się odpowiednio regulamin określający tryb wewnętrznego urzędowania sądu.