§ 6. - Wykonanie przepisów o podatku wyrównawczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.42.190

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
§  6.
1.
Przy obliczaniu i poborze zaliczek, o których mowa w § 5, za miesiące od stycznia do listopada stosuje się następujące zasady:
1) 12
od stałych dochodów, otrzymywanych przez podatnika co miesiąc z zakładu pracy, zobowiązanego do poboru zaliczek, zaliczkę ustala się w wysokości wynikającej z miesięcznej tabeli podatkowej, o której mowa w ust. 5, z zastosowaniem ulgi rodzinnej; jeżeli przypadająca do pobrania zaliczka od stałych dochodów nie przekracza miesięcznie 200 zł, a na wniosek lub za zgodą pracownika - również jeżeli przekracza tę kwotę, zakład pracy oblicza i pobiera od tych dochodów zaliczki za okresy kwartalne; w tym wypadku zaliczkę ustala się od kwartalnej sumy stałych dochodów w wysokości wynikającej z kwartalnej tabeli podatkowej, o której mowa w ust. 5, z zastosowaniem ulgi rodzinnej,
2)
od stałych dochodów, otrzymywanych spoza zakładu pracy zobowiązanego do poboru zaliczek, zaliczkę ustala się w pierwszym miesiącu po upływie kwartału w ten sposób, że:
a)
do dochodów, o których mowa w pkt 1, uzyskanych w kwartale poprzedzającym dodaje się dochody otrzymane w tym kwartale spoza zakładu pracy zobowiązanego do poboru zaliczek,
b)
od dochodu obliczonego w myśl lit. a) ustala się podatek według kwartalnej tabeli podatkowej, o której mowa w ust. 5, z zastosowaniem ulgi rodzinnej,
c)
zaliczkę stanowi różnica pomiędzy podatkiem ustalonym w myśl lit. b) a sumą zaliczek pobranych w poprzedzającym kwartale na podstawie pkt 1,
3)
od dochodów nieperiodycznych, otrzymanych z zakładu pracy zobowiązanego do poboru zaliczek i spoza tego zakładu, jak np. wyrównań za okresy ubiegłe, premii należnych za okres dłuższy niż miesiąc, nagród, dochodów z tytułu umów o dzieło lub zlecenia, zaliczkę ustala się w ten sposób, że:
a)
stałe dochody miesięczne otrzymane przez podatnika za okres od początku roku doprowadza się do stosunku rocznego i dodaje się dochody nieperiodyczne otrzymane przez podatnika w miesiącach poprzedzających tego roku; od tak ustalonego dochodu rocznego ustala się należny podatek w wysokości wynikającej z rocznej tabeli podatkowej, o której mowa w ust. 5, z zastosowaniem ulgi rodzinnej,
b)
do dochodu rocznego, obliczonego w myśl lit. a), dodaje się dochód nieperiodyczny otrzymany przez podatnika w miesiącu, za który oblicza się zaliczkę; od tak ustalonego dochodu rocznego ustala się należny podatek w wysokości wynikającej z rocznej tabeli podatkowej, z zastosowaniem ulgi rodzinnej,
c)
zaliczkę od dochodów nieperiodycznych stanowi różnica pomiędzy podatkiem przypadającym w myśl lit. b) a podatkiem obliczonym w myśl lit. a).
2.
Zaliczkę za miesiąc grudzień ustala się na podstawie rocznego obliczenia podatku. Zaliczkę stanowi różnica pomiędzy podatkiem należnym według rocznej tabeli podatkowej, z zastosowaniem ulgi rodzinnej, od sumy dochodów uzyskanych przez podatnika za cały rok z zakładu pracy zobowiązanego do poboru zaliczek i spoza tego zakładu a sumą zaliczek pobranych za miesiące od stycznia do listopada.
3.
Obowiązek poboru zaliczek powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody pracownika otrzymane od początku roku, obliczone w stosunku rocznym, przekroczyły kwotę powodującą powstanie obowiązku podatkowego.
3a. 13
Jeżeli dochody podatnika w poszczególnych miesiącach kształtują się nierównomiernie i można się domniemywać, że nie przekroczą w ciągu roku kwoty wolnej od podatku, zakład pracy może zaniechać poboru zaliczek do miesiąca, w którym dochody podatnika otrzymane od początku roku przekroczą kwotę wolną od podatku. W tym wypadku zaliczkę za ten miesiąc ustala się w wysokości wynikającej z rocznej tabeli podatkowej od dochodu osiągniętego od początku roku z zastosowaniem ulgi rodzinnej. Zaliczkę za następne miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym każdorazowo według rocznej tabeli podatkowej od dochodu osiągniętego od początku roku z zastosowaniem ulgi rodzinnej a sumą pobranych zaliczek.
4.
Zakład pracy na wniosek podatnika może zaniechać lub ograniczyć pobór zaliczek, jeżeli podatnik zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 7 ustawy, i udowodni wysokość wydatków podlegających odliczeniu.
5.
Tabele podatkowe zawierające obliczone kwoty podatku wyrównawczego od poszczególnych kwot dochodu za okresy miesięczne, kwartalne i roczne stanowią załącznik do obwieszczenia Ministra Finansów ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
12 § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1984 r. (Dz.U.84.37.196) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 1984 r.
13 § 6 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.73.331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.