§ 15. - Wykonanie przepisów o podatku wyrównawczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.42.190

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
§  15.
1. 29
Podatnicy, którzy otrzymują:
1)
krajowe świadczenia emerytalne lub rentowe w wysokości powodującej obowiązek płacenia podatku wyrównawczego, lub jeżeli obowiązek ten powstaje w związku z osiąganiem oprócz tych świadczeń innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem wyrównawczym,
2)
świadczenia emerytalne lub rentowe z zagranicy, od których płatnicy nie pobrali zaliczek, jeżeli wysokość tych świadczeń lub suma tych świadczeń łącznie z innymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem wyrównawczym powoduje obowiązek płacenia tego podatku,

są obowiązani w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po upływie kwartału wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki kwartalne na podatek wyrównawczy.

2.
Zaliczkę kwartalną od podatników, o których mowa w ust. 1, oblicza się w sposób następujący:
1)
otrzymaną w kwartale sumę emerytur i rent oraz innych stałych dochodów mnoży się przez 4,
2)
do rocznej kwoty dochodów obliczonej według pkt 1 dolicza się dochody nieperiodyczne,
3)
oblicza się należny podatek od dochodów obliczonych w sposób określony w pkt 1 i 2 z zastosowaniem ulgi rodzinnej; zaliczkę kwartalną stanowi 1/4 należnego podatku rocznego.
3.
Zaliczkę za czwarty kwartał każdego roku stanowi różnica pomiędzy podatkiem wyrównawczym należnym według zeznania podatnika a kwotą wpłaconych zaliczek za trzy kwartały. Zaliczkę za czwarty kwartał wpłaca się w terminie przewidzianym do złożenia zeznania.
29 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.73.331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.