§ 92. - Wykonanie ordynacji podatkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.35.270

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.
§  92.
(1)
Płatnik może uiścić należny od niego podatek jedynie taką wierzytelnością, która powstała z urnowy prywatnoprawnej, zawartej bezpośrednio między płatnikiem a Skarbem Państwa.
(2)
Płatnik zamierzający zapłacić przypadający od niego podatek wierzytelnością prywatnoprawną, która mu służy wobec Skarbu Państwa, powinien zwrócić się do władzy, powołanej do wypłaty danej należności, z pisemnym wnioskiem o wpłacenie należnej mu sumy do kasy właściwego urzędu skarbowego na poczet należności podatkowej; płatnik ma wymienić urząd skarbowy oraz dokładnie określić należność podatkową. Podanie takie nie podlega opłacie stemplowej (art. 141 pkt 13 u. o. s.).
(3)
Władza, do której zostało wniesione podanie, stwierdziwszy, że dana wierzytelność prywatnoprawna jest bezsporna i wymagalna, wydaje zaświadczenie według wzoru Nr 21. Przez złożenie tego zaświadczenia w kasie właściwego urzędu skarbowego zobowiązanie podatkowe wraz z dodatkami i należnościami ubocznymi zostaje pokryte do wysokości kwoty wymienionej w zaświadczeniu, jak gdyby ta kwota została uiszczona przez płatnika gotówką. Odsetki od należności w podatku i w dodatkach liczy się do wymienionego w zaświadczeniu dnia, w którym wierzytelność prywatnoprawna stała się wymagalna.

Do art. 97 § 5.