§ 77. - Wykonanie ordynacji podatkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.35.270

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.
§  77.
(1)
Księgi handlowe uproszczone prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej; zapisy do ksiąg mogą być uskutecznione jednak i w innych językach, dopuszczonych w sądach siedziby przedsiębiorstwa lub oddziału.
(2)
Księgi handlowe uproszczone powinny być ponumerowane stronami lub kartami.
(3)
Zapisy do ksiąg należy uskuteczniać atramentem; zapisy do ksiąg pomocniczych mogą być prowadzone ołówkiem atramentowym. Nie wolno pozostawiać odstępów w miejscach, które powinny być wypełnione.
(4)
Omyłki w księgach prostuje się przez unieważnienie błędnego zapisu (storno) lub przez przekreślenie i wpisanie właściwego tekstu w ten sposób, aby treść poprzedniego zapisu była czytelna.
(5)
Strony lub karty ksiąg powinny być zakończone bądź wyprowadzoną ogólną sumą, bądź saldem rachunku.
(6)
Zapisy do ksiąg powinny być udowodnione listami, rachunkami (fakturami), odpisami wystawionych rachunków (faktur), umowami, wyciągami, pokwitowaniami itp. dokumentami. W przypadkach, gdy wystawianie dokumentów przy pewnego rodzaju transakcjach nie jest zwyczajowo praktykowane (jak np. rachunków przez drobnych rolników, rachunków na sprzedaż małych ilości towarów, rachunków z tytułu wykonywania drobnych świadczeń itp.), transakcje te mogą być udowodnione dokumentami, sporządzonymi przez przedsiębiorstwo (asygnacje kasowe, kwity składowe, wykazy utargów dziennych, bloczki itp.), zaopatrzonymi w datę, treść oraz podpisy osób sporządzających dokumenty.
(7)
Księgi wraz z dowodami należy przechowywać w ciągu lat pięciu.