§ 22. - Wykonanie ordynacji podatkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.35.270

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.
§  22.
(1)
Wysokość renty gospodarczej określa się na podstawie wyrażonego w kilogramach żyta przeciętnego czynszu dzierżawnego z 1 ha gruntów, przyjmując, że czynsz ten stanowi 70% renty. W zależności od warunków miejscowych może być przy ustalaniu norm. przyjęty inny stosunek czynszu dzierżawnego do renty gospodarczej.
(2)
Za czynsz dzierżawny, stanowiący podstawę do określenia renty gospodarczej, uważa się umówioną roczną kwotę pobieraną przez wydzierżawiającego (oddającego w dzierżawę) zarówno w pieniądzach, jako też w naturaliach i wszelkiego rodzaju innych świadczeniach, za użytkowanie gruntu wraz z zabudowaniami i inwentarzem martwym, przyjmując, że obowiązek ponoszenia danin publicznych (świadczeń publicznoprawnych) od wydzierżawionego obiektu ciąży na dzierżawcy.
(3)
Wysokość przeciętnego czynszu dzierżawnego ustala się dla poszczególnego okręgu (strefy) na podstawie danych o wysokości czynszów dzierżawnych, umówionych dla gospodarstw o obszarze łącznym powyżej 15 ha użytków rolnych w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w braku miarodajnych umów dzierżawy w tym roku - na podstawie czynszów domniemanych, ustalonych przez biegłych z uwzględnieniem urodzajności i położenia gruntów.
(4)
Umówione czynsze wyrażone w złotych przelicza się na czynsze w kilogramach żyta według cen z roku poprzedzającego rok podatkowy, ustalonych w sposób przewidziany w § 24.