§ 105. - Wykonanie ordynacji podatkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.35.270

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1946 r.
§  105.
(1)
Zaliczenie nadpłat na poczet innych płatnych należności oraz zwrot nadpłat w gotówce następuje z urzędu.
(2)
Postanowienie o zaliczeniu nadpłat na poczet innych płatnych należności należy do zakresu działania władzy skarbowej, która w danej sprawie jest instancją pierwszą. Zwrot nadpłaty w gotówce do kwoty 300 zł zarządza naczelnik tego urzędu skarbowego (urzędu opłat stemplowych), na którego rachunek wpłata należności podatkowej została zarachowana. Zwrot nadpłaty w gotówce ponad kwotę 300 zł oraz nadpłat pochodzących z wpłat, dokonanych na poczet podatków wymierzanych przez izby skarbowe, zarządza właściwa izba skarbowa.
(3)
Jeżeli płatnik nie zalega z zapłatą innych należności podatkowych, podlegająca zwrotowi w gotówce suma nadpłaty powinna być zwrócona płatnikowi niezwłocznie po jej ustaleniu z doliczeniem oprocentowania, przysługującego w myśl art. 125 § 2. O powstaniu nadpłaty urząd skarbowy (urząd opłat stemplowych) zawiadamia płatnika i wzywa go, by w ciągu 2 tygodni od daty doręczenia zawiadomienia bądź odebrał należną mu sumę, bądź wskazał konto czekowe w Pocztowej Kasie Oszczędności, na które ta suma ma być przelana. Niedotrzymanie powyższego terminu powoduje ustanie oprocentowania z upływem tego terminu. Wypłata do rąk osoby trzeciej, jak również przelanie na konto czekowe osoby trzeciej - nastąpi tylko na podstawie pisemnego oświadczenia, zaopatrzonego w podpis płatnika, uwierzytelniony przez notariusza lub przez urząd państwowy, albo przez władzę gminną; do oświadczeń osób niepiśmiennych lub nie mogących pisać, lecz umiejących czytać stosuje się art. 113 kodeksu zobowiązań; do oświadczeń osób nie umiejących lub nie mogących czytać stosuje się art. 114 tegoż kodeksu. Jeżeli płatnik zażądał wypłacenia osobie trzeciej lub przelania na konto czekowe osoby trzeciej, lecz nie zastosował się do postanowień zawartych w zdaniach poprzednich, jak również gdy nie określił dokładnie konta czekowego, urząd skarbowy (urząd opłat stemplowych) przesyła sumę płatnikowi na jego koszt przekazem pocztowym.
(4)
Urząd skarbowy (urząd opłat stemplowych) zawiadamia płatnika pisemnie o zaliczeniu nadpłaty na inne należności, jak również o przelaniu na konto czekowe lub o przesłaniu przekazem pocztowym.

Do art. 125 § 2.