Nowość Rozdział 4 - Wyznaczanie mocy dostarczanej przez jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania - Wykonanie obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1389

Akt oczekujący
Wersja od: 19 września 2024 r.

Rozdział  4

Wyznaczanie mocy dostarczanej przez jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania

§  7. 
1. 
Wielkość mocy dostarczonej w wyniku czasowego ograniczenia mocy pobieranej z sieci elektroenergetycznej przez jednostkę rynku mocy redukcji zapotrzebowania wyznacza się odrębnie dla każdej pełnej godziny czasowego ograniczenia jako różnicę między profilem bazowym a rzeczywistą wielkością dostaw energii elektrycznej zmierzoną we wszystkich punktach pomiarowych tej jednostki.
2. 
Jeżeli na podstawie zawartych umów o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej lub przepisów odrębnych, odbiorca energii elektrycznej ma prawo czasowego wprowadzania energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej, rzeczywista wielkość dostaw mocy może być mniejsza od zera. Przypadek taki uwzględnia się jako dodatkowe ograniczenie wielkości mocy pobieranej z tej sieci.
3. 
Jeżeli jednostka rynku mocy redukcji zapotrzebowania składa się z więcej niż jednej jednostki fizycznej redukcji zapotrzebowania, wyznacza się jeden łączny profil bazowy dla tej jednostki rynku mocy oraz jedną sumaryczną rzeczywistą wielkość dostaw energii elektrycznej.
§  8. 
1. 
Profil bazowy wyznacza się z zastosowaniem metody profilu historycznego.
2. 
Profil bazowy wyznaczany z zastosowaniem metody profilu historycznego równa się sumie:
1)
profilu odniesienia będącego szeregiem wartości średnich arytmetycznych rzeczywistych wielkości dostaw energii elektrycznej do jednostki rynku mocy, wyznaczonych dla każdej godziny wskazanej zgodnie z § 6 ust. 1, z odrzuceniem wartości największej i najmniejszej w każdej z tych godzin, w okresie odniesienia bezpośrednio poprzedzającym dzień, dla którego jest wyznaczany profil odniesienia, obejmującym 10 kolejnych dni, o których mowa w § 6 ust. 1, w których nie wystąpiła którakolwiek z niżej określonych sytuacji:
a)
okres przywołania na rynku mocy,
b)
przeprowadzenie testowego okresu przywołania na rynku mocy,
c)
przeprowadzenie testu redukcji zapotrzebowania,
d)
realizacja usługi interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców, o której mowa w instrukcji określonej w art. 9g ust. 4 ustawy - Prawo energetyczne - w przypadku gdy dostawca mocy złożył wniosek, o którym mowa w ust. 4

- dla tej samej lub innej jednostki rynku mocy, w skład której wchodzi co najmniej jedna jednostka fizyczna, która jednocześnie wchodzi w skład jednostki rynku mocy, dla której jest wyznaczany profil odniesienia, i

2)
korekty wyznaczonej jako różnica średniej wartości rzeczywistych wielkości dostaw energii elektrycznej dla piątej, czwartej i trzeciej godziny poprzedzających rozpoczęcie pierwszej godziny, dla której jest wyznaczana wielkość mocy dostarczonej przez jednostkę redukcji zapotrzebowania w danym dniu, i średniej wielkości dostaw energii elektrycznej w tych samych godzinach, wynikającej z profilu odniesienia, o którym mowa w pkt 1, z zastrzeżeniem, że w godzinie, dla której jest wyznaczana wielkość mocy dostarczonej przez jednostkę redukcji zapotrzebowania, wartość korekty może stanowić maksymalnie 20 % wartości profilu odniesienia dla tej godziny.
3. 
Korekty, o której mowa w ust. 2 pkt 2, nie stosuje się dla jednostki rynku mocy, w odniesieniu do której dostawca mocy złożył wniosek o niestosowanie korekty dla danej jednostki rynku mocy na dany okres dostaw w procesie zastąpienia jednostki redukcji zapotrzebowania planowanej.
4. 
Dostawca mocy, nie później niż 3 dni po dniu, dla którego jest wyznaczany profil, o którym mowa w ust. 1, może zwrócić się do operatora z wnioskiem o odrzucenie przy wyznaczaniu profilu odniesienia dnia, w którym była realizowana usługa, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. d.
§  9. 
1. 
Profil bazowy może być wyznaczany z zastosowaniem metody profilu planowanego, w przypadku gdy dostawca mocy:
1)
złoży wniosek do operatora o stosowanie wobec danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania metody profilu planowanego oraz
2)
osiągnie przez okres co najmniej 30 kolejnych dni kalendarzowych poprawność planowania, o której mowa w § 10 ust. 5, dla danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania.
2. 
Metodę profilu planowanego stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po potwierdzeniu przez operatora osiągnięcia poprawności planowania do dnia:
1)
utraty poprawności planowania;
2)
nieprzekazania planów dostaw energii elektrycznej dla okresu 5 kolejnych dni kalendarzowych;
3)
złożenia przez dostawcę mocy do operatora wniosku o zaniechanie stosowania metody profilu planowanego.
3. 
Po wystąpieniu przypadku, o którym mowa w ust. 2, wobec danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania stosuje się metodę profilu historycznego od dnia następującego po dniu:
1)
przekazania dostawcy mocy przez operatora informacji o utracie poprawności planowania;
2)
nieprzekazania planów, o których mowa w ust. 2 pkt 2;
3)
złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2 pkt 3.
4. 
Wystąpienie przypadku, o którym mowa w ust. 2, nie stanowi przeszkody do ponownego złożenia wniosku do operatora o stosowanie wobec danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania metody profilu planowanego.
§  10. 
1. 
W celu wykazania poprawności planowania dla danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania dostawca mocy przekazuje operatorowi plany dostaw energii elektrycznej, wskazujące ilości energii elektrycznej dostarczanej do jednostki rynku mocy w każdej godzinie, co najmniej dla godzin, o których mowa w § 6 ust. 1, sporządzane nie później niż do godziny 18.00 w dniu poprzedzającym dzień, którego te plany dotyczą.
2. 
Po zakończeniu każdego miesiąca, w którym dostawca mocy przekazał plany dostaw energii elektrycznej, operator weryfikuje poprawność planowania przez wyznaczenie średniego odchylenia względnego zgłaszanych planów dostaw energii elektrycznej od rzeczywistych wielkości dostaw energii elektrycznej.
3. 
Średnie odchylenie względne określające odchylenie zgłaszanych planów dostaw energii elektrycznej od rzeczywistych wielkości dostaw energii elektrycznej dla jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania wyznacza się zgodnie ze wzorem:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

śr - średnie odchylenie względne, wyrażone w %,

EPh - planowaną wielkość dostaw energii elektrycznej dla godziny n, wyrażoną w MWh, ERh - rzeczywistą wielkość dostaw energii elektrycznej dla godziny n, wyrażoną w MWh,

g - całkowitą liczbę analizowanych godzin.

4. 
Operator informuje dostawcę mocy o osiągnięciu albo o nieosiągnięciu poprawności planowania w ciągu 7 dni od zakończenia miesiąca, w którym dostawca mocy przekazał plany dostaw energii elektrycznej.
5. 
Jeżeli w badanym okresie obejmującym 30 kolejnych dni kalendarzowych dla godzin, o których mowa w § 6 ust. 1, średnie odchylenie względne, o którym mowa w ust. 3, nie przekracza 15 %, dostawca mocy osiąga poprawność planowania w odniesieniu do jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania.
6. 
Dostawca mocy traci poprawność planowania w odniesieniu do danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania, jeżeli po zakończeniu miesiąca, w którym przekazywał operatorowi plany dostaw energii elektrycznej dotyczące tej jednostki, średnie odchylenie względne, o którym mowa w ust. 3, przekracza 15 %.
7. 
W okresie stosowania wobec danej jednostki rynku mocy redukcji zapotrzebowania metody profilu planowanego jako profil bazowy, na potrzeby wyznaczenia wielkości mocy dostarczonej w wyniku czasowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej, przyjmuje się zgłoszony plan dostaw energii elektrycznej dotyczący tej jednostki.