Rozdział 4 - Odsetki za zwłokę oraz opłata prolongacyjna - Wykonanie niektórych przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.162.1124

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1998 r.

Rozdział  4

Odsetki za zwłokę oraz opłata prolongacyjna

§  7.
1.
Odsetki za zwłokę są naliczane począwszy od następnego dnia:
1)
po upływie terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego,
2)
po dniu, w którym podatnikowi zwrócono wykazaną przez niego nienależną nadpłatę, a jeżeli dokonano zaliczenia tej nadpłaty na poczet zaległości podatkowych albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych - po dniu terminu płatności podatku,
3)
po dniu, w którym podatnikowi przekazano kwotę wykazanego przez niego nienależnego zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
4)
po dniu pobrania przez płatnika lub inkasenta nienależnego wynagrodzenia.
2.
W przypadku gdy odsetki za zwłokę naliczone zostały przez organ podatkowy, a podatnik, płatnik lub inkasent nie wpłacił ich w dniu wydania decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej, decyzji o zwrocie nienależnego wynagrodzenia lub decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika (inkasenta), podatnik, płatnik lub inkasent są obowiązani do samodzielnego naliczania dalszych należnych odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wydania decyzji.
§  8.
1.
Odsetki za zwłokę są naliczane włącznie do dnia:
1)
wpłacenia podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku lub w placówce pocztowej albo osobie uprawnionej do pobierania podatków,
2)
obciążenia rachunku bankowego podatnika na podstawie polecenia przelewu,
3)
otrzymania przez organ podatkowy czeku, pod warunkiem że czek ma pokrycie w dniu otrzymania oraz w ciągu następnych pięciu dni roboczych,
4)
złożenia, uwzględnionego przez organ podatkowy, wniosku o potrącenie zaległości podatkowej z wzajemną, bezsporną i wymagalną wierzytelnością wobec Skarbu Państwa, gminy oraz państwowych lub komunalnych jednostek budżetowych,
5)
wydania przez organ podatkowy postanowienia o dokonaniu z urzędu potrącenia zaległości podatkowej z wzajemną, bezsporną i wymagalną wierzytelnością wobec Skarbu Państwa, gminy oraz państwowych lub komunalnych jednostek budżetowych,
6)
wyrażenia przez urząd skarbowy zgody na przeniesienie na rzecz Skarbu Państwa własności rzeczy lub praw majątkowych,
7)
zawarcia przez zarząd gminy oraz podatnika umowy przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz gminy,
8)
wpłacenia przez podatnika równowartości nienależnie otrzymanej kwoty nadpłaty lub zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 1-3 stosuje się również do należności płatników lub inkasentów, wynikających z decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej bądź z decyzji o zwrocie nienależnie pobranego wynagrodzenia.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się pod warunkiem, że dokonana wpłata pokrywa w całości kwotę zobowiązania podatnika, płatnika lub inkasenta oraz kwotę odsetek za zwłokę przypadających od tych należności.
§  9.
1.
Odsetki za zwłokę od zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką ustawową lub hipoteką przymusową nalicza się włącznie do dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 70 § 1 ustawy, z uwzględnieniem zasad przewidzianych w art. 70 § 2-5 ustawy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do zabezpieczonych hipoteką ustawową lub hipoteką przymusową należności płatników lub inkasentów, wynikających z decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej.
§  10.
Jeżeli obowiązek zapłaty podatku jest związany z obowiązkiem złożenia deklaracji w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy, a termin do złożenia deklaracji został odroczony przez organ podatkowy lub przedłużony przez Ministra Finansów, odsetki za zwłokę są naliczane począwszy od dnia następnego po upływie terminu, do którego odroczono lub przedłużono termin do złożenia deklaracji.
§  10a. 4
Nie nalicza się odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 2,00 zł.
§  11.
1.
Od zaległości podatkowych, których zapłata została rozłożona na raty, odsetki za zwłokę są naliczane włącznie do dnia wniesienia podania o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej.
2.
Jeżeli decyzja w sprawie odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia na raty zapłaty podatku albo zaległości podatkowej nie została doręczona podatnikowi w terminie dwóch miesięcy od dnia wniesienia podania, dalsze odsetki za zwłokę są naliczane począwszy od następnego dnia po dniu, w którym doręczono decyzję odmawiającą odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia na raty zapłaty podatku albo zaległości podatkowej.
3.
Jeżeli decyzja odmawiająca odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia na raty zapłaty podatku albo zaległości podatkowej została doręczona podatnikowi przed upływem dwóch miesięcy od dnia wniesienia podania, odsetki za zwłokę są naliczane począwszy od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się również do należności płatników lub inkasentów, wynikających z decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej - w przypadku wniesienia podania o rozłożenie na raty zapłaty tych należności.
§  12.
1.
Opłata prolongacyjna naliczana jest:
1)
w razie wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku lub o rozłożeniu na raty zapłaty podatku - od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku,
2)
w razie wydania decyzji o rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowej - od następnego dnia po dniu, w którym złożono podanie w tej sprawie.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się również do należności płatników lub inkasentów wynikających z decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej.
§  13.
1.
W razie wydania decyzji o rozłożeniu na raty zapłaty podatku, zaległości podatkowej lub należności, o której mowa w § 12 ust. 2, opłata prolongacyjna jest naliczana od każdej raty przypadającej do zapłaty.
2.
Zapłata raty podatku, zaległości podatkowej lub należności, o której mowa w § 12 ust. 2, przed upływem terminu płatności raty, nie stanowi podstawy do obniżenia wysokości opłaty prolongacyjnej.
§  14.
1. 5
Opłata prolongacyjna jest naliczana do dnia upływu odroczonego terminu płatności lub upływu terminu zapłaty poszczególnych rat podatku, zaległości podatkowej lub należności, o której mowa w § 12 ust. 2.
2.
Przepis § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent, w terminach płatności ustalonych w decyzjach, o których mowa w § 12, nie wpłaci opłaty prolongacyjnej w wysokości przewidzianej w decyzji, zapłacona część tej opłaty jest zaliczana na poczet odsetek za zwłokę.
4 § 10a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.75.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1998 r.
5 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.75.487) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1998 r.