Rozdział 1 - Działy specjalne produkcji rolnej - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.124.553

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  1

Działy specjalne produkcji rolnej

§  1. 
1.  1
 Ustala się minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, przy których zachowaniu działalność uznawana jest za działalność rolniczą:
1)
miesiąc - w przypadku roślin,
2)
6 tygodni - w przypadku drobiu rzeźnego,
3)
2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,

- licząc od dnia nabycia.

2.  2
 Nie stanowią działu specjalnego produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w kolumnie 2 tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym nie wymienionych pod lp. 15 tego załącznika.
§  2. 
Normy szacunkowe dochodu rocznego z działów specjalnych produkcji rolnej określa załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Normy szacunkowe dochodu rocznego stosuje się od jednostek powierzchni upraw lub innych jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, z tym że w przypadku:
1)
upraw w szklarniach i tunelach foliowych - od 1 m2 powierzchni ogólnej, obliczanej według wewnętrznej długości ścian,
2)
upraw grzybów i ich grzybni - od 1 m2 powierzchni zajętej pod te uprawy,
3)
wylęgarni drobiu - od 1 sztuki pisklęcia uzyskanego z wylęgu,
4)
zwierząt laboratoryjnych - od 1 sztuki sprzedanych zwierząt,
5)
hodowli i chowu zwierząt wymienionych pod lp. 15 lit. b)-h) załącznika - od 1 sztuki zwierząt sprzedanych,
6)
hodowli ryb akwariowych - od 1 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.
2. 
Jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w kolumnie 2 tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, opodatkowaniu podlegają dochody ustalone z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji.
3. 
Jeżeli w ciągu rocznego cyklu produkcji na tej samej powierzchni są prowadzone różne uprawy, dla których są ustalone różne normy szacunkowe dochodu, dochód z każdego rodzaju uprawy oblicza się, z zastrzeżeniem ust. 5, przy zastosowaniu właściwej dla niej normy, proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których była prowadzona taka uprawa, wliczając w to okres przygotowania do zaprowadzenia tej uprawy.
4. 
Przepis ust. 3 stosuje się również w razie rozpoczęcia lub zaprzestania w ciągu roku prowadzenia działów specjalnych.
5. 
W szklarniach nie ogrzewanych stosuje się normę roczną bez względu na okres i rodzaj prowadzonej uprawy.
§  4. 
1. 
W ewidencji księgowej dochodów i kosztów, prowadzonej przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, powinny być wyodrębnione dochody i koszty dotyczące produkcji rolniczej roślinnej i zwierzęcej nie polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
2. 
Przy ustalaniu wyodrębnionych dochodów i kosztów z działalności rolniczej roślinnej i zwierzęcej nie polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące przy ewidencjonowaniu dochodów i kosztów z całokształtu działalności spółdzielni.
1 § 1 ust. 1 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1993 r. (Dz.U.93.66.312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lipca 1993 r.
2 § 1 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1993 r. (Dz.U.93.66.312) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lipca 1993 r.