Rozdział 3 - Wyłączne prawo do odmiany i opłata hodowlana - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nasiennictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.50.216

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 2000 r.

Rozdział  3

Wyłączne prawo do odmiany i opłata hodowlana

§  16.
1.
W sprawach dotyczących wyłącznego prawa do zarobkowego korzystania z odmiany, zwanego dalej "wyłącznym prawem", stosuje się odpowiednio przepisy § 2, 5, 8, 9 i 10, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Odmiany roślin leśnych przy wpisywaniu do księgi otrzymują kolejny numer poprzedzony dużą literą L.
§  17.
1.
Hodowca, który najwcześniej złożył za granicą wniosek o przyznanie mu wyłącznego prawa, składając w kraju wniosek o przyznanie mu tego prawa, powinien wyrazić żądanie przyznania mu pierwszeństwa do wyłącznego prawa, jeżeli chce z niego skorzystać. Wraz z wnioskiem należy przesłać:
1)
kopię wniosku złożonego za granicą potwierdzoną przez organ, który otrzymał ten wniosek,
2)
materiał siewny i inne dowody potwierdzające, że w obu wnioskach chodzi o tę samą odmianę.
2.
Jeżeli złożony za granicą wniosek o przyznanie wyłącznego prawa został wycofany przez hodowcę lub jeżeli właściwy organ odmówił przyznania wyłącznego prawa do odmiany, jej hodowca informuje o tym Centralny Ośrodek i dostarcza dokumenty potwierdzające wycofanie wniosku lub odmowę przyznania wyłącznego prawa w terminie sześciu miesięcy od dnia ich otrzymania.
§  18.
Po przyznaniu hodowcy wyłącznego prawa Centralny Ośrodek może przeprowadzić w dowolnym czasie urzędowe badania sprawdzające tożsamość, wyrównanie i trwałość chronionej odmiany.
§  19.
Hodowca odmiany wpisanej do spisu lub do księgi powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o przyznaniu, odmowie przyznania, uznaniu za nieważne lub pozbawieniu tego prawa za granicą oraz informacje o zmianach nazw i synonimach odmiany, związanych z wyłącznym prawem.
§  20.
1.
Informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o pozbawieniu tego prawa, zgłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
daty zgłoszenia wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, przyznania lub odmowy przyznania oraz stwierdzenia nieważności lub pozbawienia tego prawa,
2)
nazwy odmian i synonimy oraz ich zmiany,
3)
imiona i nazwiska lub nazwy uprawnionych hodowców, a także ich zmiany.
§  21.
Stawki opłaty hodowlanej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.