Rozdział 2 - Rejestr odmian - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nasiennictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.50.216

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 2000 r.

Rozdział  2

Rejestr odmian

§  2.
Ustala się wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zaznaczeniem tych roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru po stwierdzeniu ich zadowalającej wartości gospodarczej.
§  3.
1.
Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany oryginalnej wytworzonej w kraju lub częściowo za granicą albo odkrytej w kraju powinien zawierać dane osobowe twórców odmian.
2.
Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany selekcjonowanej wymaga pisemnej zgody uprawnionego hodowcy jej odmiany macierzystej, jeżeli jest ona chroniona w Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Wniosek o wpisanie mieszańca do rejestru wymaga pisemnej zgody uprawnionych hodowców oryginalnych składników pierwotnych tego mieszańca, jeżeli są one chronione w Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Do wniosku o wpisanie do rejestru odmiany rośliny uprawnej należy dołączyć wyniki badań charakteryzujących wartość gospodarczą tej odmiany, jeżeli wymagane jest stwierdzenie jej zadowalającej wartości gospodarczej.
§  4.
1.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, zwany dalej "Centralnym Ośrodkiem", zawiadamia zgłaszającego odmianę o czasie rozpoczęcia i trybie urzędowego badania odmiany.
2.
W ocenie wartości gospodarczej uwzględnia się wysokość przychodów, kosztów i ryzyka związanych z wytwarzaniem, przerobem i obrotem materiału ze zbioru lub wyrobów uzyskiwanych przy wykorzystywaniu odmian, a w razie braku tych danych uwzględnia się przybliżone kryteria tej wartości, a w szczególności plon, jego jakość, odporność na niesprzyjające czynniki środowiska, a także zmienność tych kryteriów.
3.
Metodyki urzędowego badania odmian stosowane przez Centralny Ośrodek powinny uwzględniać obowiązujące lub ogólnie uznawane metodyki międzynarodowe i opierać się na współczesnych osiągnięciach naukowych, doświadczalnictwa rolniczego i oceny odmian roślin uprawnych.
§  5.
1.
Nazwa odmiany zgłoszonej i wpisanej do rejestru, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2, pisana jest alfabetem łacińskim z użyciem liter i cyfr stosowanych w pisowni polskiej. Nazwa odmiany nie może:
1)
rozpoczynać się od cyfry,
2)
być tożsama z nazwami, skrótami literowymi lub z akronimami państw i organizacji międzynarodowych,
3)
być tożsama z nazwami jednostek systematyki botanicznej,
4)
podkreślać wartości lub właściwości odmiany,
5)
budzić powszechnego sprzeciwu.
2.
Nazwa odmiany zgłoszonej we wniosku może być zmieniona przed wpisaniem odmiany do rejestru.
§  6.
1.
Hodowca odmiany selekcjonowanej zgłasza ją pod nazwą jej odmiany macierzystej.
2.
Do nazwy odmiany selekcjonowanej należy dodać określenie wskazujące na jej hodowcę. Wskazanie to może się składać tylko z jednego wyrazu lub skrótu.
§  7.
Nadanie dodatkowej nazwy odmiany (synonimu) może nastąpić zarówno przed wpisaniem, jak i po wpisaniu odmiany do rejestru.
§  8.
Centralny Ośrodek umożliwia hodowcy odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru przeprowadzenie lustracji jej urzędowego badania, udostępnia opracowane wyniki oraz udziela informacji dotyczących tego badania.
§  9.
Niedostarczenie materiału siewnego przez hodowcę odmiany do urzędowego badania w jednym roku stanowi podstawę przedłużenia tego badania o rok. Niedostarczenie materiału siewnego do urzędowego badania w ciągu dwóch kolejnych lat może stanowić podstawę do odmowy wpisania odmiany do rejestru.
§  10.
Odmiana wpisana do rejestru otrzymuje kolejny numer rejestrowy z dodaniem dużych liter poprzedzających ten numer:
1)
R - dla roślin rolniczych,
2)
W - dla roślin warzywniczych,
3)
O - dla roślin ozdobnych,
4)
S - dla roślin sadowniczych (drzew owocowych i roślin jagodowych).
§  11.
Centralny Ośrodek prowadzi ewidencję odmian zgłoszonych do rejestru.
§  12.
Hodowca odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach, wpisach, przedłużeniach wpisów, o skreśleniach lub wycofaniach odmiany zgłoszonej lub wpisanej za granicą do rejestru odmian albo odpowiednich list, katalogów lub wykazów odmian, a także o zmianach nazw lub synonimach tej odmiany.
§  13.
1.
Informacje o zgłoszeniu i wpisaniu odmian do rejestru oraz o skreśleniu ich z rejestru ogłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
daty zgłoszenia, wpisania, odmowy wpisania i skreślenia odmian,
2)
nazwy odmian i synonimów oraz ich zmiany,
3)
imiona i nazwiska lub nazwy hodowców odmian, a także ich zmiany.
3.
Dyrektor Centralnego Ośrodka przesyła Dyrektorowi Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej informacje o zgłoszeniu i przyjęciu do urzędowych badań, wpisaniu, odmowie wpisania lub o skreśleniu odmiany z rejestru nie później niż w terminie 15 dni od dnia, w którym decyzja w tej sprawie stała się ostateczna. Jeżeli przyczyną odmowy wpisania do rejestru był brak odrębności odmiany zgłoszonej jako oryginalna lub jeżeli jej wartość gospodarcza jest mniejsza od wartości gospodarczej poszczególnych odmian wpisanych do rejestru, Dyrektor Centralnego Ośrodka powiadamia o tym Dyrektora Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej.
§  14.
1.
Centralny Ośrodek uzgadnia z hodowcą termin lustracji hodowli zachowawczej odmiany, nie później niż na 15 dni przed zamierzonym terminem jej dokonania.
2.
Lustracja może obejmować wszystkie obiekty, w których prowadzi się hodowlę zachowawczą odmiany lub ją się zachowuje w inny sposób, zarówno użytkowane przez hodowcę, jak i przez osoby współpracujące z nim na podstawie odpowiednich porozumień.
3.
Z dokonanej lustracji sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje hodowca odmiany, a drugi - Centralny Ośrodek. Hodowcy odmiany przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń do stwierdzeń i wniosków zawartych w protokole lustracji, które dołącza się do protokołu.
§  15.
Komisje do spraw rejestracji odmian, zwane dalej "komisjami", działają w zakresie:
1)
roślin zbożowych,
2)
kukurydzy,
3)
roślin strączkowych,
4)
roślin motylkowych drobnonasiennych i traw,
5)
roślin korzeniowych,
6)
ziemniaka,
7)
roślin oleistych,
8)
roślin włóknistych,
9)
chmielu,
10)
tytoniu,
11)
roślin lekarskich i przyprawowych,
12)
roślin warzywnych,
13)
roślin ozdobnych,
14)
drzew owocowych i roślin jagodowych.