Rozdział 1 - Wydawanie zezwoleń na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego i loterii promocyjnej - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.12.68

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 2000 r.

Rozdział  1

Wydawanie zezwoleń na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego i loterii promocyjnej

§  1.
1.
Zezwolenie na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego i loterii promocyjnej, urządzanych na obszarze najwyżej czterech sąsiadujących ze sobą województw, wydaje w drodze decyzji izba skarbowa, właściwa ze względu na terytorialny zasięg urządzania tych gier.
2.
W przypadku gdy deklarowany we wniosku obszar urządzania loterii fantowej, bingo fantowego lub loterii promocyjnej jest większy niż jedno województwo, zezwolenie wydaje wskazana przez wnioskodawcę izba skarbowa, na której obszarze ma być urządzana gra. Wydanie zezwolenia następuje po uzyskaniu opinii od pozostałych izb skarbowych, właściwych ze względu na terytorialny zasięg urządzanych gier.
3.
W przypadku innych niż określone w ust. 1 zezwoleń na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego i loterii promocyjnej zezwolenia wydaje Minister Finansów.
4.
Miejsce losowania nagród w grach, o których mowa w ust. 1, znajduje się na obszarze urządzania loterii fantowej, bingo fantowego lub loterii promocyjnej i jest określone w zezwoleniu.
§  2.
Podmiot występujący z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na urządzanie loterii fantowej lub bingo fantowego powinien przedstawić:
1)
w przypadku gdy on sam lub osoby przez niego zatrudnione brali w przeszłości udział w urządzaniu gier losowych - dokumenty świadczące o prawidłowości przeprowadzonej gry, a w szczególności:
a)
zaświadczenie o terminowym uiszczaniu należności podatkowych,
b)
dokumenty potwierdzające realizację wygranych,
2)
jeżeli podmiot prowadzi lub prowadził działalność gospodarczą - zaświadczenie o terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań podatkowych.
§  3.
Podmiot, któremu udzielono zezwolenia na urządzanie loterii fantowej lub bingo fantowego, powinien przed rozpoczęciem sprzedaży losów lub kartonów, pod rygorem cofnięcia zezwolenia, spełnić dodatkowo następujące wymogi:
1)
powołać wewnętrzną komisję nadzoru nad prawidłowością urządzania gry i wydać regulamin jej działania,
2)
przedstawić organowi wydającemu zezwolenie świadectwo zawodowe osoby zatrudnionej w celu sprawowania nadzoru nad tymi grami,
3)
przedstawić organowi wydającemu zezwolenie kopię umowy na druk losów lub kartonów,
4)
uzyskać ekspertyzę losów lub kartonów, wykonaną przez policyjne laboratorium kryminalistyczne, potwierdzającą zabezpieczenie przed sfałszowaniem oraz przedwczesnym odczytaniem wyniku gry, w szczególności przez prześwietlenie, otwarcie lub zdrapanie farby ochronnej i zamknięcie lub ponowne naniesienie farby ochronnej bez naruszenia struktury papieru losów.
§  4.
Podmiot, któremu udzielono zezwolenia na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego lub loterii promocyjnej, może za zgodą organu wydającego zezwolenie powierzyć innemu podmiotowi wykonywanie niektórych czynności z zakresu urządzania gry, w szczególności czynności związanych ze sprzedażą dowodów udziału w grze.
§  5.
Organ wydający zezwolenie zatwierdza w drodze decyzji regulaminy gier, zmiany w tych regulaminach oraz sprawuje nadzór i kontrolę nad prawidłowością urządzania gier, o których mowa w § 1.
§  6.
Izby skarbowe zobowiązane są corocznie, w terminie do dnia 10 stycznia, przedstawić Ministrowi Finansów szczegółową informację o realizacji ustawy w części dotyczącej przekazanych im uprawnień.
§  7.
1.
Regulamin loterii fantowej i bingo fantowego określa:
1)
nazwę gry,
2)
nazwę podmiotu urządzającego grę,
3)
nazwę organu wydającego zezwolenie,
4)
obszar, na którym będzie urządzana loteria lub bingo, oraz miejsce losowania nagród,
5)
liczbę losów lub kartonów przeznaczonych do sprzedaży,
6)
cenę jednego losu lub kartonu,
7)
sposób prowadzenia gry, w szczególności sposób i termin realizacji wygranych,
8)
sposób zapewnienia prawidłowości urządzania gry,
9)
terminy rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży losów lub kartonów,
10)
cel społecznie użyteczny, w szczególności dobroczynny, na który zostanie przeznaczony dochód z gry,
11)
sposób ogłaszania wyników,
12)
miejsce wydawania wygranych,
13)
tryb składania i rozpatrywania reklamacji,
14)
termin przedawnienia roszczeń,
15)
jeżeli urządzaną grą jest:
a)
loteria fantowa - liczbę i rodzaj fantów przeznaczonych na nagrody oraz procentowe określenie wartości fantów w stosunku do łącznej ceny przewidzianych do sprzedaży losów,
b)
bingo fantowe - liczbę i rodzaj fantów oraz procentowe określenie ich wartości w stosunku do łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży kartonów.
2.
Wartość fantów w loterii fantowej nie może być niższa niż 30% łącznej ceny losów przeznaczonych do sprzedaży, a fantów w bingo fantowym niższa niż 40% łącznej ceny kartonów przeznaczonych do sprzedaży.
§  8.
Regulamin loterii promocyjnej określa:
1)
nazwę loterii promocyjnej,
2)
nazwę podmiotu urządzającego loterię promocyjną,
3)
nazwę organu wydającego zezwolenie,
4)
zasady prowadzenia loterii promocyjnej,
5)
obszar, na którym będzie urządzana loteria promocyjna,
6)
czas trwania loterii promocyjnej,
7)
planowaną liczbę towarów lub usług, których nabycie uprawnia do udziału w loterii promocyjnej,
8)
sposób prowadzenia loterii promocyjnej, w szczególności sposób i termin realizacji wygranych,
9)
sposób zapewnienia prawidłowości urządzania loterii promocyjnej,
10)
termin rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży towarów lub innych dowodów udziału w loterii promocyjnej,
11)
sposób ogłaszania wyników,
12)
miejsce wydawania wygranych,
13)
tryb składania i rozpatrywania reklamacji,
14)
termin przedawnienia roszczeń,
15)
miejsce losowania nagród,
16)
wartość puli nagród.
§  9.
Uprawnienia przewidziane w art. 52 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1994 r. Nr 98, poz. 472 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 621), zwanej dalej "ustawą", przysługują odpowiednio izbom skarbowym udzielającym zezwoleń na urządzanie gier, o których mowa w § 1 ust. 1.