Rozdział 2 - Wykaz stanowisk, których sprawowanie wymaga uzyskania świadectwa zawodowego - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.64.307

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  2

Wykaz stanowisk, których sprawowanie wymaga uzyskania świadectwa zawodowego

§  10. 
1. 
Do uzyskania świadectwa zawodowego obowiązane są:
1)
osoby o uprawnieniach kierowniczych, koordynujące funkcjonowanie ośrodka gier, w szczególności zajmujące stanowisko dyrektora (kierownika) kasyna gry, salony gier w automatach losowych lub salonu gry bingo pieniężne,
2)
osoby uprawnione do kontrolowania i koordynowania działalności podległych im osób bezpośrednio prowadzących grę, w szczególności zaś: inspektorzy stołu, kierownicy sali, dyrektorzy i kierownicy oddziałów podmiotów prowadzących gry liczbowe i loterie pieniężne, nadzorujący gry fantowe, kierownicy punktów przyjmowania zakładów wzajemnych,
3)
osoby bezpośrednio prowadzące grę, w szczególności: krupierzy, osoby obsługujące urządzenia do gry bingo pieniężne, prowadzący kolekturę gier liczbowych, przyjmujący zakłady wzajemne.
2. 
Przepis ust. 1 pkt 3 nie dotyczy osób sprzedających losy loterii pieniężnych i fantowych.
§  11. 
1. 
Z wnioskiem o wydanie świadectwa zawodowego występuje podmiot prowadzący działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych lub ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.
2. 
Wniosek o wydanie świadectwa zawodowego powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy i miejsca prowadzenia gry losowej lub zakładu wzajemnego,
2)
oznaczenie stanowiska i proponowany zakres uprawnień kandydata,
3)
dane kandydata: nazwisko, imiona, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, imiona rodziców, zaświadczenie o niekaralności, dokumenty stwierdzające uzyskane wykształcenie, świadectwa pracy, opinię o kandydacie uzyskaną z zakładu pracy, w którym on ostatnio był zatrudniony.
§  12. 
1. 
Egzamin odbywa się przed komisją egzaminacyjną, złożoną z przewodniczącego, dwóch członków oraz sekretarza, każdorazowo wyznaczanych przez Ministra Finansów.
2. 
Egzaminy odbywają się w terminach wyznaczonych przez Ministra Finansów, ogłaszanych nie później niż na miesiąc przed ich datą.
3. 
Dopuszczony przez Ministra Finansów kandydat może przystąpić do egzaminu po uiszczeniu przez wnioskodawcę opłaty za złożenie egzaminu, o której mowa w § 23.
4. 
Egzamin odbywa się w formie ustnej i polega na sprawdzeniu znajomości:
1)
przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych oraz aktów wykonawczych do tej ustawy,
2)
odpowiednich regulaminów gier.
5. 
Sekretarz komisji egzaminacyjnej sporządza protokół z przebiegu egzaminu.
§  13. 
1. 
Złożenie egzaminu kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym Minister Finansów stwierdza wydaniem świadectwa zawodowego, określając w nim stanowisko, na którym kandydat może być zatrudniony, oraz zakres jego uprawnień. Wzór świadectwa zawodowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Świadectwo zawodowe uprawnia do zajmowania określonego w nim stanowiska w ośrodku gier, miejscu prowadzenia gier losowych lub zakładów wzajemnych.
3. 
Świadectwo zawodowe zachowuje ważność do dnia, w którym wygasa zezwolenie na urządzanie gry losowej lub zakładu wzajemnego.
4. 
Świadectwa zawodowe, wydane osobom zatrudnionym przez podmioty prowadzące gry liczbowe i loterie pieniężne, tracą ważność po upływie trzech lat.
5. 
Podmiot prowadzący działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych obowiązany jest zawiadomić Ministra Finansów o zwolnieniu pracownika, który uzyskał świadectwo zawodowe, wraz z podaniem przyczyn zwolnienia.
§  14. 
1. 
Na wniosek podmiotu określonego w § 11 ust. 1 Minister Finansów może wydać zaświadczenie o uznaniu za ważne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadectwa wydanego przez właściwą władzę innego państwa bądź przez wyspecjalizowaną organizację prowadzącą szkolenie w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
W toku postępowania Minister Finansów może zażądać od podmiotu przedstawienia dokonanej przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne legalizacji świadectwa wydanego za granicą.
§  15. 
Do zaświadczenia, o którym mowa w § 14 ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 13.
§  16. 
Minister Finansów prowadzi ewidencję wydawanych świadectw zawodowych i zaświadczeń.