Rozdział 4 - Ustalanie opłat z tytułu użytkowania wieczystego i zarządu nieruchomościami - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.72.311

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1995 r.

Rozdział  4

Ustalanie opłat z tytułu użytkowania wieczystego i zarządu nieruchomościami

§  22.
1.
Rejonowy organ w odniesieniu do gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, a zarząd gminy w odniesieniu do gruntów stanowiących własność gminy - ustalają wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu lub zarząd nieruchomości, zgodnie z ceną ustaloną na podstawie art. 39.
2.
W wypadku aktualizacji ceny, o której mowa w art. 43 ust. 1, ustalona cena gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste lub nieruchomości oddanej w zarząd nie może być większa od wartości gruntu lub nieruchomości określonej stosownie do art. 38.
§  23.
W wypadku oddania w zarząd gruntu zabudowanego, opłatę z tytułu zarządu ustala się z uwzględnieniem łącznej ceny gruntu i położonych na tym gruncie budynków, urządzeń i lokali.
§  24.
1.
Opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe oraz gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi obniża się o 50%, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny osoby zobowiązanej do wniesienia opłaty nie przekracza 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Z obniżki tej nie mogą korzystać osoby, które skorzystały już z obniżki określonej w art. 41 ust. 2.
2.
W wypadku przejścia prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz osoby trzeciej, obniżka przyznana na podstawie ust. 1 nie przechodzi na tę osobę.
3.
Opłatę roczną za grunty oddane lub oddawane w użytkowanie wieczyste pod budowę:
1)
obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi,
2)
punktów katechetycznych,
3)
plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych,
4)
archiwów i muzeów diecezjalnych,
5)
seminariów duchownych,
6)
domów zakonnych,
7)
siedzib naczelnych władz kościołów i innych związków wyznaniowych

- obniża się do wysokości 0,3% ceny gruntu ustalonej stosownie do art. 39.

§  25.
1.
Emeryci i renciści oraz inne osoby będące członkami spółdzielni mieszkaniowej, którym przysługują uprawnienia określone w art. 41 ust. 2 oraz w § 24 ust. 1, korzystają z tych uprawnień przez ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji domów; wysokość ulgi odpowiada obniżce opłaty rocznej udzielonej spółdzielni mieszkaniowej za użytkowanie wieczyste gruntu.
2.
Obniżki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu udziela rejonowy organ w odniesieniu do gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub zarząd gminy w odniesieniu do gruntów stanowiących własność gminy, proporcjonalnie do powierzchni lokali zajmowanych przez emerytów i rencistów, o których mowa w ust. 1.
§  26.
Opłat rocznych wymienionych w rozporządzeniu nie pobiera się od użytkowników wieczystych, którzy na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów wnieśli jednorazowo opłatę za cały okres użytkowania wieczystego. Użytkownicy wieczyści, którzy wnieśli opłatę za okres krótszy niż czas trwania prawa użytkowania wieczystego, uiszczają opłaty na podstawie rozporządzenia po upływie tego okresu.
§  27.
1.
Pierwszą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu wnosi się najpóźniej w dniu zawarcia umowy, o której mowa w art. 19, a pierwszą opłatę z tytułu zarządu nieruchomości wnosi się w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o oddaniu nieruchomości w zarząd stała się ostateczna. Opłata roczna jest płatna z góry do dnia 31 marca każdego roku, chyba że strony uzgodnią inny termin zapłaty, który nie może przekroczyć danego roku kalendarzowego.
2.
Jednostki organizacyjne, które nabyły zarząd nieruchomości na mocy umowy, nie wnoszą pierwszej opłaty z tytułu zarządu.