Rozdział 4 - Zamiana lokali mieszkalnych - Wykonanie niektórych przepisów Prawa lokalowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.36.203

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1990 r.

Rozdział  4

Zamiana lokali mieszkalnych

§  20.
1.
Terenowy organ administracji państwowej przeznacza część lokali mieszkalnych z nowego budownictwa komunalnego oraz opróżnionych przez najemców - dla osób, które przekażą zajmowany dotychczas lokal do dyspozycji tego organu w drodze zamiany na podstawie art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165), zwanej dalej "ustawą".
2.
Terenowy organ administracji państwowej powinien rozpatrzyć i załatwić w pierwszej kolejności wnioski o dostarczenie - w zamian za lokal zajmowany dotychczas - innego lokalu, złożone przez:
1)
najemców lokali, w których występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowiąca co najmniej jeden pokój, uprawnionych do lokalu zamiennego w myśl art. 44 ust. 1 ustawy,
2)
inwalidów wojennych, ociemniałych i inne osoby niepełnosprawne, ubiegające się o uzyskanie mieszkania dostosowanego do ich potrzeb,
3)
osoby ubiegające się o zmianę miejsca zamieszkania z ważnych powodów zdrowotnych lub rodzinnych.
3.
Przy dokonywaniu zamian, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepis art. 59 ust. 2 ustawy.
§  21.
1.
Ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 60 ust. 2 ustawy, przysługuje najemcy za różnicę powierzchni mieszkalnej lokalu dotychczas zajmowanego i lokalu dostarczonego przez terenowy organ administracji państwowej lub zakład pracy. Ekwiwalent za lokal o pełnym standardzie ustala się według stawki odpowiadającej 50% przeciętnej ceny kosztorysowej bezpośredniej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań w budownictwie uspołecznionym na terenie danego województwa w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje zamiana lokalu; w razie braku w zwalnianym lokalu jednego z elementów mających wpływ na wysokość czynszu, ekwiwalent obniża się o 10%, a w razie braku dwóch takich elementów - o 20%.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do członków spółdzielni mieszkaniowych, którzy w zamian za mieszkanie zajmowane na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu otrzymują inny lokal dostarczony przez spółdzielnię.
3.
Ekwiwalent za lokale przekazywane do dyspozycji terenowych organów administracji państwowej lub spółdzielni mieszkaniowych przyznają terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki mieszkaniowej stopnia podstawowego - ze środków Funduszu Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej; za lokale przekazywane do dyspozycji zakładów pracy ekwiwalent przyznają te zakłady ze środków zakładowego funduszu mieszkaniowego.
§  22.
Osoba, której dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka rodziny przekracza wysokość określoną w przepisach ustalających zasady przydziału lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji terenowych organów administracji państwowej, a która w zamian za lokal zajmowany dotychczas otrzymuje lokal o większej powierzchni mieszkalnej dostarczony przez terenowy organ administracji państwowej lub zakład pracy, jest obowiązana wnieść opłatę za powierzchnię mieszkalną uzyskaną dodatkowo w wyniku zamiany. Opłatę za powierzchnię uzyskaną w lokalu o pełnym standardzie ustala się według stawki określonej w § 21 ust. 1; w razie braku w przydzielonym lokalu jednego z elementów mających wpływ na wysokość czynszu, opłatę obniża się o 10%, a w razie braku dwóch takich elementów - o 20%.
§  23.
Opłata, o której mowa w § 22, podlega zwrotowi w razie późniejszego opróżnienia lokalu i przekazania go terenowemu organowi administracji państwowej lub zakładowi pracy.
§  24.
Wniesione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia opłaty za dodatkowo uzyskaną powierzchnię mieszkalną i urządzenia techniczne podlegają zwrotowi w razie:
1)
ponownej zamiany lokalu na dostarczony przez terenowy organ administracji państwowej bądź zakład pracy lokal o mniejszej powierzchni lub mniejszej liczbie urządzeń technicznych - w całości albo w części odpowiadającej różnicy powierzchni bądź wyposażenia lokalu w urządzenia techniczne,
2)
opróżnienia lokalu i przekazania go terenowemu organowi administracji państwowej lub zakładowi pracy.
§  25.
1.
Prezydenci miast mogą tworzyć biura pośrednictwa zamiany mieszkań, działające w formie zakładów budżetowych, zwane dalej "biurami", ustalać ich statut, szczegółowy zakres działania oraz wysokość opłat za świadczone przez nie usługi.
2.
Biura mogą być również tworzone przez wojewodów, jeżeli miejscowe warunki uzasadniają ich powołanie dla obszaru całego lub części województwa. W takim wypadku, poza ustaleniem statutu, szczegółowego zakresu działania i wysokości opłat, wojewoda określa również zasięg terytorialny działalności biura.
§  26.
Do zakresu działania biura należy prowadzenie spraw związanych z zamianami lokali. W szczególności do zakresu działania biura należy:
1)
przyjmowanie zgłoszeń do zamiany, prowadzenie ich ewidencji oraz ewidencji lokali przewidzianych do zamiany, w których występuje nadwyżka lub niedobór powierzchni mieszkalnej,
2)
załatwianie spraw dotyczących zamiany lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji terenowych organów administracji państwowej oraz takich lokali na lokale spółdzielcze, zakładowe lub stanowiące własność osób fizycznych,
3)
przygotowywanie projektów decyzji o zamianie lokali.