Art. 2. - Wykonanie konwencyj z Austrją, dotyczących rozrachunków w zakresie dawnego austrjackiego ubezpieczenia pensyjnego funkcjonarjuszy i ubezpieczenia górników od wypadków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.30.262

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1934 r.
Art.  2.
(1)
Zobowiązania z tytułu świadczeń płynnych i ekspektatyw, istniejące w dniu 31 grudnia 1918 r. na zasadzie ubezpieczenia pensyjnego, określonego w konwencjach, przytoczonych w art. 1 p. 2 i 3, a przekazane przez te konwencje Rzeczypospolitej Polskiej, przejmują wymienione w art. 6 zakłady ubezpieczeń, o ile powyższe zobowiązania powstały w ubezpieczeniu w następujących instytucjach, wykonywających ubezpieczenie pensyjne funkcjonarjuszy:
1)
w Pensionsinstitut der Angestellten der Textilindustrie in Wien,
2)
w Pensionsinstitut des Vereines für Güterbeamte in Wien,
3)
w Pensionsinstitut für die Bühnen-und-Orchesterangehörigen Österreichs in Wien,
4)
w Pensionsinstitut für Beamte der österreichischen Papierindustrie in Wien,
5)
w Allgemeines Pensionsinstitut der österreichischen Pharmazeuten in Wien,
6)
w Pensionsverein der landwirtschaftlichen Genossenschaften in Österreich in Wien,
7)
w Pensionsanstitut der Allgemeinen Depositbank in Wien,
8)
w Pensionskasse für die Beamten der Fa. Heinrich Franck Sohne in Linz,
9)
w Pensionskasse für die Angestellten der A.-G. der Teppich-und Möbelstoff-Fabriken, vorm. Philipp Haas & Söhne in Wien,
10)
w Pensionsinstitut der Angestellten der Dampfkesseluntersuchungs-und Versicherungs- Gesellschaft A. G. in Wien,
11)
w Pensionsfonds für die Beamten und Diener des Gisela-Vereines in Wien,
12)
w Pensionsinstitut für die Beamten und Diener der Wiener Lebens-und Renten-Versicherungsanstalt in Wien,
13)
w Miejskim Zakładzie Ubezpieczeń Gminy Wiedeń (Gemeinde Wien-Städtische Versicherungsanstalt),
14)
w Kasie Emerytalnej dla Funkcjonariuszy Handlu i Przemysłu w Wiedniu (Pensionsverein für Handel, Industrie und Gewerbe in Wien).
(2)
Przepis ust. (1) stosuje się analogicznie do zobowiązań, powstałych w czasie od 1 stycznia 1919 r. do 11 lipca 1919 r. co do przypadłej Rzeczypospolitej Polskiej części b. Śląska Cieszyńskiego oraz w czasie od 1 stycznia 1919 r. do 10 listopada 1919 r. co do pozostałej części b. zaboru austrjackiego na zasadzie ubezpieczenia powierniczego, określonego w artykule pierwszym dział A punkt 3 konwencji, dotyczącej Zastępczych Zakładów Pensyjnych dla Funkcjonariuszy, i w art. 1 dział A punkt 3 konwencji, dotyczącej Miejskiego Zakładu Ubezpieczeń Gminy Wiedeń oraz Kasy Emerytalnej dla Funkcjonarjuszy Handlu i Przemysłu.
(3)
Przepisy ustawy niniejszej nie dotyczą:
1)
z wyjątkiem przepisów art. 8 - przekazanych Rzeczypospolitej Polskiej w myśl konwencji, wymienionej w art. 1 p. 1, zobowiązań wobec osób, posiadających uprawnienia z tytułu ubezpieczenia w b. Powszechnym Zakładzie Pensyjnym dla Funkcjonarjuszy oraz
2)
zobowiązań z tytułu przekazanych Rzeczypospolitej Polskiej w myśl konwencji, wymienionej w art. 1 p. 4, rent ubezpieczenia górników od wypadków.
(4)
Przepisy ustawy niniejszej nie naruszają postanowień art. 151 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) w stosunku do osób, objętych powyższemi postanowieniami.