§ 17. - Wykonanie dekretu z dnia 30 listopada 1945 r. o koncesjonowaniu przedsiębiorstw przemysłu gastronomicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.12.83

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1947 r.
§  17.
1.
Osoby i instytucje, prowadzące przedsiębiorstwa przemysłu gastronomicznego na zasadzie dotychczasowych przepisów, obowiązane są w ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wystąpić do właściwej władzy o udzielenie koncesji z zachowaniem przepisów przewidzianych w § 13 i z dołączeniem dowodu należenia do zawodowego zrzeszenia przemysłu gastronomicznego oraz jego opinii o tym przedsiębiorstwie.
2.
Władzą orzekającą w sprawach o udzielenie koncesji przedsiębiorstwom wymienionym w ust. 1 jest:
a)
w I instancji urząd wojewódzki (wydział aprowizacji i handlu), a w miastach Warszawie i Łodzi zarząd miejski,
b)
w II instancji Ministerstwo Aprowizacji i Handlu.
3.
Osoby ubiegające się o koncesję (ust. 1) wnoszą podania do właściwych starostw - (referat aprowizacji i handlu), a w miastach wydzielonych z powiatów do zarządów tych miast, które, po zasięgnięciu opinii o petencie właściwej terenowej rady narodowej i związku zawodowego pracowników branżowych przesyłają akta sprawy wraz ze swoją opinią urzędom wojewódzkim (wydział aprowizacji i handlu); w Warszawie i Łodzi ubiegający się o koncesję wnoszą podania do zarządów miejskich tych miast.
4.
Do opiniowania podań o koncesje na prowadzenie przemysłu gastronomicznego, wnoszonych przez osoby wymienione w ust. 1, powołają wojewodowie, a w miastach Warszawie i Łodzi - prezydenci tych miast - komisje opiniodawcze w składzie następującym:
a)
delegat urzędu wojewódzkiego, a w miastach Warszawie i Łodzi - zarządu miejskiego - jako przewodniczący,
b)
przedstawiciel wojewódzkiej rady narodowej,
c)
przedstawiciel komisji okręgowej związków zawodowych,
d)
przedstawiciel okręgu związku rewizyjnego Spółdzielni R. P. - do opiniowania podań spółdzielni,
e)
przedstawiciel właściwej izby przemysłowo-handlowej.
5.
Przy udzielaniu koncesji na prowadzenie przedsiębiorstw gastronomicznych osobom, wymienionym w ust. 1, powinny być uwzględnione przedsiębiorstwa, które są nienagannie prowadzone, przy czym w tym przypadku nie obowiązuje kolejność pierwszeństwa uchwalona w § 12.