§ 22. - Wykonanie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o opłacie skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.59.469

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1952 r.
§  22. 8
1.
Jeżeli w wyniku załatwienia podania strona ma otrzymać świadectwo urzędowe podlegające opłacie skarbowej, opłata skarbowa powinna być uiszczona przed wręczeniem tego świadectwa. W razie uiszczenia opłaty skarbowej od świadectwa w znaczkach skarbowych urząd państwowy wydający świadectwo nakleja te znaczki na świadectwie i kasuje pieczęcią urzędową w sposób określony w § 21 ust. 2.
2.
Jeżeli opłata skarbowa ma być uiszczona w gotówce (§ 23 ust. 3), strona powinna przy uiszczeniu opłaty skarbowej złożyć deklarację wymieniającą: kwotę opłaty skarbowej, przedmiot opłaty skarbowej oraz nazwisko i imię (firmę, nazwę) i adres. Deklaracja powinna być zaopatrzona w datę i podpis osoby wpłacającej. Urząd państwowy wydający świadectwo poświadcza na podstawie kwitu kasowego uiszczenie opłaty skarbowej na świadectwie, a kwit kasowy dołącza do aktu.
3.
W przypadkach zwolnienia strony od uiszczenia opłaty skarbowej od świadectwa na zasadzie przepisów dodatkowych (Tabela opłat skarbowych Część II) albo na zasadzie rozporządzeń Ministra Skarbu, wydanych na podstawie art. 2 ust. 2, należy tak w akcie jak i w świadectwie podać podstawę prawną zwolnienia.
4.
W razie przedstawienia urzędowi skarbowemu pełnomocnictwa lub pisma stwierdzającego zawarcie umowy do urzędowego skasowania znaczków skarbowych - stosuje się odpowiednio przepisy §§ 83 i 85 rozporządzenia z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych. Termin do przedstawienia powyższych pism urzędowi skarbowemu (termin płatności) określa art. 6 ust. 1 pkt 4.

Do art. 8.

8 Z dniem 1 października 1951 r. § 22 traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 września 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych (Dz.U.51.50.362), zgodnie z § 72 ust. 1 pkt 9 powołanego rozporządzenia.