§ 21. - Wykonanie dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o opłacie skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.59.469

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1952 r.
§  21. 7
1.
W przypadku uiszczenia opłaty skarbowej od podania znaczkami skarbowymi należy znaczki te nakleić w miarę możności na przedniej stronie podania.
2.
Skasowania znaczków skarbowych na podaniu, jeżeli nie nasuwa się podejrzenie, że były uprzednio użyte, podrobione lub przerobione, dokonuje urzędnik biura podawczego uprawnionego urzędu przez przekreślenie ich bądź atramentem na krzyż w ten sposób, aby kreski znajdowały się częściowo na papierze poza znaczkami, bądź też w sposób mechaniczny pieczęcią lub kasownikiem tak, aby część pieczęci lub kasownika znajdowała się na papierze poza znaczkami.
3.
Powtórnego skasowania znaczków dokonuje urzędnik załatwiający podanie przez umieszczenie atramentem na każdym znaczku daty załatwienia podania w ten sposób, aby część daty przechodziła na znaczek sąsiedni lub na papier.
4.
Przy uiszczeniu opłaty skarbowej od załączników stosuje się przepisy poprzednie z tą zmianą, że przy dodatkowym nadesłaniu załączników znaczki nakleja się na załączniku.
5.
W przypadku wniesienia podania drogą telegraficzną urząd nadawczy umieszcza po podpisie nadawcy uwagę "opłata skarbowa..... zł" i kasuje znaczki skarbowe na blankiecie telegraficznym odciskiem stempla kalendarzowego. Urzędy, powołane do przyjmowania telegramów, nie odmawiają przyjęcia telegramów w razie odmowy uiszczenia opłaty skarbowej i nie są obowiązane badać, czy podanie telegraficzne podlega opłacie skarbowej i w jakiej wysokości. Mają jednak przy telegramach, zawierających podania wystosowane do urzędów państwowych, a nie zaopatrzonych w znaczek skarbowy, zwrócić uwagę nadawcy, że może uiścić opłatę skarbową naklejając na blankiecie telegraficznym znaczek skarbowy odpowiedniej wartości. Jeżeli nadawca mimo tej uwagi nie zaopatrzy telegramu w znaczek skarbowy, urząd nadawczy stwierdzi to, umieszczając po podpisie nadawcy uwagę: "opłaty skarbowej odmówiono".
6.
Jeżeli opłaty skarbowej od podania nie uiszczono, urząd państwowy postąpi w myśl art. 7 pkt 1 dekretu o opłacie skarbowej i art. 165 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym. W przypadkach załatwienia podania mimo nieuiszczenia lub niedostatecznego uiszczenia należnej opłaty skarbowej, a także w przypadku zastosowania zwolnienia na zasadzie przepisów dodatkowych (Tabela opłat skarbowych Część II) albo na zasadzie rozporządzeń Ministra Skarbu wydanych na podstawie art. 2 ust. 2, należy umieścić odpowiednią notatkę na podaniu.
7.
Jeżeli strona, w przypadkach określonych w art. 165 ust. 3 dekretu o postępowaniu podatkowym, dostarczy na skutek wezwania znaczki skarbowe, urzędnik biura podawczego nakleja je na egzemplarzu wezwania pozostającym w urzędzie i kasuje je w sposób określony w ust. 2.
8.
W razie nieuiszczenia opłaty skarbowej od podania w terminie (art. 5 ust. 1 pkt 1) nie pobiera się dodatku za zwłokę.
7 Z dniem 1 października 1951 r. § 21 traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 września 1951 r. w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych (Dz.U.51.50.362), zgodnie z § 72 ust. 1 pkt 9 powołanego rozporządzenia.