§ 60. - Wykonanie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku obrotowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.35.273

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1966 r.
§  60.
1.
W młynach obrotem jest:
1)
przy przemiale gospodarczym - wynagrodzenie bądź to w pieniądzach, bądź w naturze (tzw. miarka) za przemiał;
2)
przy przemiale handlowym - odpłata za świadczenia rzeczy, tj. za sprzedaż lub wymianę produktów przemiału.
2.
W przypadku odpłaty w naturze stosuje się przepisy § 30.
3.
W przypadku odpłaty w naturze przemiał gospodarczy, gdy przedsiębiorca z przyjętego do przemiału zboża zatrzymuje część zboża tytułem wynagrodzenia, a właściciel pozostałej ilości zboża otrzymuje wszystkie produkty, jakie powstały z przemiału. Nie stoi na przeszkodzie w przyjęciu za obrót wynagrodzenia za przemiał fakt wydania od razu przez przedsiębiorcę z posiadanych zapasów produktu gotowego, jeżeli zapasy te pochodzą z wynagrodzenia za przemiał dokonany poprzednio dla innych osób oraz jeżeli wydawany z posiadanych zapasów produkt gotowy jest tego samego gatunku i znajduje się w tym samym stosunku, w jakim by je otrzymał klient po przemieleniu zboża własnego w sposób przez niego żądany.
4.
W razie niedotrzymania choćby jednego z warunków, wymienionych w poprzedzającym ustępie, ma miejsce przemiał handlowy.
5.
Odliczane przez młyny w związku z dokonywaniem przez nie przemiału zboża obcego tytułem nie uniknionego przy procesach przemiałowych ubytku naturalnego - tzw. rozkurzu - pewne ilości zboża, odpowiadające rzeczywistemu ubytkowi, nie stanowią wynagrodzenia za przemiał.
6.
Odpłata, uzyskana ze sprzedaży produktów otrzymanych z przemiału zboża, pochodzącego z wynagrodzenia za przemiał (miarka) jest obrotem, podlegającym opodatkowaniu jako przemiał handlowy.
7.
Przy przemiale gospodarczym mają zastosowanie stawki podatku, przewidziane w art. 13 ust. 1 pkt 7 lit. c) dekretu, natomiast przy przemiale handlowym - stawki podatku, przewidziane w art. 8 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 lit a) oraz w art. 5 ust. 4 dekretu.

Do art. 13 ust. 1 pkt 4, 5 i 6.