Rozdział 4 - Służba podoficerów zawodowych. Do art. 26 i 27 . - Wykonanie dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.42.234

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 1945 r.

Rozdział  IV.

Służba podoficerów zawodowych.

Do art. 26 i 27.
§  19.
Podanie o przyjęcie w charakterze podoficera zawodowego należy składać najpóźniej na 3 miesiące przed upływem zobowiązania się do służby nadterminowej.

Podanie powinno być własnoręcznie podpisane i złożone przełożonemu o uprawnieniach dowódcy pododdziału.

Do podania należy dołączyć deklarację, zawierającą zobowiązanie się do służby zawodowej (wzór Nr 2), a w razie potrzeby zezwolenie ojca lub prawnego opiekuna (wzór Nr 1).

§  20.
Przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału dołącza do podania kandydata jego zeszyt ewidencyjny oraz świadectwo wojskowo-lekarskie, wydane na podstawie zbadania stanu jego zdrowia przez wojskowy zakład leczniczy.

Przełożony ten oraz wszyscy kolejni wyżsi przełożeni opiniują podanie kandydata.

W opiniach należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kandydat posiada pełną zdolność instruowania lub pełnienia obowiązków, właściwych dla danego rodzaju wojska, oraz czy posiada ogólne kwalifikacje na podoficera zawodowego.

Podanie wraz ze wszystkimi uzupełnieniami przedstawia się dowódcy, określonemu w art. 7, celem wydania decyzji.

§  21.
Służba zawodowa może być przedłużana na następujące dalsze okresy czasu, zależnie od kategorii, w której podoficer zawodowy pełni służbę:
kategorie2-gi okres zobowiązania3-ci okres zobowiązania4-ty i dalsze okresy zobowiązania
liniowi4 lata4 lata2 lata
pozostałe kategorie6 lat6 lat6 lat

Czasokres zobowiązania się do dalszej służby zawodowej powinien być odpowiednio skrócony, jeżeli podoficer zawodowy przed upływem czasokresu, ustalonego dla kategorii, w której pełni służbę, ma osiągnąć wiek, uzasadniający przeniesienie go w stan spoczynku.

§  22.
Podanie o przedłużenie służby zawodowej należy wnieść do przełożonego o uprawnieniach dowódcy pododdziału najpóźniej na 6 miesięcy przed upływem terminu zobowiązania.

Do podania należy dołączyć deklarację, zawierającą zobowiązanie się do dalszej służby zawodowej (wzór Nr 2).

W postępowaniu o przedłużenie służby zawodowej stosuje się odpowiednio przepisy § 19.

§  23.
Dowódca formacji, biorąc pod uwagę kwalifikacje kandydata i opinie wydane o nim przez jego przełożonych, przyjmuje go do służby zawodowej lub mu tę służbę przedłuża, w ramach istniejących etatów, bądź też nie uwzględnia jego podania o przyjęcie do służby zawodowej lub o jej przedłużenie.
§  24.
Podania o przyjęcie do służby zawodowej lub o jej przedłużenie powinny być ostatecznie załatwione w ciągu 6 tygodni od daty ich wniesienia.

O decyzji należy zawiadomić kandydata pisemnie.

§  25.
W razie nieuwzględnienia podania o przedłużenie służby zawodowej podoficer zawodowy może wnieść odwołanie w ciągu 14 dni, licząc od dnia zawiadomienia go o odmownej decyzji, do:
a)
dowódcy dywizji lub jednostki równorzędnej, jeżeli pełni służbę w formacjach podległych dowódcy dywizji lub jednostki równorzędnej,
b)
dowódcy okręgu wojskowego, jeżeli pełni służbę w formacji nie wchodzącej w skład dywizji lub jednostki równorzędnej.

Decyzja dowódcy, właściwego do załatwienia odwołania, jest ostateczna i powinna być wydana w ciągu 4 tygodni od dnia wniesienia odwołania.

W razie uwzględnienia odwołania podoficer zawodowy zostaje przeniesiony do innej formacji tego samego rodzaju wojska w myśl przepisów o przeniesieniach.

§  26.
Przyjęcie do służby zawodowej lub jej przedłużenie ogłasza się w rozkazie dziennym formacji, do której stanu podoficer należy.

Ponadto fakt przyjęcia do służby zawodowej lub jej przedłużenia stwierdza się na zobowiązaniu (wzór Nr 2).

Do art. 31.

§  27.
Podoficera zawodowego kwalifikuje przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału oraz kolejni wyżsi przełożeni do dowódcy pułku (równorzędnego) włącznie.
§  28.
Jeżeli w półrocznej kwalifikacji podoficer zawodowy otrzymał od wszystkich kwalifikujących go przełożonych ujemną opinie, stwierdzającą brak kwalifikacji na podoficera zawodowego, dowódca pułku (równorzędny) zawiadamia o tym przy raporcie zainteresowanego podoficera, udzielając mu równocześnie ostrzeżenia, że w razie otrzymania choćby jednej ujemnej kwalifikacji półrocznej w ciągu następnego roku zostanie rozwiązany z nim stosunek służbowy.

Udzielenie ostrzeżenia stwierdza się protokolarnie. Protokół podpisany przez podoficera zawodowego składa się do jego akt personalnych. Poza tym dowódca pułku (równorzędny) ogłasza ostrzeżenie w rozkazie tajnym formacji.

Podoficer zawodowy po otrzymaniu ostrzeżenia zostaje przeniesiony do innego pododdziału. Jeżeli dowódca pułku (równorzędny) uznaje za konieczne przeniesienie podoficera zawodowego do innej formacji, przedstawia odpowiedni wniosek do właściwego dowódcy.

W razie otrzymania przez podoficera zawodowego ujemnej kwalifikacji po raz drugi w ciągu półtora roku dowódca pułku (równorzędny) zawiadamia o tym przy raporcie podoficera zawodowego oraz zarządza przeniesienie tego podoficera do rezerwy albo też występuje z wnioskiem do właściwego dowódcy o przeniesienie podoficera zawodowego w stan spoczynku.

§  29.
Jeżeli opinie przełożonych, kwalifikujących podoficera zawodowego, są rozbieżne, dowódca pułku (równorzędny) wyznacza komisję w składzie jednego oficera sztabowego, a w jego braku jednego ze starszych kapitanów jako przewodniczącego oraz dwóch oficerów młodszych jako członków, z których żaden nie jest przełożonym kwalifikowanego podoficera.

Komisja bada całokształt spraw, dotyczących kwalifikacyj podoficera, przy czym przewodniczący powinien zasięgnąć potrzebnych informacyj od opiniujących, jak również przesłuchać opiniowanego i zbadać przytoczone przez niego w przesłuchaniu przedstawienia faktyczne.

Po przeprowadzonym badaniu przewodniczący komisji przedstawia dowódcy pułku (równorzędnemu) wniosek, czy ostrzeżenie ma być udzielone, lub jeżeli chodzi o ponowną ujemną kwalifikację, czy ma nastąpić rozwiązanie stosunku służbowego z podoficerem zawodowym.

Decyzja dowódcy pułku (równorzędnego) jest ostateczna.

§  30.
Podoficerów zawodowych przenosi w stan spoczynku dowódca okręgu wojskowego na wniosek przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego).

Dowódca okręgu wojskowego oraz dowódca formacji, do której stanu faktycznego należy podoficer zawodowy, ogłaszają w rozkazie dziennym przeniesienie podoficera zawodowego w stan spoczynku, przytaczając w rozkazie przyczynę oraz datę przeniesienia. Datą tą ma być ostatni dzień właściwego miesiąca kalendarzowego.

Do art. 32.

§  31.
Zwolnienie podoficera zawodowego na własną prośbę ze służby zawodowej przed upływem terminu zobowiązania może nastąpić tylko wyjątkowo w przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie.

Ponadto podoficer zawodowy może być na własną prośbę zwolniony ze służby zawodowej przed upływem terminu zobowiązania, jeżeli jest to konieczne celem przejścia podoficera zawodowego do służby cywilno-państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych oraz jeżeli przesłużył w charakterze podoficera zawodowego co najmniej 6 lat.

Prawo zwolnienia podoficera zawodowego ze służby zawodowej na własną prośbę przysługuje przełożonemu o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku (równorzędnego).