Rozdział 2 - Służba nadterminowych. Do art. 4 . - Wykonanie dekretu z dnia 25 września 1945 r. o służbie wojskowej nadterminowych i podoficerów zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.42.234

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 1945 r.

Rozdział  II.

Służba nadterminowych.

Do art. 4.
§  2.
Do służby nadterminowej może być przyjęty podoficer i starszy szeregowiec służby czynnej bezpośrednio po odbyciu tej służby lub podoficer i starszy szeregowiec rezerwy.

Do art. 5.

§  3.
Zdolność fizyczną kandydata na nadterminowego, przechodzącego bezpośrednio ze służby czynnej do służby nadterminowej, ustala lekarz formacji stosownie do przepisów, dotyczących oceny zdolności fizycznej do służby wojskowej. W razie wątpliwości co do zdolności fizycznej kandydata należy go skierować do wojskowego zakładu leczniczego (garnizonowa izba chorych, szpital garnizonowy, okręgowy lub szkolny) celem przeprowadzenia wtórnego badania. W tym przypadku zdolność fizyczna do służby powinna być stwierdzona świadectwem wojskowo-lekarskim.

Zdolność fizyczną kandydata, będącego podoficerem lub starszym szeregowcem rezerwy, ustala lekarz wojskowego zakładu leczniczego, położonego najbliżej miejsca pobytu kandydata, na podstawie skierowania, zarządzonego przez rejonowego komendanta uzupełnień. Koszty podróży do wojskowego zakładu leczniczego i z powrotem oraz koszty pobytu w zakładzie obciążają kandydata do służby nadterminowej.

§  4.
Nie może być mianowany nadterminowym kandydat, który był karany:
a)
dyscyplinarnie - dwukrotną karą aresztu lub najwyższym wymiarem kary aresztu, którego nałożenie przysługuje przełożonemu o uprawnieniach co najmniej dowódcy pułku, karą obniżenia o jeden stopień wojskowy, przeniesienia na niższe stanowisko, skierowania do oddziału karnego lub degradacji;
b)
sądownie - za zbrodnię stanu, popełnioną po dniu 1 września 1939 r., za szpiegostwo oraz za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub niskich pobudek.
§  5.
Oficer polityczno-wychowawczy formacji, w której kandydat ma pełnić służbę nadterminową, opiniuje kandydata pod względem jego stosunku i lojalności wobec demokratycznego Państwa Polskiego.

Do art. 6.

§  6.
Podanie o przyjęcie do służby nadterminowej powinno być własnoręcznie podpisane przez kandydata na nadterminowego.

Do podania należy dołączyć:

a)
własnoręcznie napisany i podpisany życiorys ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu służby wojskowej;
b)
uwierzytelniony przez gminę dokument zawierający zezwolenie ojca lub prawnego opiekuna na wstąpienie kandydata do służby nadterminowej, jeżeli kandydat jest niepełnoletni (wzór Nr 1),
c)
poświadczenie nienagannego prowadzenia się, wystawione przez gminę miejsca zamieszkania kandydata, jeżeli kandydatem jest podoficer lub starszy szeregowiec rezerwy;
d)
deklarację, zawierającą zobowiązanie się do służby nadterminowej (wzór Nr 2), napisaną własnoręcznie przez kandydata i podpisaną przez niego w obecności dowódcy pododdziału lub rejonowego komendanta uzupełnień, który na zobowiązaniu stwierdza swym podpisem, iż kandydat w jego obecności podpisał powyższe zobowiązanie.
§  7.
Podoficer i starszy szeregowiec, przechodzący bezpośrednio ze służby czynnej do służby nadterminowej, wnosi podanie do przełożonego o uprawnieniach dowódcy pododdziału, który zarządza zbadanie stanu zdrowia kandydata oraz uzupełnia jego podanie wyciągiem z księgi kar, wyciągiem ewidencyjnym oraz opinią o jego kwalifikacjach służbowych (zdolność instruowania, zdolności fachowe).

Podoficer i starszy szeregowiec rezerwy wnosi podanie do właściwego rejonowego komendanta uzupełnień, który kieruje kandydata w myśl przepisów § 3 do wojskowego zakładu leczniczego celem zbadania. Poza tym rejonowy komendant uzupełnień dołącza do podania kandydata wyciąg z księgi kar, wyciąg ewidencyjny oraz opinię jego przełożonych, po które zwraca się do formacyj, w których kandydat pełnił czynną służbę wojskową. Tak uzupełnione podanie przesyła przełożony o uprawnieniach dowódcy pododdziału lub rejonowy komendant uzupełnień do dowódcy, określonego w art. 7, celem wydania decyzji.

§  8.
W sposób, określony w §§ 5 i 6, składa się podanie o przedłużenie służby nadterminowej.

Do podania tego nie dołącza się jednak życiorysu.

Do art. 7.

§  9.
Dowódca uprawniony do mianowania nadterminowych rozstrzyga wniesione podania samodzielnie w ramach wolnych etatów.

Podania o przyjęcie do służby nadterminowej powinny być ostatecznie załatwione w ciągu 6 tygodni od daty ich wniesienia.

O decyzji należy powiadomić kandydata pisemnie.

§  10.
W razie uwzględnienia podania podoficera lub starszego szeregowca służby czynnej dowódca formacji ogłasza decyzję o przyjęciu do służby nadterminowej w rozkazie dziennym oraz stwierdza na deklaracji zawierającej zobowiązanie fakt przyjęcia i ogłoszenia nominacji w rozkazie (wzór Nr 2).

O uwzględnieniu podania podoficera lub starszego szeregowca rezerwy dowódca formacji zawiadamia rejonowego komendanta uzupełnień, oznaczając termin, w którym kandydat ma się zgłosić do służby nadterminowej. Na tej podstawie rejonowy komendant uzupełnień powołuje kandydata do służby wojskowej za pomocą karty powołania, unieważniając po zgłoszeniu się kandydata do służby przydział mobilizacyjny. W razie niezgłoszenia się kandydata do służby w oznaczonym terminie uważa się, iż kandydat cofnął prośbę o przyjęcie do służby nadterminowej. W przypadku zgłoszenia się kandydata do służby w oznaczonym terminie dowódca formacji ogłasza decyzję o przyjęciu w rozkazie dziennym oraz stwierdza na zobowiązaniu fakt przyjęcia i ogłoszenia nominacji w rozkazie (wzór Nr 2).