§ 16. - Wykonanie dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.17.105

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1951 r.
§  16.
1.
Za zakłady rzemieślnicze uważa się przedsiębiorstwa wykonujące rzemiosło w rozumieniu przepisów prawa przemysłowego. Za wykonywanie rzemiosła uważa się również pracę chałupniczą.
2.
Do drugiej grupy źródeł przychodów należą tylko te zakłady rzemieślnicze, które w ciągu całego roku zatrudniają najwyżej określoną w art. 9 ust. 1 pkt 2 ilość pracowników i członków rodziny; przejściowe, choćby przez krótki okres czasu, zatrudnianie większej ilości pracowników najemnych lub członków rodziny powoduje zaliczenie zakładu rzemieślniczego do czwartej grupy źródeł przychodów w odniesieniu do całego roku podatkowego. Na równi z pracownikami najemnymi traktuje się chałupników pracujących na rzecz zakładu rzemieślniczego.
3.
Za członków rodziny w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 2 uważa się małżonka, krewnych wstępnych, zstępnych, przysposobionych oraz innych krewnych i powinowatych, pozostających z podatnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym.
4.
Zakłady rzemieślnicze, stanowiące wspólną własność, należą do drugiej grupy źródeł przychodów, jeżeli ogólna ilość zatrudnionych osób, licząc w tym współwłaścicieli, choćby posiadali karty rzemieślnicze, nie przekracza ogólnej ilości zatrudnionych osób (właścicieli, pracowników najemnych i członków rodziny) określonej w art. 9 ust. 1 pkt 2.

Do art. 9 ust. 1 pkt 4 lit. c) i ust. 4.