§ 14. - Wykonanie dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.17.105

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1951 r.
§  14.
1.
Nadwyżkę lub niedobór ustala się osobno z każdego źródła przychodów, podlegającego opodatkowaniu. Po ustaleniu nadwyżki lub niedoboru z każdego źródła przychodów sumuje się nadwyżki z poszczególnych źródeł należących do tej samej grupy źródeł przychodów. Suma nadwyżek z poszczególnych źródeł należących do tej samej grupy stanowi dochód cząstkowy.
2.
Dochodem ogólnym jest suma dochodów cząstkowych bądź też jeden tylko dochód cząstkowy, jeżeli podatnik nie posiada innych dochodów cząstkowych, po potrąceniu niedoborów z tych źródeł przychodów, które dały niedobory, z wyjątkiem jednak niedoborów ze sprzedaży przedmiotów i praw majątkowych. Potrąceniu od sumy dochodów cząstkowych przy ustalaniu dochodu ogólnego podlegają jedynie niedobory poniesione w danym roku podatkowym. Niedoborów ze źródeł przychodów, z których dochód jest wolny od podatku, nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu dochodu ogólnego.
3.
Przy ustalaniu dochodu ogólnego na podstawie art. 8 ust. 4, jeżeli podatnik na podstawie umowy zawartej z płatnikiem podatku od wynagrodzeń otrzymuje wynagrodzenie, od którego płatnik pokrywa podatek z własnych funduszów, doliczeniu do dochodu cząstkowego lub sumy dochodów cząstkowych podlega kwota wynagrodzenia łącznie z podatkiem zapłaconym przez płatnika.
4.
Przy ustalaniu dochodu ogólnego małżonków doliczeniu do dochodu cząstkowego bądź do sumy dochodów cząstkowych podlegają wynagrodzenia obojga małżonków, choćby dochód cząstkowy lub suma dochodów ze źródeł przychodów wymienionych w art. 9 osiągnięta była tylko przez jednego z małżonków, a drugi nie posiadał żadnych źródeł przychodów, wymienionych w art. 9.

Do art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 4.