Rozdział 9 - Urlopy. Do art. 58 . - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 marca 1937 r. o służbie wojskowej oficerów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.13.95

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1938 r.

Rozdział  IX.

Urlopy.

Do art. 58.
§  57.
(1)
Oficerom przysługują urlopy wypoczynkowe w następującym wymiarze:
a)
oficerom młodszym i starszym - 4 tygodnie,
b)
oficerom sztabowym i admirałom - 6 tygodni.
(2)
Oficerowie starsi (kapitanowie marynarki) po osiemnastu latach służby w stopniu oficerskim mogą uzyskać jako nagrodę za wydajną pracę urlop wypoczynkowy w wymiarze do sześciu tygodni.
(3)
Oficerowie młodsi i starsi, wchodzący w skład załóg w jednostkach liniowych lotnictwa morskiego, jak i zaokrętowani co najmniej jeden rok bez przerwy na okrętach podwodnych, już po pięciu latach służby w stopniu oficerskim mogą otrzymać urlop wypoczynkowy w wymiarze do sześciu tygodni, przy czym prawo to traci się po zmianie rodzaju służby.
§  58.
Oficerom wszystkich korpusów osobowych po piętnastu latach służby w stopniu oficerskim albo po przesłużeniu dziesięciu lat w personelu latającym lotnictwa morskiego lub na okrętach podwodnych można udzielić raz w ciągu służby urlopu wypoczynkowego w podwójnym wymiarze normy przysługującej w myśl § 57 ust. (1).
§  59.
(1)
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem oficera i powinien być udzielony w ciągu roku kalendarzowego.
(2)
Urlopu wypoczynkowego można udzielić w częściach na prośbę oficera lub jeżeli tego wymagają względy służbowe.
§  60.
(1)
Wstrzymanie lub odwołanie urlopu albo zmniejszenie wymiaru urlopu poszczególnym oficerom może nastąpić jedynie z ważnych względów służbowych jak: większe braki ilościowe wśród korpusu oficerskiego danej jednostki, zagrożenie bezpieczeństwa, wykonanie ważnych prac nie cierpiących zwłoki, ze względów wyszkoleniowych na zarządzenie Ministra Spraw Wojskowych lub Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej w granicach udzielonych mu przez Ministra Spraw Wojskowych kompetencji.
(2)
Obowiązkiem przełożonych jest czuwanie, aby z ograniczeń wymienionych w ust. (1) korzystano tylko w bardzo ważnych przypadkach.
(3)
Przełożony wstrzymujący lub odwołujący urlop albo zmniejszający wymiar urlopu melduje o tym bezpośrednio wyższemu przełożonemu.
(4)
Wyższy przełożony, który otrzymał meldunek w myśl ust. (3), obowiązany jest zbadać słuszność wydanego zarządzenia; stosownie do wyników badania może on zarządzenie to uchylić lub odpowiednio zmienić.
(5)
Jeżeli oficer z powodów wymienionych w ust. (1) nie wykorzystał urlopu w ciągu roku kalendarzowego całkowicie lub częściowo, może go otrzymać w całości lub w części w następnym roku, przy czym urlopu tego może udzielić Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej.
§  61.
Terminy urlopów wypoczynkowych właściwi przełożeni określają na podstawie opracowanego planu urlopów na dany rok kalendarzowy, uwzględniając w miarę możności życzenia oficerów, po czym podają terminy urlopów interesowanym oficerom do wiadomości.
§  62.
(1)
Ze względów zdrowotnych oficer może otrzymać urlop leczniczy.
(2)
Podstawę do udzielenia urlopu leczniczego stanowią:
a)
orzeczenie lekarskie wydane przez szpital wojskowy,
b)
orzeczenie wojskowo-lekarskie komisji rewizyjnej,
c)
orzeczenie lekarskie Instytutu Badań Lekarskich Lotnictwa.
(3)
Czas spędzony na urlopie leczniczym przed wykorzystaniem należnego w danym roku urlopu wypoczynkowego odlicza się od przysługującej normy urlopu wypoczynkowego.
(4)
Przepisu ust. (3) nie stosuje się, jeżeli orzeczenie stanowiące podstawę dla urlopu leczniczego stwierdza, że ze względów zdrowotnych wykorzystanie urlopu wypoczynkowego jest konieczne.
§  63.
(1)
Oficer może otrzymać urlop ze względów służbowych:
a)
w razie przeniesienia do innej miejscowości - w wymiarze do dwóch tygodni,
b)
po powrocie z niewoli - jeżeli czas pozostawania w niewoli wynosi co najmniej sześć miesięcy - w wymiarze ośmiu tygodni.
(2)
Urlopu ze względów służbowych z powodu przeniesienia udziela się bezpośrednio po zameldowaniu się oficera na nowym miejscu służbowym, jeżeli względy służbowe lub osobiste nie wymagają wyznaczenia terminu późniejszego.
§  64.
(1)
Do urlopów okolicznościowych należą:
a)
świąteczne, których czas trwania określa każdorazowo rozkazem Minister Spraw Wojskowych,
b)
urlopy udzielane w ważnych sprawach osobistych.
(2)
Udzielanie urlopów w sprawach osobistych jest dopuszczalne tylko w szczególnie ważnych przypadkach, przy czym urlopy te łącznie nie mogą przekraczać w roku kalendarzowym siedmiu dni.
(3)
W razie konieczności udzielenia urlopów okolicznościowych ponad wymiar, określony w ust. (2), uprawniony przełożony może udzielić dalszego urlopu, nie przekraczającego w poszczególnym przypadku siedmiu dni, meldując o tym z podaniem powodów:
a)
Generalnemu Inspektorowi Sił Zbrojnych - jeżeli chodzi o oficerów pełniących służbę w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych, Sztabie Głównym i instytucjach podległych,
b)
Szefowi Kierownictwa Marynarki Wojennej - jeżeli chodzi o pozostałych oficerów.
§  65.
Oficerowie rezerwy i stanu spoczynku odbywający ćwiczenia mogą otrzymywać urlopy okolicznościowe w ważnych sprawach osobistych w czasie:
a)
do pięciu dni, jeżeli odbywają ćwiczenia sześciotygodniowe lub dłuższe,
b)
do trzech dni, jeżeli odbywają ćwiczenia poniżej sześciu tygodni.

Do art. 59.

§  66.
Urlopów wypoczynkowych udzielają:
1)
Szefowi Kierownictwa Marynarki Wojennej - Minister Spraw Wojskowych,
2)
innym oficerom pełniącym służbę w marynarce wojennej - Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej lub upoważnieni przez niego podlegli mu dowódcy i przełożeni tych oficerów.
§  67.
Urlopów leczniczych udzielają:
a)
oficerom, przebywającym w leczeniu w szpitalach marynarki wojennej - komendanci tych szpitali, oficerom zaś przebywającym w leczeniu w szpitalach wojska - komendanci tych szpitali w porozumieniu z przełożonym tej jednostki (dywizjonu lub wyższej), do której oficer ma przydział służbowy,
b)
innym oficerom:

- do sześciu tygodni - Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, Dowódca Floty, Dowódca Flotylli Rzecznej, Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej (równorzędni),

- ponad sześć tygodni - Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej.

§  68.
Urlopów ze względów służbowych i okolicznościowych udzielają przełożeni o uprawnieniach równorzędnych z uprawnieniami co najmniej dowódcy pułku.
§  69.
(1)
Udzielanie urlopów słuchaczom kursów wojenno-morskich regulują rozkazy Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.
(2)
Udzielanie urlopów oficerom marynarki wojennej słuchaczom szkół i kursów uruchamianych dla oficerów wojska regulują rozkazy Ministra Spraw Wojskowych.