Rozdział 8 - Działalność polityczna, wykonywanie zawodu cywilnego itp. Do art. 55 . - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 marca 1937 r. o służbie wojskowej oficerów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.13.95

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1938 r.

Rozdział  VIII.

Działalność polityczna, wykonywanie zawodu cywilnego itp.

Do art. 55.
§  45.
Oficerom służby stałej oraz wszystkim innym pełniącym służbę czynną nie wolno w szczególności:

- brać udziału w zgromadzeniach, wiecach lub zebraniach o charakterze politycznym,

- uczestniczyć w manifestacjach politycznych,

- roztrząsać w prasie zagadnień politycznych.

Do art. 56.

§  46.
(1)
Do rodziny w rozumieniu art. 56 należą:
a)
żona,
b)
dzieci ślubne i uprawnione oraz pasierby - do czasu uzyskania pełnoletności,
c)
rodzice oficera, jeżeli są pod jego opieką i wskutek podeszłego wieku lub stanu zdrowia nie są w możności zarządzać swym przedsiębiorstwem handlowym lub przemysłowym.
(2)
Dla uzyskania zezwolenia na nadzór albo zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym lub przemysłowym oficer składa prośbę w drodze służbowej do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, określając dokładnie przedsiębiorstwo i konieczność nadzoru lub zarządzania, a w przypadku zasługującym na uwzględnienie Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej przedstawia ją Ministrowi Spraw Wojskowych do decyzji.
§  47.
(1)
Udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu cywilnego lub podejmowanie się prac okresowych i o charakterze przejściowym może nastąpić na prośbę oficera lub na wniosek interesowanej instytucji.
(2)
Udzielenie zezwolenia następuje, jeżeli przemawiają za tym potrzeby marynarki wojennej lub wojska albo inne ważne względy państwowe lub społeczne, a w szczególności:
a)
jeżeli specjalizacja i pogłębienie wiedzy fachowej oficera jest korzystne dla marynarki wojennej lub wojska, albo
b)
gdy praca ze względów państwowych lub społecznych jest konieczna z powodu braku na miejscu fachowych sił cywilnych.
(3)
Oficerowie nie mogą uzyskać zezwolenia na wykonywanie zawodu cywilnego oraz prac dorywczych i o charakterze przejściowym jak również na okresowe zajęcia w takich instytucjach lub zakładach pracy, w których ze względu na zajmowane stanowisko są obowiązani do przeprowadzania jakichkolwiek czynności służbowych.
§  48.
(1)
Zezwolenia na pracę dorywczą lub o charakterze przejściowym oraz w sporadycznych przypadkach na wygłaszanie odczytów i prowadzenie wykładów itp. udziela Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej lub upoważniony przez niego Dowódca Floty (w odniesieniu do podległych oficerów).
(2)
Zezwolenia na pracę i wykonywanie zawodu we wszystkich innych przypadkach udziela Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej według wytycznych Ministra Spraw Wojskowych.
§  49.
(1)
Wnioski i prośby o zezwolenie na wykonywanie zawodu cywilnego lub prac okresowych albo o charakterze przejściowym należy wnosić do bezpośrednio przełożonej władzy oficera, którego prośba lub wniosek dotyczy. W prośbie należy dokładnie określić zawód, który oficer chce wykonywać, bądź pracę okresową lub o charakterze przejściowym, której chce się podjąć, a jeżeli jest to połączone z zawarciem umowy, przedstawić jej projekt.
(2)
Władza przełożona przedstawiając wniosek lub prośbę władzy powołanej do udzielenia zezwolenia powinna wyrazić swą opinię czy zachodzą warunki, uzasadniające udzielenie zezwolenia oraz czy oficer, którego wniosek lub prośba dotyczy, pełni swe obowiązki służbowe w sposób pozwalający przypuszczać, że udzielenie zezwolenia nie spowoduje szkody dla interesów służby. Władza przełożona powinna przy tym z reguły przeciwdziałać w pracy oficerów w dziedzinach luźno związanych z potrzebami marynarki wojennej lub wojska.
§  50.
(1)
Wnioski i prośby o zezwolenie na wykonywanie zawodu cywilnego lub prac okresowych należy przedstawiać Szefowi Kierownictwa Marynarki Wojennej w ciągu listopada każdego roku, w drodze służbowej.
(2)
Niezależnie od tego terminu mogą być przedstawiane wyjątkowo wnioski i prośby, gdy zachodzi konieczność ze względu na pilny interes marynarki wojennej lub wojska, państwowy albo społeczny.
§  51.
(1)
Oficerowie służby stałej w stanie czynnym oraz oficerowie rezerwy powołani do służby czynnej w celu mianowania oficerami służby stałej, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu cywilnego, nie mogą zawierać z pracodawcą umowy o pracę przeszkadzającą ich obowiązkom służbowym.
(2)
Wykonywanie zawodu cywilnego może się odbywać wyłącznie w czasie poza zajęciami służbowymi i w żadnym przypadku nie może być przeszkodą w pełnieniu przez oficera jego obowiązków służbowych.
(3)
W razie uznania, że wykonywanie zawodu cywilnego przez oficera stanowi wyraźną przeszkodę w pełnieniu przez niego służby, przełożony o uprawnieniach równorzędnych z uprawnieniami co najmniej dowódcy dywizji zawiesza udzielone zezwolenie i występuje bezzwłocznie do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej z odpowiednim wnioskiem.
§  52.
Wykonywanie zawodu cywilnego w mundurze oraz ogłaszanie się oficerów, którzy otrzymali zezwolenie na wykonywanie zawodu cywilnego, jest zakazane.
§  53.
(1)
Wnioski o wyznaczenie oficera do władzy zarządzającej lub nadzorczej przedsiębiorstwa handlowego albo przemysłowego oraz użycie oficera w takim przedsiębiorstwie właściwi przełożeni przedstawiają w drodze służbowej Szefowi Kierownictwa Marynarki Wojennej, który w przypadku zasługującym na uwzględnienie przedstawia je Ministrowi Spraw Wojskowych, przy czym przełożeni podają we wnioskach powody uzasadniające wyznaczenie lub użycie oficera oraz czas, na który oficer ma być wyznaczony lub użyty.
(2)
Oficerowie nie mogą być wyznaczani do przedsiębiorstw, z którymi ze względu na zajmowane stanowisko bezpośrednio zawierają umowy, przeprowadzają przetargi i przyjmują dostawy (komisje zakupów, odbiorcze itp.).
(3)
W przypadkach wyznaczenia oficera do władzy zarządzającej lub nadzorczej Minister Spraw Wojskowych na wniosek Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej może przyznać oficerowi specjalne wynagrodzenie z funduszów skarbowych lub przekazanych przez przedsiębiorstwo, przy czym wypłatę tego wynagrodzenia dokonują organa wojskowe.
§  54.
Oficera służby stałej po ukończeniu wyższych studiów, na które był przydzielony, można wyznaczyć do odbycia praktyki w odpowiednich wytwórniach lub przedsiębiorstwach dla pogłębienia wiedzy fachowej potrzebnej do pełnienia służby, przy czym na czas odbywania tej praktyki oficer może być przeniesiony z urzędu w stan nieczynny na podstawie art. 28 § 1 lit. c).
§  55.
(1)
Oficerowie służby stałej w stanie nieczynnym wnoszą prośby o zezwolenie na udział w handlu i przemyśle oraz wykonywanie zawodu cywilnego do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, a na pracę o charakterze przejściowym - do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej lub do Dowódcy Floty (oficerowie podległych mu formacyj, oddziałów i instytucji).
(2)
Przepis § 52 ma również zastosowanie do oficerów służby stałej w stanie nieczynnym.
§  56.
(1)
Oficerowie mogą bez zezwolenia władz zajmować się pracami z dziedziny nauki, sztuki lub literatury, jeżeli prace te nie przeszkadzają obowiązkom służbowym. Prace te mogą oficerowie podpisywać również pseudonimami lub inicjałami, przy czym w tym przypadku ani stopień, ani charakter wojskowy autora nie może być zaznaczony.
(2)
Czynny udział w prasie i w wydawnictwach normuje regulamin służby wewnętrznej.