Rozdział 7 - Małżeństwa oficerów. Do art. 52 § 2 . - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 marca 1937 r. o służbie wojskowej oficerów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.13.95

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1938 r.

Rozdział  VII.

Małżeństwa oficerów.

Do art. 52 § 2.
§  37.
(1)
Do otrzymania zezwolenia na zawarcie małżeństwa wymagane są następujące warunki:
a)
posiadanie co najmniej stopnia kapitana marynarki;
b)
nieposzlakowana opinia narzeczonej;
c)
poziom umysłowy i towarzyski narzeczonej odpowiadający stanowisku żony oficera.
(2)
Porucznicy marynarki mogą otrzymać zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. (1) lit. b) i c) zostanie złożona suma pieniężna, wynosząca różnicę między rocznym uposażeniem porucznika marynarki a kapitana marynarki utrzymujących rodzinę, pomnożoną przez współczynnik określony przez Ministra Spraw Wojskowych na wniosek Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej. Z sumy tej będzie wypłacane uzupełnienie uposażenia do stopnia kapitana marynarki.
(3)
Po mianowaniu porucznika marynarki kapitanem marynarki lub rozwiązaniu z nim stosunku służbowego pozostałą kwotę zwraca się osobie, która ją złożyła albo jej prawnym następcom.
§  38.
(1)
Zezwoleń na zawarcie małżeństwa oficerom w służbie czynnej udzielają:
1)
oficerom pełniącym Służbę w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych i w Sztabie Głównym oraz w instytucjach podległych - Generalny Inspektor Sił Zbrojnych;
2)
pozostałym admirałom, oficerom sztabowym i starszym oraz porucznikom marynarki określonym w § 37 ust. (2):
a)
w czasie pokoju i w czasie wojny na obszarze nie objętym stanem wojennym - Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej,
b)
w czasie wojny na obszarze objętym stanem wojennym - przełożony o uprawnieniach co najmniej Dowódcy Floty.
(2)
Zezwoleń na zawarcie małżeństwa admirałom, oficerom sztabowym i starszym służby stałej w stanie nieczynnym udziela Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej.
(3)
Decyzja przełożonego uprawnionego do udzielania zezwoleń na zawarcie małżeństwa jest ostateczna.
§  39.
(1)
Prośby o zezwolenie na zawarcie małżeństwa oficerowie w służbie czynnej wnoszą drogą służbową do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, zaś oficerowie służby stałej w stanie nieczynnym - do Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej przez najbliższego komendanta garnizonu.
(2)
W prośbie należy wyszczególnić:
a)
nazwisko i imiona rodziców bądź opiekunów narzeczonej, ich zajęcie oraz miejsce zamieszkania;
b)
wykształcenie i ewentualne zajęcie narzeczonej.
(3)
Do prośby należy dołączyć:
a)
metryki urodzenia obojga narzeczonych;
b)
akty zejścia (śmierci) poprzedniej żony lub męża, jeżeli narzeczony lub narzeczona jest wdowcem lub wdową;
c)
dokument stwierdzający unieważnienie małżeństwa lub uzyskanie rozwodu, jeżeli poprzedni związek małżeński jednego lub obojga narzeczonych został unieważniony lub nastąpił rozwód;
d)
deklarację stwierdzającą możność złożenia kwoty wymienionej w § 37 ust. (2), jeżeli petent jest porucznikiem marynarki.
§  40.
(1)
Dowódca Floty, Dowódca Flotylli Rzecznej i Komendant Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej (równorzędnej) po otrzymaniu prośby o zezwolenie na zawarcie małżeństwa:
a)
ogłasza niezwłocznie jej treść na odprawie podległym oficerom, żądając zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń przeciw projektowanemu małżeństwu;
b)
w terminie trzech miesięcy od otrzymania prośby bada przy użyciu w razie potrzeby odpowiednich organów wojskowych lub, gdy się tego nie da uniknąć, cywilnych, czy zachodzą warunki do udzielenia zezwolenia.
(2)
Po upływie terminu określonego w ust. (1) przełożony wymienionej w powyższym ustępie formacji (równorzędny) składa raport przełożonemu uprawnionemu do udzielenia zezwolenia na zawarcie małżeństwa z wnioskiem przychylnym lub odmownym, zależnie od wyniku przeprowadzonych badań, przy czym wniosek powinien być należycie uzasadniony.
(3)
Z prośbą oficera służby stałej w stanie nieczynnym postępuje w podobny sposób komendant garnizonu, przy czym w toku badań powinien zażądać od dowódcy wymienionej w ust. (1) formacji (równorzędnego), w której oficer pełnił ostatnio służbę, opinii podległych temu dowódcy oficerów co do zamierzonego małżeństwa.
(4)
Jeżeli przełożony wymieniony w ust. (1) (równorzędny) uważa, że zachodzi przypadek nie cierpiący zwłoki, może prośbę oficera przedstawić przełożonemu uprawnionemu do udzielenia zezwolenia przed upływem terminu określonego w ust. (1).
(5)
Przepisów paragrafu niniejszego nie stosuje się do próśb wnoszonych przez admirałów.
§  41.
(1)
Zezwolenia na zawarcie małżeństwa wydaje się na piśmie (wzór jak załącznik Nr 4).
(2)
Porucznikom marynarki zezwolenie na zawarcie małżeństwa wydaje się dopiero po wpłaceniu sumy pieniężnej określonej w § 37 ust. (2).
(3)
Po załatwieniu prośby o zezwolenie na zawarcie małżeństwa należy zwrócić oficerowi przedstawione dokumenty.
§  42.
(1)
Zezwolenie na zawarcie małżeństwa traci swą moc, jeżeli małżeństwa nie zawarto w przeciągu roku od dnia wystawienia zezwolenia.
(2)
Zezwolenie powinno zawierać określenie terminu ważności.
§  43.
O zawarciu małżeństwa powinien oficer złożyć pisemny meldunek z dołączeniem odpisu aktu ślubu w ciągu czternastu dni od dnia ślubu.

Do art. 53.

§  44.
Przeniesienie w stan spoczynku, do rezerwy lub pospolitego ruszenia na podstawie art. 53 zarządza Minister Spraw Wojskowych.