Rozdział 12 - Zasady mianowania oficerów. Do art. 73 . - Wykonanie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 marca 1937 r. o służbie wojskowej oficerów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.13.95

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1938 r.

Rozdział  XII.

Zasady mianowania oficerów.

Do art. 73.
§  75.
(1)
Oficerem marynarki służby stałej na stanowiskach hydrotechników i specjalistów budowlanych w grupie oficerów technicznych oraz w grupie oficerów lekarzy korpusu służb marynarki wojennej można mianować w miarę potrzeby oficera rezerwy lub podchorążego marynarki rezerwy, jeżeli:
a)
nie przekroczył 28 lat życia,
b)
jest stanu wolnego,
c)
posiada dyplom szkoły akademickiej, wymagany do służby na tych stanowiskach i w grupie oficerów-lekarzy,
d)
ma odpowiednie kwalifikacje służbowe oraz
e)
został uznany przez wojskowo-lekarską komisję rewizyjną za zdolnego do służby w tych grupach korpusu oficerów służb marynarki wojennej.
(2)
Przepis ust. (1) ma również zastosowanie do oficerów i podchorążych rezerwy wojska, którzy mogą być przeniesieni do marynarki wojennej lub mianowani oficerami marynarki wojennej w grupie oficerów technicznych i w grupie oficerów-lekarzy korpusu służb marynarki wojennej.
§  76.
(1)
Minister Spraw Wojskowych na wniosek Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej określa szkoły średnie i akademickie, dające podstawę do mianowania oficerami służby stałej.
(2)
Szkołą kształcącą na oficerów służby stałej jest Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej.

Do art. 74.

§  77.
(1)
Czas służby w danym stopniu liczy się od daty starszeństwa.
(2)
Do służby w danym stopniu wlicza się:
a)
czas tymczasowego aresztowania lub zawieszenia w czynnościach służbowych, jeżeli postępowanie z powodu czynu stanowiącego przyczynę aresztowania lub zawieszenia w czynnościach zostało zakończone bez wyroku sądowo-karnego skazującego;
b)
czas pobytu w niewoli bądź zaginięcia na terenie działań wojennych, jeżeli dostanie się do niewoli lub zaginięcie zostało usprawiedliwione;
c)
czas urlopów;
d)
czas choroby i stanu nieczynnego do sześciu miesięcy, a jeżeli choroba pozostaje w związku przyczynowym ze służbą wojskową oraz jeżeli przeniesienie w stan nieczynny nastąpiło z powodu dostania się do niewoli lub zaginięcia na terenie działań wojennych - bez ograniczenia.
(3)
Czas pozostawania w stanie nieczynnym ponad sześć miesięcy może być wliczony całkowicie lub częściowo do służby w danym stopniu, jeżeli przeniesienie w stan nieczynny nastąpiło dla pogłębienia wiedzy fachowej oficera albo z ważnych względów państwowych lub społecznych.

Do art. 75.

§  78.
(1)
Mianowanie na stopień porucznika marynarki służby stałej i następne w korpusie oficerów morskich i w korpusie morskich oficerów technicznych, przeznaczonych do służby na okrętach morskich, może nastąpić, jeżeli dany oficer w okresie służby w stopniu posiadanym pełnił służbę na okrętach morskich w kampanii lub w morskich sztabach zaokrętowanych na okrętach w kampanii na stanowisku przewidzianym składami osobowymi dla jego korpusu osobowego w stopniu posiadanym lub wyższym przez następujące okresy czasu:

A) w korpusie oficerów morskich:

W stopniachZaokrętowanie w kamp. czynnejW tym dowodzenia okrętem lub zesp.Uwagi
kmdr-por.16 mies.16 mies.*) z tego 3 mies. może być zastąpione przez służbę w charakterze z-cy dowódcy na k-torp., okręcie podwodn. lub większym okręcie morskim.
kmdr-ppor.11 mies.7 mies.
kpt. mar.16 mies.6 mies.*)
por. mar.16 mies.-
ppor. mar.16 mies.-

B) w korpusie morskich oficerów technicznych:

wstopniukmdr-ppor.- 11miesięcy
""kpt. mar.- 11"
""por. mar.- 13"
""ppor. mar.- 13"

zaokrętowania morskiego na okrętach w kampanii na stanowiskach technicznych.

(2)
Do okresów wymienionych w ust. (1) zalicza się również służba w kampanii na okrętach morskich odbyta w poprzednim stopniu na stanowiskach, dla których składy osobowe przewidują co najmniej stopień posiadany przez oficera danego korpusu osobowego, o ile ta służba nie została zaliczona przy mianowaniu na stopień posiadany.
(3)
Oficerom korpusu morskiego w stopniach porucznika marynarki i podporucznika marynarki, pełniącym służbę w lotnictwie morskim jako personel latający, Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej może w wyjątkowych przypadkach zaliczyć 25% czasu służby w składzie personelu latającego na poczet czasokresu służby, określonego w ust. (1), lecz w ten sposób może być zaliczone nie więcej niż 50% tego czasokresu.
(4)
Mianowanie na stopień porucznika marynarki i następne do stopnia komandora-porucznika włącznie w korpusie oficerów morskich i morskich oficerów technicznych, nie przeznaczonych do służby na okrętach morskich, może nastąpić, jeżeli dany oficer w okresie służby w stopniu posiadanym pełnił funkcje co najmniej przez dwa lata na stanowiskach liniowych, przewidzianych składami osobowymi dla stopnia posiadanego lub wyższego; listę tych stanowisk we Flotylli Rzecznej, lotnictwie morskim i artylerii nadbrzeżnej oraz w innych oddziałach lądowych marynarki wojennej ustali Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej.
(5)
Mianowanie na stopień porucznika marynarki służby stałej i następne w korpusie osobowym oficerów służb marynarki wojennej może nastąpić, jeżeli dany oficer w okresie służby w stopniu posiadanym pełnił funkcje na stanowisku przewidzianym składami osobowymi dla jego korpusu osobowego i jego grupy dla stopnia posiadanego lub wyższego co najmniej przez dwa lata dla mianowania na stopień porucznika marynarki i kapitana marynarki, a trzy lata dla stopni wyższych.
(6)
Czas pełnienia służby na danym stanowisku liczy się od dnia rzeczywistego objęcia funkcji z tym stanowiskiem związanej.
(7)
Do czasu pełnienia służby na danym stanowisku wlicza się:
a)
czas trwania urlopu lub choroby, jeżeli nie przekraczają łącznie ośmiu tygodni w ciągu roku,
b)
czas odbywania kary pozbawienia wolności do czterech tygodni,
c)
czas zastępczego pełnienia funkcji, jeżeli wynosi co najmniej dwa miesiące.
(8)
Przepisów ust. (7) lit. a) i b) nie stosuje się przy obliczaniu czasu zaokrętowania określonego w ust. (1) i (2).
§  79.
Mianowanie na stopień komandora-podporucznika może nastąpić, jeżeli oficer:
1)
ma odpowiednie warunki zdrowotne, fizyczne i psychiczne wymagane w danym korpusie osobowym czy grupie; sposób badania stanu zdrowia zawierają przepisy sanitarne, a stopień sprawności fizycznej i psychicznej określa się na podstawie opinii przełożonych lub na zasadzie wyników pracy w czasie pobytu na kursach;
2)
korpusu oficerów morskich, przeznaczonych do służby na okrętach morskich - złożył ponadto egzamin sprawdzający według programu ustalonego przez Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.

Do art. 76.

§  80.
(1)
Podporucznikiem marynarki rezerwy może być mianowany podchorąży marynarki rezerwy, który:
a)
odbył co najmniej dwa zwyczajne ćwiczenia wojskowe,
b)
uzyskał ocenę służbową kwalifikującą go do objęcia stanowiska oficerskiego.
(2)
Sposób przedstawiania wniosków o mianowanie podporucznikami marynarki rezerwy określają osobne rozkazy.
(3)
Minister Spraw Wojskowych na wniosek Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej określa szkoły akademickie krajowe lub zagraniczne, których ukończenie jest wymagane do pełnienia służby w korpusie morskich oficerów technicznych.
(4)
Do mianowania na stopnie porucznika marynarki rezerwy i kapitana marynarki rezerwy wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacyj służbowych w posiadanym stopniu, odbycie co najmniej dwóch zwyczajnych ćwiczeń wojskowych, a ponadto:
a)
dla podporucznika marynarki rezerwy - pozostawanie co najmniej przez trzy lata w stopniu podporucznika marynarki rezerwy,
b)
dla porucznika marynarki rezerwy - pozostawanie co najmniej przez cztery lata w stopniu porucznika marynarki rezerwy oraz złożenie egzaminu na kapitana marynarki rezerwy według programu, ustalonego przez Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej, odrębnie dla Floty i odrębnie dla Flotylli Rzecznej.
(5)
Szkołą kształcącą na oficerów rezerwy są kursy marynarki wojennej rezerwy przy Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej.