Rozdział 3 - Obniżenie ilości zboża objętej obowiązkiem sprzedaży. - Wykonanie dekretu o planowym skupie zbóż.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.39.299

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1951 r.

Rozdział  III.

Obniżenie ilości zboża objętej obowiązkiem sprzedaży.

§  13.
1.
Posiadacz gospodarstwa rolnego (art. 5) o obszarze do 5 ha przeliczeniowych mający na utrzymaniu więcej niż czworo dzieci poniżej 14 lat może złożyć wniosek o obniżenie ilości zboża objętej obowiązkiem sprzedaży.
2.
Obniżenie wynosi 50 kg zboża na każde dziecko powyżej czworga.
§  14.
1.
Indywidualne gospodarstwa, które w roku kalendarzowym 1951 dostarczyły w ramach umów kontraktacyjnych lub bez umowy do punktów skupu trzodę chlewną ponad ilość określoną dla danej grupy gospodarstw, korzystają z obniżenia ilości zboża objętej obowiązkiem sprzedaży w wysokości 100 kg zboża na każdą dalszą sztukę.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji określi dla poszczególnych grup indywidualnych gospodarstw rolnych ilość dostaw trzody chlewnej, której przekroczenie uzasadnia obniżkę.
3.
W przypadku, gdy zobowiązany w planowym skupie zbóż posiada zakontraktowaną trzodę chlewną, której dostarczenie do końca 1951 roku uzasadniałoby obniżkę, i zgłosi, że trzodę tę dostarczy w określonym terminie - prezydium gminnej rady narodowej na wniosek delegata powiatowego pełnomocnika Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji może zawiesić do tego terminu, nie później jednak niż do końca 1951 r. obowiązek sprzedaży zbóż w takiej ilości, jaka stanowi równowartość przewidzianej obniżki.
4.
W przypadku sprzedaży sztuk trzody chlewnej ponad ilość, określoną dla danej grupy gospodarstw, już po wykonaniu obowiązku sprzedaży zbóż (§ 6), a przed końcem 1951 roku - zobowiązany uprawniony jest do nabycia w punkcie skupu po cenie ustalonej w art. 16 ilości zboża objętej obniżką bądź też - według wyboru - do otrzymania premii w gotówce, przysługującej za zboże sprzedane ponad obowiązek.
5.
W roku 1952/53 obniżki, o których mowa w ust. 1, będą przyznawane tylko za trzodę chlewną dostarczoną w ramach umów kontraktacyjnych.
§  15.
1.
Jeżeli na skutek klęsk żywiołowych zbiory gospodarstwa rolnego uległy istotnemu zmniejszeniu, może nastąpić częściowe lub całkowite zwolnienie tego gospodarstwa od obowiązku sprzedaży zbóż w ramach planowego skupu.
2.
Za klęski żywiołowe uważa się następujące zjawiska żywiołowe: grad, burze, huragany, posuchy, pożary, powodzie, masowe zniszczenia zbiorów przez szkodliwe owady oraz inne szkodniki.