Wykonanie art. 7 i 98 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 lutego 1928 r. o stosunku służbowym profesorów szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.86.758

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 30 sierpnia 1928 r.
w sprawie wykonania art. 7 i 98 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 lutego 1928 r. o stosunku służbowym profesorów szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół.

Na podstawie art. 7, 98 i 114 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 lutego 1928 r. o stosunku służbowym profesorów państwowych szkół akademickich i pomocniczych sił naukowych tych szkół (Dz. U. R. P. Nr. 24, poz. 204) zarządzam co następuje:
Brzmienie ślubowania, składanego przy pierwszej nominacji na profesora oraz przy nominacji po przerwie w służbie profesorskiej, jest następujące:

"Ślubuję, że na powierzonem mi stanowisku profesora szkoły akademickiej przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec będę pilnie, obowiązki mego stanowiska spełniać gorliwie i sumiennie, a tajemnicy urzędowej dochowam".

Ślubowanie składa profesor na ręce rektora w obecności dziekana wydziału, na którym został mianowany, przez odczytanie brzmienia ślubowania.

Po złożeniu ślubowania profesor podpisuje, odczytany tekst, pod którym rektor i dziekan stwierdzają swemi podpisami, że ślubowanie zostało złożone, podając datę ślubowania.

Tekst przyrzeczenia, składanego przy pierwszej nominacji oraz przy ponownej nominacji po przerwie przez pomocnicze siły naukowe jest następujący:

"Przyrzekam być pomocnym profesorowi, któremu będę podlegał w prowadzeniu pracy naukowej, pedagogicznej i administracyjnej, wypełniać jego polecenia służbowe, w służbie i poza służbą strzec powagi mego stanowiska i unikać wszystkiego, co mogłoby obniżyć godność mego stanowiska i zaufanie, którego ono wymaga, wszelkie prośby, przedstawienia i zażalenia w sprawach służbowych, przesyłać na ręce profesora, któremu służbowo podlegać będę, uzyskiwać zezwolenia jego na wszelkie płatne zajęcia uboczne, wypełniać obowiązki, określone w regulaminie zakładu, donosić natychmiast profesorowi o każdej przeszkodzie w pełnieniu obowiązków, wywołanej czy to chorobą, czy innemi uzasadnionemi powodami i na żądanie profesora udowodnić tę przeszkodę".

Tekst, ślubowania pomocniczych sił naukowych przy nominacji na stałe jest następujący:

"Ślubuję, że na powierzonem mi stanowisku pomocniczej siły naukowej przyczyniać się będę ze wszystkich sił do ugruntowania wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej, której zawsze wiernie służyć będę, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec będę pilnie, obowiązki mego stanowiska spełniać gorliwie i sumiennie, a tajemnicy urzędowej dochowam".

Przyrzeczenie i ślubowanie składają pomocnicze siły naukowe na ręce rektora w obecności dziekana właściwego wydziału przez odczytanie brzmienia przyrzeczenia, bądź ślubowania.

Po złożeniu przyrzeczenia, bądź ślubowania, pomocnicza siła naukowa podpisuje odczytany tekst, pod którym rektor i dziekan stwierdzają swemi podpisami dokonanie przyrzeczenia, bądź ślubowania, podając jego datę.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.