Rozdział 5 - Zaległości budżetowe, przenoszenie kredytów (virement) i budżety dodatkowe. - Wykonanie § 11 punkt b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne oraz niektórych innych paragrafów tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.75.433

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1930 r.

V.

Zaległości budżetowe, przenoszenie kredytów (virement) i budżety dodatkowe.

§  46.
Wszelkie kredyty przewidziane w budżecie wygasają z upływem ostatniego dnia okresu obrachunkowego.

Po upływie okresu obrachunkowego powinny być regulowane jedynie zobowiązania związku komunalnego wynikłe z wykonania budżetu tego okresu (zaległości bierne).

Da zaległości biernych należy zaliczyć w szczególności sumy z tytułu rat amortyzacyjnych i oprocentowania pożyczek, których termin płatności upłynął w ubiegłym roku obrachunkowym oraz należności z tytułu dostaw i robót wykonanych w ubiegłym okresie obrachunkowym na poczet kredytów budżetu tego okresu. Do zaległości biernych zalicza się również wydatki związane z wykonaniem umów, konkretnie ujmujących pewne zobowiązania związku komunalnego, a zawartych w ubiegłym okresie obrachunkowym na poczet kredytów tegoż okresu, chociażby te urnowy przed upływem okresu budżetowego nie zostały wykonane.

O ile chodzi o umowy, z których dla związku komunalnego powstają zobowiązania dopiero w miarę stopniowego ich wykonywania (np. jednostkowe dostawy, budowa w miarę przyznawanych kredytów i t. d.), to do zaległości biernych wynikających z tych umów należy zaliczać tylko takie zobowiązania związku komunalnego, które powstały z faktycznego wykonania części umowy w ubiegłym okresie obrachunkowym (np. należności za kamień dostawiony w ubiegłym okresie obrachunkowym). Sumę zaległości biernych (listy wierzycieli) zarząd związku komunalnego ustala niezwłocznie po upływie okresu obrachunkowego.

§  47. 9
Zarząd związku komunalnego powinien dążyć do tego, aby wszelkie zaległości bierne, objęte listą wierzycieli, zostały zlikwidowane w ciągu pierwszego miesiąca następnego okresu obrachunkowego na rachunek budżetu ubiegłego okresu.

Do czasu ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych ubiegłego okresu obrachunkowego również zaległe dochody należy odnosić na rachunek budżetu tego okresu.

§  48. 10
Po upływie oznaczonego w § 47 terminu t. j. ostatniego dnia pierwszego miesiąca następnego okresu obrachunkowego należy zamknąć księgi ubiegłego okresu obrachunkowego i ustalić sumę tych zaległości biernych, które nie mogły być z przyczyn od zarządu związku komunalnego niezależnych zrealizowane. Wydatki te nie mogą być pokrywane z kredytów ubiegłego okresu obrachunkowego, a powinny być w drodze dodatkowego budżetu zamieszczone w oddzielnej pozycji w budżecie bieżącego okresu. Również dochody zaległe, a nie pobrane do dnia ostatecznego dokonania zamknięć rachunkowych ubiegłego okresu obrachunkowego, zostają zamieszczone w oddzielnej pozycji budżetu bieżącego okresu.

W razie przewyżki zaległych wydatków nad dochodami organ uchwalający określa w budżecie dodatkowym sposób pokrycia tego niedoboru bądź z dodatkowych źródeł dochodowych, bądź w drodze odpowiedniej zmiany innych kredytów (virement) (§ 51), bądź z nadwyżki budżetowej ubiegłego okresu obrachunkowego.

§  49.
Nadwyżka budżetowa, która okaże się po ostatecznem zamknięciu ksiąg rachunkowych ubiegłego okresu obrachunkowego, powinna być przeznaczona na kapitał obrotowy ciężącego okresu i może być zapreliminowana, o ile nie zostanie użyta na pokrycie zaległych wydatków (§ 48 ustęp końcowy), jako dochód nadzwyczajny następnego okresu obrachunkowego.
§  50.
Budżet wkłada na zarząd związku komunalnego obowiązek wykonania go w całości i we właściwym czasie zarówno w wydatkach, jak i dochodach.
§  51. 11
Każdy przewidziany w budżecie wydatek może być uskuteczniony jedynie na ten cel, na który został przeznaczony i tylko w granicach przewidzianego kredytu.

Zwiększenie pewnego kredytu przez odpowiednie zmniejszenie innych kredytów, zamieszczonych w budżecie (virement), może nastąpić tylko na podstawie uchwały organu uchwalającego związku komunalnego, zatwierdzonej przez właściwą władzę nadzorczą. Uchwała taka może dać ogólne upoważnienie organowi wykonawczemu do przenoszenia kredytów, lecz jedynie w granicach paragrafu (z pozycji na pozycję) i to wyłącznie w wydatkach rzeczowych.

Zwiększenie kredytu na wydatki nieprzewidziane może nastąpić tylko w formie dodatkowego budżetu.

§  52. 12
W razie gdy kredyt przewidziany w budżecie okaże się niewystarczającym i nie może być zwiększony w sposób wyżej podany (virement), zarząd związku komunalnego bądź pokryje go z kredytu na wydatki nieprzewidziane, bądź też postąpi zgodnie z postanowieniami zawartemi w ustępach drugim i trzecim § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 522).

Przy sporządzaniu dodatkowego budżetu należy stosować przepisy obowiązujące przy zestawianiu budżetu głównego z tą jednakże zmianą, te w dodatkowym budżecie należy wskazać tylko dział, rozdział i paragraf budżetu głównego, do których wprowadza się zmiany.

9 § 47 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 września 1926 r. (Dz.U.26.101.587) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1926 r.
10 § 47 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 24 września 1926 r. (Dz.U.26.101.587) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1926 r.
11 § 51 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1930 r. Częściowa zmiana przepisów o sporządzaniu i ustalaniu budżetów związków komunalnych. (Dz.U.30.4.38) z dniem 29 stycznia 1930 r.
12 § 52 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 1930 r. Częściowa zmiana przepisów o sporządzaniu i ustalaniu budżetów związków komunalnych. (Dz.U.30.4.38) z dniem 29 stycznia 1930 r.