Rozdział 3 - Przepisy dotyczące budżetów przedsiębiorstw komunalnych. - Wykonanie § 11 punkt b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1924 r. o obowiązku i sposobie pokrywania wydatków przez związki komunalne oraz niektórych innych paragrafów tegoż rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.75.433

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1930 r.

III.

Przepisy dotyczące budżetów przedsiębiorstw komunalnych.

§  38.
Dla każdego przedsiębiorstwa komunalnego należy układać oddzielny budżet, obejmujący najpierw wydatki (zwyczajne i nadzwyczajne), a potem dochody (zwyczajne i nadzwyczajne).
§  39.
Sposób układania budżetów przedsiębiorstw komunalnych powinien być dostosowany do wymagań rachunkowości handlowej i do charakteru odnośnego przedsiębiorstwa, przyczem należy się wzorować na niżej przytoczonym podziale zwyczajnych wydatków i dochodów przedsiębiorstwa:

Wydatki:

Dział I - Nieruchomości i urządzenia wewnętrzne.

W dziale tym należy podawać wydatki na konserwację budynków i urządzeń wewnętrznych (maszyn), na asekurację od ognia, uzupełnienie urządzeń, na fundusz renowacyjny (odnowienia) budynków administracyjnych i fabrycznych oraz urządzeń i instalacyj wewnętrznych.

Dział II - Urządzenia zewnętrzne.

Dział ten obejmuje wydatki na konserwację, renowację (odnowienie) i uzupełnienie urządzeń zewnętrznych (np. sieci elektrycznej, gazowej) i obsługę tych urządzeń (pobory pracowników, ubezpieczenia socjalne, umundurowanie i t. d.).

Dział III - Koszty przeprowadzania urządzeń prywatnych.

Dział ten obejmuje wydatki osobowe i rzeczowe, związane z przeprowadzeniem przez przedsiębiorstwo odpowiednich urządzeń dla osób prywatnych (np. instalacja elektryczna w budynkach i mieszkaniach prywatnych).

Dział IV - Koszty produkcji.

Dział ten obejmuje wydatki na płace robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwie, a nieobjętych poprzedniemi działami, na świadczenia socjalne oraz wydatki rzeczowe, związane z produkcją (surowce, opał dla pieców, smary i t. p.).

Dział V - Koszty administracyjne.

W tym dziale należy zamieszczać wydatki na kierownictwo, ewentualne zwroty na rzecz budżetu administracyjnego za kierownictwo przedsiębiorstwem bezpośrednio przez członków zarządu związku komunalnego, wydatki na utrzymanie personelu biurowego, wydatki kancelaryjne, podatki i t. d.

Dział VI - Spłata długów.

Dział ten powinien objąć wydatki na spłaty i oprocentowanie pożyczek, zaciągniętych bezpośrednio przez przedsiębiorstwo (o ile posiada własną osobowość prawną).

Dział VII - Czysty zysk.

W dziale tym zamieszczać należy nadwyżką dochodów nad wydatkami, przelewaną na rzecz budżetu administracyjnego.

Wydatki osobowe należy podawać w odpowiednich działach osobno od wydatków rzeczowych.

Dochody:

Dział I - Wpływy ze sprzedaży produktu.

W dziale tym należy podawać osobno wpływy ze sprzedaży produktu głównego i produktów ubocznych, jak również osobno wpływy za dostarczenie tych produktów na potrzeby administracji komunalnej, objętej budżetem administracyjnym, oraz na potrzeby innych przedsiębiorstw komunalnych, wreszcie wpływy ze sprzedaży tych produktów osobom i instytucjom obcym.

W rzeźni i w innych przedsiębiorstwach komunalnych podobnego typu dział I powinien nosić nazwę: "Wpływy z opłat za korzystanie z przedsiębiorstwa".

Dział II - Różne.

Dział ten obejmuje np. wpływy z procentów od kapitałów czasowo lokowanych w instytucjach kredytowych, zwrot wydatków na urządzenie przez przedsiębiorstwo instalacyj prywatnych, opłaty od abonentów za wynajem liczników i t. p.

Dział III - Deficyt.

W dziale tym należy zamieszczać ewentualną nadwyżkę wydatków nad dochodami.

W budżetach przedsiębiorstw handlowych (np. sklepów) nie należy zamieszczać wydatków na zakup towarów i wpływów ze sprzedaży tychże towarów, a preliminować jedynie zysk brutto ze sprzedaży tych towarów.

Wydatki i dochody każdego przedsiębiorstwa przez zamieszczenie po stronie wydatków działu VII, zaś po stronie dochodów działu III, muszą się bilansować.

§  40.
Dochody i wydatki zwyczajne przedsiębiorstwa komunalnego winny być sumowane oddzielnie od dochodów i wydatków nadzwyczajnych.

W dochodach nadzwyczajnych przedsiębiorstw należy zamieszczać odnośne sumy preliminowane w wydatkach nadzwyczajnych budżetu administracyjnego (w dziale - przedsiębiorstwa komunalne), zaś w wydatkach nadzwyczajnych tych przedsiębiorstw - preliminowane wydatki w ogólnej sumie, odpowiadającej sumie dochodów nadzwyczajnych.

Przedsiębiorstwa posiadające osobowość prawną preliminują w dochodach nadzwyczajnych wpływy z własnych pożyczek.