§ 4. - Wykluczenie od prawa do świadczeń zabezpieczeniowych osób zabezpieczonych na wypadek bezrobocia, pozostających bez pracy na skutek choroby, inwalidztwa, strajku lub też przewinień, które na mocy obowiązujących ustaw powodują wydalenie z pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.57.336

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1926 r.
§  4.
Prawo do zasiłków na wypadek bezrobocia tracą zabezpieczeni na cały czas trwania niezdolności do pracy (inwalidztwa).

Prawo do zasiłków przywraca się bezrobotnym inwalidom:

1)
gdy odzyskają zdolność umożliwiającą im wykonywanie pracy zaofiarowanej w państwowym urzędzie pośrednictwa pracy. Stopień zdolności do pracy winien być stwierdzony przez zakład przymusowego ubezpieczenia od wypadków lub inny zakład ubezpieczeń społecznych, a w razie niepodlegania obowiązkowi ubezpieczenia, przez lekarza powiatowego lub inspektora pracy, - względnie
2)
gdy inwalida zgłasza w państwowym urzędzie pośrednictwa pracy nowy wypadek bezrobocia, niespowodowanego stanem inwalidztwa lub jakąkolwiek inną przyczyną, która na mocy art. 4 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia pozbawia prawa do zasiłków.

Zarządowi obwodowemu funduszu bezrobocia przysługuje prawo nieprzyznania zasiłku lub zawieszenia pobierania ich w stosunku do pozbawionych pracy inwalidów w razie udowodnienia przez państwowy urząd pośrednictwa pracy, że dany inwalida nie jest zdolny do stałej pracy.