Wykaz chorób zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.27.122

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1956 r.
w sprawie wykazu chorób zawodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116 i Nr 54, poz. 268), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
Za choroby zawodowe uprawniające do świadczeń określonych w dekrecie w razie inwalidztwa lub śmierci spowodowanych tymi chorobami uważa się choroby określone w załączonym wykazie, jeżeli powstały w związku z zatrudnieniem przy pracach narażających na powstanie określonego schorzenia.
Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, objętej wykazem (§ 1), jest uprawniony do świadczeń, jeżeli przy pracach narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej, wymienionej w pozycjach 1 - 7, 9 - 11, 13, 14, 18 i 24 lit. g) wykazu, był zatrudniony po dniu 1 stycznia 1947 r., przy pracach zaś narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej wymienionej w pozostałych pozycjach - po dniu 1 lipca 1954 r.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1954 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (Dz. U. Nr 35, poz. 146).
2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ NR 1a CHORÓB ZAWODOWYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO UBIEGANIA SIĘ O RENTĘ W RAZIE INWALIDZTWA LUB ŚMIERCI Z POWODU CHOROBY ZAWODOWEJ

Lp.Choroba zawodowaZakłady pracy (stanowiska pracy), w których zatrudnienie naraża na chorobę zawodową
1Zatrucia wywołane ołowiem i jego związkami lub stopami
2Zatrucia wywołane fosforem i jego związkamiZakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie substancji trujących wymienionych pod lp. 1-8 (dotyczy chorób wymienionych pod lp. 1-8).
3Zatrucia wywołane rtęcią i jej związkami
4Zatrucia wywołane arsenem i jego związkami
5Zatrucia wywołane dwusiarczkiem węgla
6Zatrucia wywołane benzenem, jego homologami i ich pochodnymi
7Zatrucia wywołane chloropochodnymi węglowodanów szeregu tłuszczowego
8Inne zatrucia truciznami przemysłowymi
9Zachorowania spowodowane promieniami Roentgena, radem i innymi substancjami jonizującymi (promieniotwórczymi)Zakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie czynników wymienionych pod lp. 9.
10Schorzenia mięśni, kości i stawów spowodowane używaniem narzędzi udarowychZakłady pracy, w których stosuje się narzędzia udarowe.
11Krzemica i krzemogruźlicaGórnictwo i kopalnictwo, przemysł mineralny, metalowy i maszynowy łącznie z hutnictwem, zakłady obróbki kamienia, wszystkie zakłady przy szlifowaniu i piaskowaniu.
12AzbescicaPracownicy narażeni na wdychanie pyłu azbestowego.
13Glistnica u górnikówGórnictwo.
14Choroba kesonowaZakłady pracy stosujące prace kesonowe i nurkowe.
15Zawodowe upośledzenie słuchuPracownicy narażeni na hałas: kotlarze, stoczniowcy, obsługa oddziału hamowni silników samolotowych, nitowacze, kowale, obsługa gwoździarek, tkacze, obsługa młynów kulowych.
16OczopląsGórnicy.
17Zawodowe choroby oczu:
a) zaćma szaraHutnicy i odlewnicy.
b) zapalenie siatkówkiSpawacze, odlewnicy, obsługa pieców metalurgicznych i pieców w przemyśle ceramicznym.
18Nowotwory wywołane czynnikami rakotwórczymiPracownicy stykający się ze smołą, asfaltem, pakiem, sadzą, parafiną, olejem kreozotowym oraz przy impregnacji drewna, wyrobie materiałów impregnacyjnych, przy produkcji aniliny, nitro i amino związków itp.
19Skórne choroby przewlekłe:

ropne schorzenia skóry, błon

śluzowych nosa, ust i zapalenia

rogówki oka

Pracownicy stykający się z drażniącymi i żrącymi środkami, cieczami chłodzącymi przy obróbce mechanicznej metalu oraz przy produkcji związków chromu, przy produkcji kwasów, barwników organicznych, a także wytrawiacze i galwanizerzy.
20Przewlekłe zapalenie torebek maziowych stawu kolanowego, łokciowego lub nadgarstkowegoGórnicy, brukarze, posadzkarze, dekarze, murarze, skalnicy.
21Przewlekłe zapalenie pochewek ścięgnistychZatrudnieni przy praniu, zawijaniu, nakładaniu, etykietowaniu, polerowaniu narzędzi o napędzie mechanicznym i przy innych podobnych pracach.
22Choroby spowodowane pracą przy zmniejszonym ciśnieniu atmosferycznymLotnicy.
23PromienicaPracownicy rolni, pracownicy młynów i magazynów zbożowych.
24Choroby odzwierzęce:
a) bruceloza (choroba Banga)Pracownicy stykający się z chorymi zwierzętami, pracownicy zakładów utylizacyjnych, personel wyłapujący psy, personel instytutów naukowych oraz laboratoriów.
b) tularemia
c) wścieklizna
d) leptospiroza (choroba

Weilla)

e) tężecOgrodnicy, rolnicy, stajenni, hodowcy koni, pracownicy zakładów pracy, w których zatrudnieni stykają się z chorymi zwierzętami lub zakażonymi przedmiotami.
f) nosacizna
g) wąglik
25Choroby zakaźne nabyte w związku z wykonywaniem zawodu, jeżeli brak podstaw do przypuszczenia, że źródło choroby znajdowało się poza warunkami pracy w danym zawodziePersonel służby zdrowia i weterynaryjny oraz personel instytutów naukowych i pracowni, stykający się bezpośrednio z zakaźnymi chorobami i zakażonymi materiałami.