Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Wydawanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.24.215

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 2011 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe czynności organów w sprawach związanych z wydawaniem dokumentów, cofaniem i przywracaniem uprawnień do kierowania oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2) 3
organie - rozumie się przez to odpowiednio starostę lub marszałka województwa mazowieckiego w przypadku określonym w art. 97 ust. 3 ustawy;
3)
ośrodku - rozumie się przez to wojewódzki ośrodek ruchu drogowego;
4)
pozwoleniu - rozumie się przez to pozwolenie do kierowania tramwajem;
5)
uprawnieniu - rozumie się przez to decyzję administracyjną organu o wydaniu prawa jazdy, pozwolenia lub wtórnika tych dokumentów;
6)
zakazie - rozumie się przez to decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia, cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami lub orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów;
7)
aktach ewidencyjnych osoby - rozumie się przez to przypisany określonej osobie zbiór wszystkich dokumentów wydanych w sprawie uprawnień do kierowania pojazdami;
8)
karcie kierowcy - rozumie się przez to dokument zawierający aktualną informację o posiadanych przez osobę uprawnieniach i zakazach oraz wybrane dane z akt ewidencyjnych osoby;
9)
wniosku - rozumie się przez to wniosek, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
10) 4
wniosku elektronicznym - rozumie się przez to wniosek składany za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
11) 5
systemie teleinformatycznym - rozumie się przez to system współpracujący z systemem teleinformatycznym ewidencji kierowców, z wykorzystaniem którego organ wykonuje czynności związane z wydawaniem praw jazdy, zamieszcza dane i informacje w bazie danych oraz składa zamówienia na wykonanie praw jazdy;
12) 6
państwie członkowskim Unii Europejskiej - rozumie się przez to również Konfederację Szwajcarską oraz państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
§  2.
Wydanie lub odmowa wydania prawa jazdy, pozwolenia oraz ich wtórników następują w drodze decyzji administracyjnej.
§  3.
1. 7
Starosta zamawia spersonalizowane krajowe prawa jazdy u producenta tych dokumentów, przesyłając z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego dane i informacje zawarte we wniosku oraz fotografię i podpis wnioskodawcy. Wzór i opis prawa jazdy określają przepisy w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
2.
Producent przekazuje wykonane prawa jazdy do właściwego organu w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia otrzymania danych, o których mowa w ust. 1.
3.
Międzynarodowe prawa jazdy i pozwolenia wydaje się na blankietach, których wzór i opis określają przepisy, o których mowa w ust. 1, dostarczonych przez producenta, o którym mowa w ust. 1, przez umieszczenie na blankietach pismem maszynowym lub przy użyciu drukarki komputerowej danych zawartych we wniosku.
§  4.
1.
Organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie prowadzi:
1)
akta ewidencyjne kierowców - osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajem;
2)
akta ewidencyjne osób bez uprawnień - osób, które:
a)
nie uzyskały uprawnień ze względu na niespełnianie wymogów określonych w ustawie, nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajem, a orzeczony został wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów,
b)
mają wydane za granicą krajowe prawo jazdy i orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wydane orzeczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
2.
Akta ewidencyjne osób powinny być oprawione w teczki i przechowywane w specjalnie do tego celu przeznaczonym archiwum - do czasu wystawienia osobie, której dotyczą, aktu zgonu; wydane dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami unieważnia się, wprowadzając odpowiednie dane do wniosku i systemu informatycznego.
3.
Teczki powinny być ułożone w sposób umożliwiający ich lokalizację na podstawie danych osobowych lub numeru karty kierowcy.
4.
Karty kierowców wystawione przed dniem 1 stycznia 2002 r. powinny być ułożone rocznikami według kolejnych ich numerów, a po ujęciu ich w systemie informatycznym - dołączone do akt ewidencyjnych osoby. Właściwy organ przydziela osobie tylko jeden stały numer karty kierowcy.
5.
Wydawanie praw jazdy, pozwoleń i obsługę informatycznych środków technicznych prowadzą wyznaczeni przez organ pracownicy przeszkoleni w zakresie znajomości przepisów związanych z wydawaniem tych dokumentów oraz obsługi tych środków technicznych.
6.
Osoby, o których mowa w ust. 5, posługują się przy korzystaniu z informatycznych środków technicznych, w szczególności przy wprowadzaniu do programu informatycznego danych lub ich zmianie, przyznanym przez organ hasłem i indywidualnym kluczem cyfrowym.
7.
Przyznane hasło i klucz stanowią tajemnicę służbową.
3 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2008 r. (Dz.U.09.9.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2009 r.
4 § 1 ust. 2 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2008 r. (Dz.U.09.9.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2009 r.
5 § 1 ust. 2 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2008 r. (Dz.U.09.9.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2009 r.
6 § 1 ust. 2 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2008 r. (Dz.U.09.9.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2009 r.
7 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2008 r. (Dz.U.09.9.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 2009 r.