Rozdział 3 - Postępowanie w sprawach rejestrowych. - Wydawanie oświadczeń o celowości założenia spółdzielni i ich związków oraz o rejestrze spółdzielni i ich związków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.36.184

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1961 r.

Rozdział  III.

Postępowanie w sprawach rejestrowych.

§  12.
Sąd powiatowy prowadzi rejestr spółdzielni oraz ich związków jako sąd rejestrowy.
§  13.
W postępowaniu w sprawach rejestrowych z zakresu rejestru spółdzielni oraz ich związków stosuje się przepisy kodeksu postępowania niespornego, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
§  14.
Właściwy miejscowo jest sąd rejestrowy, w którego okręgu znajduje się siedziba organizacji spółdzielczej. Przepis art. 9 kodeksu postępowania niespornego nie ma zastosowania.
§  15.
Zgłoszenia i wnioski można składać w sądzie rejestrowym do protokołu, który sporządza sekretarz sądu, a podpisują zgłaszający i sekretarz.
§  16.
1.
Do zgłoszenia należy dołączyć odpisy dokumentów uzasadniających wpisanie zgłoszonych danych, uwierzytelnione przez zarząd (likwidatorów) zgłaszającej organizacji spółdzielczej, jeżeli ustawa nie wymaga złożenia dokumentu w oryginale.
2.
Załączone do wniosku o wpisanie do rejestru organizacji spółdzielczej odpisy statutu powinny być ponadto uwierzytelnione przez właściwy centralny związek.
§  17.
Przy zgłoszeniu członków zarządu lub likwidatorów oraz osób pełniących czasowo funkcje członków zarządu należy wskazać ich adresy.
§  18.
Jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że nie został spełniony obowiązek zgłoszenia danych podlegających wpisaniu do rejestru, sąd rejestrowy wzywa organizację spółdzielczą do złożenia wyjaśnień lub dokonania zgłoszenia w zakreślonym terminie. W razie bezskutecznego upływu terminu albo udzielenia niedostatecznych wyjaśnień sąd rejestrowy zawiadamia o tym centralny związek, do którego spółdzielnia należy, a jeżeli chodzi o centralny związek - Naczelną Radę Spółdzielczą.
§  19.
Sąd rejestrowy rozpoznaje sprawy na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć posiedzenie jawne i wezwać na nie te osoby, których wysłuchanie lub pouczenie uzna za potrzebne dla przyśpieszenia postępowania w sprawie. O wyznaczeniu posiedzenia jawnego sąd rejestrowy zawiadamia właściwy centralny związek.
§  20.
Jeżeli zgłoszenie ma braki lub wady, które dadzą się usunąć, sąd rejestrowy zażąda usunięcia braków lub wad, wyznaczając w tym celu stosowny termin. Postanowienie powinno wymieniać wszystkie braki i wady, jakie wymagają usunięcia. Od postanowienia tego przysługuje rewizja.
§  21.
Cofnięcie zgłoszenia jest skuteczne, jeżeli zgłoszenie nie odpowiadało lub nie odpowiada już prawdziwemu stanowi rzeczy.
§  22.
Właściwy centralny związek może, jeżeli uzna to za potrzebne, wziąć udział w każdej sprawie rozpoznawanej przez sąd rejestrowy.
§  23.
Podstawą postanowienia uwzględniającego zgłoszenie do rejestru są wyłącznie dokumenty złożone w sądzie rejestrowym.
§  24.
Sąd rejestrowy nie może zarządzić wpisu, jeżeli wpis ten musiałby ulec wykreśleniu na podstawie zgłoszenia, jakie już wpłynęło.
§  25.
Jeżeli okaże się, że w rejestrze figuruje wpis, który jest niedopuszczalny ze względu na obowiązujące przepisy prawne lub niezgodny z prawdziwym stanem rzeczy, sąd zarządzi z urzędu jego wykreślenie po wysłuchaniu w razie potrzeby osób zainteresowanych.
§  26.
Postanowienie zarządzające wpis powinno zawierać dosłowne brzmienie wpisu i wskazanie rubryk rejestru, w których wpis ma być dokonany. W postanowieniu zarządzającym wpisanie wykreślenia wpisu należy nadto wskazać dokładnie, jaki wpis ulega wykreśleniu.
§  27.
Postanowienia zarządzające wpis podlegają natychmiastowemu wykonaniu z urzędu. Dokonywanie wpisów należy do obowiązków sekretarza sądowego.
§  28.
1.
Postanowienia dotyczące wpisu lub wykreślenia osób figurujących w rejestrze doręcza się również tym osobom.
2.
Postanowienia dotyczące zarejestrowania organizacji spółdzielczej, wpisu członka zarządu, któremu pełnienie tych funkcji powierzył centralny związek, wpisu likwidacji, połączenia, jak też wpisu upadłości, doręcza się również właściwemu centralnemu związkowi, a jeżeli chodzi o wpis upadłości - także okręgowej komisji arbitrażowej właściwej ze względu na siedzibę organizacji spółdzielczej. Do postanowienia o zarejestrowaniu organizacji spółdzielczej doręczanego centralnemu związkowi należy dołączyć odpis poświadczonego przez sąd statutu tej organizacji.
§  29.
Postanowień zarządzających wpis zgodnie ze zgłoszeniem sąd rejestrowy nie uzasadnia. Jednakże w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia można żądać jego uzasadnienia, a wówczas termin do wniesienia rewizji liczy się od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem.
§  30.
Na doręczanych wypisach postanowienia zarządzającego wpis sekretarz sądowy zamieszcza wzmiankę o wpisie z podaniem daty dokonania go.
§  31.
W razie wniesienia rewizji od postanowienia wzywającego do usunięcia braków lub wad zgłoszenia sąd rejestrowy może uchylić to postanowienie.
§  32.
Rewizja od postanowienia oddalającego wniosek z powodu nieusunięcia braków lub wad zgłoszenia stanowi również zaskarżenie postanowienia wzywającego do ich usunięcia, jeżeli postanowienie to nie zostało zaskarżone oddzielnie.
§  33.
Właściwy centralny związek jest w każdym przypadku uczestnikiem postępowania rewizyjnego. Naczelna Rada Spółdzielcza, jeżeli uzna to za potrzebne, może wziąć udział w postępowaniu rewizyjnym.
§  34.
Odpowiedź na rewizję wnosi się wprost do sądu rewizyjnego.
§  35.
Sąd rewizyjny nie jest związany granicami rewizji i może zaskarżone postanowienie uchylić także na niekorzyść skarżącego.
§  36.
1.
W razie uwzględnienia rewizji od postanowienia kończącego postępowanie sąd rewizyjny uchyla zaskarżone postanowienie i - jeżeli wniosku nie odrzuca ani postępowania nie umarza - przekazuje sprawę sądowi rejestrowemu do ponownego rozpatrzenia. Sąd rejestrowy może sprawę rozpoznać ponownie w tym samym składzie.
2.
Jeżeli sąd rewizyjny uchylając postanowienie sądu rejestrowego odrzucił wniosek lub umorzył postępowanie w sprawie, sąd rejestrowy wyda postanowienie w przedmiocie wpisu, jeżeli został on dokonany.