Rozdział 6 - Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunku w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego - Wydawanie osobom poleceń określonego zachowania się, legitymowanie, zatrzymywanie, przeszukanie, kontrola osobista, przeglądanie bagaży i sprawdzanie ładunku oraz obserwowanie i rejestrowanie zdarzeń przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.142.1014

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2018 r.

Rozdział  6

Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunku w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego

§  29. 
1.  1
 (utracił moc).
2.  2
 (utracił moc).
3.  3
 (utracił moc).
4. 
Funkcjonariusz dokonujący kontroli osobistej sporządza z przebiegu tej czynności protokół.
§  30. 
Funkcjonariusz realizuje uprawnienie określone w art. 14 ust. 1 pkt 5 ustawy, polegające na przeglądaniu zawartości bagażu lub sprawdzeniu ładunku w środkach transportu lądowego, powietrznego lub wodnego, w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie o przestępstwo, którego ściganie należy do zadań CBA, lub podlegających zajęciu w takim postępowaniu karnym, jeżeli poweźmie uzasadnione przypuszczenie, że wymienione rzeczy tam się znajdują.
§  31. 
1. 
Funkcjonariusz dokonuje przeglądania zawartości bagaży w obecności ich posiadaczy, a sprawdzenia ładunku - w obecności właściciela, przewoźnika, spedytora lub agenta morskiego albo ich przedstawiciela.
2. 
W przypadku braku możliwości zapewnienia natychmiastowej obecności osób, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz może przeglądać zawartość bagażu lub dokonać sprawdzenia ładunku bez ich obecności, gdy z posiadanych informacji wynika, że zwłoka może spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia lub gdy istnieje uzasadniona obawa zniszczenia bądź utracenia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub które podlegają zajęciu w postępowaniu karnym.
3. 
Funkcjonariusz dokonujący przeglądania zawartości bagaży lub sprawdzania ładunku sporządza z przebiegu tej czynności protokół.
§  32. 
1. 
Funkcjonariusz, który w toku kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagażu lub sprawdzania ładunku ujawnił rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie o przestępstwo, którego ściganie należy do zadań CBA, lub podlegające zajęciu w takim postępowaniu, jest obowiązany rzeczy te zatrzymać za pokwitowaniem, a jeżeli ujawnił rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie o przestępstwo lub podlegające zajęciu w postępowaniu, którego ściganie nie należy do zadań CBA, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym Policję.
2. 
Od obowiązków, o których mowa w ust. 1, funkcjonariusz może odstąpić, w przypadku wykonywania czynności określonych w art. 19 ust. 1 ustawy.
3. 
W przypadku gdy ujawnione w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1, rzeczy stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, funkcjonariusz jest obowiązany, w granicach dostępnych środków, podjąć działania zmierzające do usunięcia niebezpieczeństwa.
4. 
Funkcjonariusz, zatrzymując rzeczy ujawnione w wyniku dokonania czynności, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany przekazać niezwłocznie właściwemu prokuratorowi oryginał protokołu z przeprowadzonej czynności wraz z pokwitowaniem zatrzymanych rzeczy.
§  33. 
Protokół, o którym mowa w § 29 ust. 4 i § 31 ust. 3, powinien zawierać w szczególności:
1)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe funkcjonariusza oraz dane osób uczestniczących w czynności;
2)
oznaczenie sprawy, z którą czynność ma związek;
3)
miejsce dokonania czynności;
4)
dokładną godzinę rozpoczęcia i zakończenia czynności;
5)
przebieg czynności oraz oświadczenia i wnioski jej uczestników;
6)
wydane w toku czynności zarządzenia;
7)
dokładną listę zatrzymanych rzeczy i, w miarę potrzeby, ich opis;
8)
sposób zabezpieczenia zatrzymanych rzeczy;
9)
w miarę potrzeby, stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności;
10)
wzmiankę o pouczeniu, o którym mowa w § 2 ust. 2;
11)
podpis funkcjonariusza.
1 § 29 ust. 1 został uznany za niezgodny z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2017 r. syg. akt K 17/14 (Dz.U.2017.2405). Zgodnie z pkt I ppkt 22 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 23 grudnia 2018 r.
2 § 29 ust. 2 został uznany za niezgodny z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2017 r. syg. akt K 17/14 (Dz.U.2017.2405). Zgodnie z pkt I ppkt 22 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 23 grudnia 2018 r.
3 § 29 ust. 3 został uznany za niezgodny z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2017 r. syg. akt K 17/14 (Dz.U.2017.2405). Zgodnie z pkt I ppkt 22 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 23 grudnia 2018 r.