Rozdział 8 - Ustalenie wyników głosowania - Wybór Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.72.467 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 2010 r.

Rozdział  8

Ustalenie wyników głosowania

1. 
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza zlicza i zabezpiecza niewykorzystane karty do głosowania, otwiera urnę wyborczą, po czym ustala:
1)
liczbę wyborców uprawnionych do głosowania;
2)
liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania;
2a)
liczbę oddanych głosów, czyli kart wrzuconych do urny przez wyborców;
2b)
liczbę wyborców głosujących przez pełnomocnika;
3)
liczbę głosów ważnych;
4)
liczbę głosów nieważnych;
5)
liczbę ważnych głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
2. 
Ustaleń, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na podstawie spisu wyborców oraz kart do głosowania wrzuconych do urny przez wyborców.
3. 
Przy ustalaniu wyników głosowania i sporządzaniu protokołu mają prawo być obecni mężowie zaufania, którzy mogą wnieść do protokołu uwagi z wymienieniem konkretnych zarzutów.
1. 
Komisja za nieważne uznaje głosy:
1)
oddane na kartach do głosowania innych niż urzędowo ustalone lub nieopatrzonych pieczęcią obwodowej komisji wyborczej;
2)
oddane na kartach do głosowania, na których wyborca umieścił znak "x" przy więcej niż jednym nazwisku kandydata;
3)
oddane na kartach do głosowania, na których wyborca nie umieścił znaku "x" przy żadnym z nazwisk kandydatów.
2. 
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub poczynienie innych dopisków nie wpływa na ważność głosu.
3. 
Kart do głosowania całkowicie przedartych nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu wyników głosowania.
1. 
Obwodowa komisja wyborcza sporządza niezwłocznie w 2 egzemplarzach protokół głosowania.
2. 
W protokole głosowania podaje się dane, o których mowa w art. 61 ust. 1, oraz:
1)
czas rozpoczęcia i zakończenia głosowania;
2)
liczbę kart do głosowania przekazanych komisji wyborczej oraz liczbę kart niewykorzystanych;
3)
przypuszczalne przyczyny ewentualnych niezgodności między liczbą wydanych kart do głosowania, a liczbą kart do głosowania wyjętych przez komisję z urny wyborczej;
4)
zarządzenia i wydane decyzje komisji oraz inne istotne okoliczności związane z przebiegiem głosowania;
5)
ewentualne zarzuty wniesione przez mężów zaufania kandydatów;
6)
ewentualne zastrzeżenia członków komisji co do przebiegu głosowania.
3. 
Protokół głosowania podpisują członkowie komisji wyborczej obecni przy jego sporządzaniu. Protokół opatruje się pieczęcią komisji.

Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu obwodowa komisja wyborcza podaje do wiadomości publicznej wyniki głosowania, o których mowa w art. 61 ust. 1.

1. 
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przesyła niezwłocznie jeden egzemplarz protokołu głosowania w zapieczętowanej kopercie właściwej okręgowej komisji wyborczej w trybie ustalonym przez Państwową Komisję Wyborczą.
2. 
Do protokołu obwodowa komisja wyborcza dołącza wyjaśnienie dotyczące zarzutów wniesionych do protokołu przez mężów zaufania.
1. 
Okręgowa komisja wyborcza po otrzymaniu protokołów ze wszystkich obwodów głosowania ustala niezwłocznie zbiorcze wyniki głosowania i sporządza w 2 egzemplarzach protokół. Protokół, wraz z protokołami obwodowych komisji wyborczych, w zapieczętowanej kopercie przesyła się niezwłocznie Państwowej Komisji Wyborczej. Przepisy art. 61 ust. 1 i 3, art. 63 ust. 2 i 3, art. 64 i art. 65 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
(uchylony).
3. 
Tryb przekazywania i przyjmowania protokołów okręgowych komisji wyborczych ustala Państwowa Komisja Wyborcza.
3a. 
Zasady i tryb przekazywania właściwej okręgowej komisji wyborczej wyników głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz na polskich statkach morskich ustala Państwowa Komisja Wyborcza, po zasięgnięciu opinii odpowiednio ministra właściwego do spraw zagranicznych i ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
3b. 
Jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania w obwodach głosowania za granicą oraz na polskich statkach morskich w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania, o którym mowa w art. 49, głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe. Fakt ten odnotowuje się w protokole zbiorczych wyników głosowania, z wymienieniem obwodów głosowania oraz ewentualnych przyczyn nieuzyskania z tych obwodów wyników głosowania.
4. 
Drugie egzemplarze protokołów wraz ze wszystkimi dokumentami z przeprowadzonego głosowania przewodniczący obwodowych i okręgowych komisji wyborczych przekazują odpowiednio wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) oraz kierownikom właściwych miejscowo jednostek Krajowego Biura Wyborczego.
5. 
(uchylony).

Państwowa Komisja Wyborcza określa zasady i sposób wykorzystania elektronicznego systemu przesyłania i przetwarzania danych o wynikach głosowania i wynikach wyborów.

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, złożony po porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych, określa, w drodze rozporządzenia, sposób przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów.