Wstęp na nieruchomości w celu poszukiwania złóż kopalin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.5.28

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 1955 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1955 r.
w sprawie wstępu na nieruchomości w celu poszukiwania złóż kopalin.

Na podstawie art. 21 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1953 r. Nr 29 poz. 113 i z 1954 r. Nr 47, poz. 224) zarządza się, co następuje:
Decyzję stwierdzającą prawo wstępu na nieruchomości w celu poszukiwania złóż kopalin wydaje na wniosek prowadzącego poszukiwania prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), na którego terenie mają być prowadzone poszukiwania.
1.
Wniosek o wydanie decyzji stwierdzającej prawo wstępu zawierać będzie:
a)
nazwę i siedzibę organu państwowej służby geologicznej prowadzącego poszukiwania, a gdy poszukiwania prowadzi osoba fizyczna - imię, nazwisko i adres tej osoby.
b)
określenie terenu, na którym ma być wykonywane prawo wstępu,
c)
przewidywany okres wykonywania prawa wstępu.
2.
Do wniosku złożonego przez organ państwowej służby geologicznej załącza się zaświadczenie kierownika tego organu o konieczności prowadzenia poszukiwań złóż kopalin na wskazanym terenie; do wniosku osoby fizycznej dołącza się zezwolenie Centralnego Urzędu Geologii na prowadzenie poszukiwania złóż kopalin.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) stwierdza w decyzji, że prowadzący poszukiwania ma prawo wstępu w oznaczonym okresie czasu na nieruchomości położone na terenie w decyzji wskazanym, w celu wykonywania czynności poszukiwawczych.
2.
Decyzja zawierać będzie pouczenie, że poszukiwania złóż kopalin na terenach pozostających w użytkowaniu lub zarządzie organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego mogą być prowadzone po uprzednim uzyskaniu zgody właściwych organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego.
Prowadzący poszukiwania złóż kopalin zawiadomi prezydium gromadzkiej (miejskiej) rady narodowej o uzyskaniu decyzji stwierdzającej prawo wstępu na nieruchomości najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem poszukiwań.
1.
Prowadzący poszukiwania złóż kopalin, przed rozpoczęciem czynności poszukiwawczych, uzgodni sposób i termin wykonania tych czynności:
1)
z posiadaczem nieruchomości - gdy poszukiwania mają być prowadzone na nieruchomości pozostającej w zarządzie organów kolejowych, lotniczych, łączności, państwowego gospodarstwa leśnego lub rolnego, albo wchodzącej w skład zamkniętego państwowego zakładu przemysłowego lub naukowo-badawczego,
2)
z organami ochrony przyrody lub zabytków - gdy poszukiwania będą prowadzone na nieruchomości, podlegającej ochronie na podstawie przepisów o ochronie przyrody i o opiece nad zabytkami,
3)
z okręgowym urzędem górniczym - jeżeli poszukiwania mają być prowadzone na terenach stanowiących okręg ochrony górniczej źródeł mineralnych.
2.
Prowadzący poszukiwania zawiadomi właścicieli (posiadaczy) nieruchomości nie wymienionych w ust. 1 o terminie rozpoczęcia czynności poszukiwawczych na ich gruntach.
1.
W ramach decyzji stwierdzającej prawo wstępu prowadzący poszukiwania złóż kopalin ma prawo wznieść na nieruchomościach tymczasowe pomieszczenia oraz wykonać rowy, wkopy i płytkie wiercenia, związane z poszukiwaniem złóż kopalin.
2.
Prowadzący poszukiwania nie jest uprawniony do zajmowania budynków.
3.
Roboty poszukiwawcze będą prowadzone, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej, przynajmniej w odległości 10 m od budynków, w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu budynków, ich mieszkańców oraz przechodniów.
4.
Przy prowadzeniu robót poszukiwawczych na gruntach państwowego gospodarstwa leśnego wycinanie drzew odbywa się pod nadzorem organów administracji leśnej.
1.
Roboty poszukiwawcze będą prowadzone w sposób nie powodujący istotnego trwałego przekształcenia terenu nieruchomości. Po zakończeniu robót prowadzący poszukiwania złóż kopalin zobowiązany jest doprowadzić nieruchomości do stanu poprzedniej użyteczności.
2.
W przypadku niemożności przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniej użyteczności, jak również w przypadku zniszczenia zasiewów i upraw mają odpowiednio zastosowanie przepisy dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze, dotyczące naprawiania szkód powstałych wskutek robót górniczych.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz zainteresowanym ministrom.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.