Art. 25. - [Uprawnienia następcy prawnego podmiotu ubiegającego się o pomoc lub beneficjenta] - Wspieranie zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1273

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 lipca 2023 r.
Art.  25.  [Uprawnienia następcy prawnego podmiotu ubiegającego się o pomoc lub beneficjenta]
1. 
W sprawach dotyczących przyznawania pomocy w przypadku śmierci wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, rozwiązania, połączenia, podziału albo przekształcenia wnioskodawcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej albo wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w którego wyniku zaistnieje następstwo prawne, albo w przypadku zbycia całości albo części przedsiębiorstwa albo całości albo części gospodarstwa rolnego wnioskodawcy przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych w toku postępowania, następca prawny wnioskodawcy albo nabywca przedsiębiorstwa albo jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych albo jego części może, na swój wniosek, wstąpić do toczącego się postępowania na miejsce wnioskodawcy, jeżeli nie sprzeciwia się to istocie i celowi działania, w ramach którego ma być przyznana pomoc.
2. 
W przypadku śmierci beneficjenta będącego osobą fizyczną, rozwiązania, połączenia, podziału albo przekształcenia beneficjenta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej albo wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w którego wyniku zaistnieje następstwo prawne, albo w przypadku zbycia całości albo części przedsiębiorstwa albo całości albo części gospodarstwa rolnego beneficjenta przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych po przyznaniu pomocy następcy prawnemu beneficjenta albo nabywcy przedsiębiorstwa albo jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych albo jego części może być przyznana pomoc, na jego wniosek, jeżeli:
1)
spełnia on warunki przyznania pomocy;
2)
nie sprzeciwia się to przepisom, o których mowa w art. 1 pkt 1, oraz istocie i celowi działania, w ramach którego przyznano pomoc;
3)
zostaną przez niego przejęte zobowiązania związane z przyznaną pomocą;
4)
środki finansowe z tytułu pomocy nie zostały w całości wypłacone.
3. 
W przypadku śmierci beneficjenta będącego osobą fizyczną, rozwiązania, połączenia, podziału albo przekształcenia beneficjenta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej albo wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w którego wyniku zaistnieje następstwo prawne, albo w przypadku zbycia całości albo części przedsiębiorstwa albo całości albo części gospodarstwa rolnego beneficjenta przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych po przyznaniu pomocy oraz jeżeli środki finansowe z tytułu pomocy zostały w całości wypłacone, następca prawny beneficjenta albo nabywca przedsiębiorstwa albo jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych albo jego części może, na swój wniosek, przejąć prawa związane ze zrealizowaną operacją, jeżeli:
1)
spełnia on warunki przyznania pomocy;
2)
nie sprzeciwia się to przepisom, o których mowa w art. 1 pkt 1, oraz istocie i celowi działania, w ramach którego przyznano pomoc;
3)
zostaną przez niego przejęte zobowiązania związane z wypłaconą pomocą.
4. 
W przypadku gdy beneficjent zamierza zbyć całość albo część przedsiębiorstwa albo całość albo część gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych, jest obowiązany zgłosić Agencji planowaną transakcję przed jej dokonaniem. Agencja w terminie 60 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze zbycia ustala czy takie zbycie nie jest sprzeczne z zapewnieniem trwałości operacji określonej w art. 65 rozporządzenia ogólnego oraz informuje beneficjenta o dokonanym ustaleniu i warunkach ubiegania się o przyznanie pomocy przez nabywcę, w tym o okolicznościach faktycznych lub prawnych wykluczających przyznanie pomocy. Agencja może żądać od beneficjenta przedłożenia dokumentów lub złożenia wyjaśnień, jeżeli jest to niezbędne do dokonania tego ustalenia.
5. 
Przepisy ust. 1 i ust. 2 pkt 2-4 stosuje się odpowiednio w przypadku rozwiązania, połączenia albo podziału organu albo jednostki organizacyjnej będących wnioskodawcami albo beneficjentami w przypadku działań w ramach priorytetu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5, albo wystąpienia innego zdarzenia prawnego, w wyniku którego zaistnieje następstwo prawne.