Rozdział 3 - Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny. - Wojskowy obowiązek meldunkowy oraz uzyskiwanie przez osoby podlegające temu obowiązkowi zezwoleń na wyjazd i pobyt czasowy za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.46.276

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1974 r.

Rozdział  3

Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny.

§  8.
1.
Wojskowy obowiązek meldunkowy szczególny polega na zgłoszeniu właściwemu powiatowemu (miejskiemu, dzielnicowemu) sztabowi wojskowemu:
1)
wymeldowania z miejsca pobytu stałego, w tym również zmiany adresu w tej samej miejscowości;
2)
wyjazdu z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące;
3)
wyjazdu za granicę na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące.
2.
Wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu szczególnemu podlegają żołnierze rezerwy posiadający karty mobilizacyjne koloru białego lub koloru białego z czerwonym paskiem.
§  9.
1.
Obowiązek określony w § 8 ust. 1 żołnierz rezerwy jest obowiązany spełnić osobiście w powiatowym (miejskim, dzielnicowym) sztabie wojskowym właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu stałego, najpóźniej w dniu wyjazdu, a zmianę adresu w tej samej miejscowości - w ciągu 48 godzin od chwili jej zaistnienia.
2.
Obowiązek określony w § 8 ust. 1 spełnia się przez złożenie wypełnionego formularza. Przy złożeniu formularza żołnierz rezerwy przedstawia wojskowy dokument osobisty, w którym powiatowy (miejski, dzielnicowy) sztab wojskowy dokonuje odpowiednich adnotacji w razie wymeldowania z miejsca pobytu stałego.
3.
Żołnierze rezerwy, o których mowa w § 8 ust. 2, są obowiązani zgłosić w powiatowym (miejskim, dzielnicowym) sztabie wojskowym zmiany wynikające z wojskowego obowiązku meldunkowego szczególnego przed wykonaniem we właściwym urzędzie prowadzącym ewidencję ludności wojskowego obowiązku meldunkowego ogólnego.
§  10.
1.
Żołnierzowi rezerwy, który zgłosił się osobiście w celu dopełnienia wojskowego obowiązku meldunkowego szczególnego, powiatowy (miejski, dzielnicowy) sztab wojskowy pokrywa koszty przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego, jeżeli odległość od miejsca pobytu żołnierza do siedziby sztabu przekracza 25 km.
2.
Powiatowy (miejski, dzielnicowy) sztab wojskowy jest obowiązany wydać żołnierzowi na jego prośbę dokument stanowiący podstawę do usprawiedliwienia nieobecności w pracy lub zachowania prawa do wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu dopełnienia wojskowego obowiązku meldunkowego szczególnego.
§  11.
1.
Żołnierze rezerwy, o których mowa w § 8 ust. 2, są również obowiązani zawiadomić dowódcę jednostki wojskowej, do której otrzymali przydział mobilizacyjny, o wyjeździe z miejsca pobytu stałego na czas przekraczający 24 godziny, jeżeli dowódca jednostki wojskowej poleci im spełnianie takiego obowiązku.
2.
Zawiadomienia dokonuje się w sposób ustalony przez dowódcę jednostki wojskowej.