Dział 5 - ZAŻALENIA. - Wojskowe przepisy dyscyplinarne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.37.219

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1945 r.

DZIAŁ  V.

ZAŻALENIA.

§  1.
Żołnierz ma prawo wnieść zażalenie w wypadku, gdy dyscyplinarnie został ukarany niesłusznie lub wymierzono mu karę niedozwoloną, albo przełożony dyscyplinarny przekroczył swój zakres władzy dyscyplinarnej.
§  2.
Nadto żołnierz ma prawo wnosić zażalenie na krzywdzące go czyny i zarządzenia przełożonych.
§  1.
Zażalenie składa się w drodze służbowej ustnie lub pisemnie bezpośredniemu przełożonemu (dowódcy). Pisemne zażalenie winno być podpisane osobiście przez żalącego się.
§  2.
Składanie zażaleń w szeregu lub w czasie zajęć jest niedopuszczalne.
§  3.
Żołnierz może wnieść zażalenie jedynie w swojej sprawie i w swoim imieniu. Składanie zażaleń zbiorowych jest niedopuszczalne.
§  4.
Zażalenie winno być wniesione nie później, aniżeli w ciągu 3 dni od dnia powstania okoliczności, będącej przedmiotem zażalenia, z wyjątkiem zażalenia dotyczącego czynu, przewidzianego w prawie karnym.

Złożenie zażalenia świadomie fałszywego lub bezpodstawnie dyskredytującego przełożonego pociąga za sobą odpowiedzialność dyscyplinarną lub sądową.

§  1.
Bezpośredni przełożony, do dowódcy plutonu włącznie, winien udzielić odpowiedzi na zażalenie w czasie do dni 3, od dowódcy kompanii (równorzędnego) do dowódcy pułku (równorzędnego) - do 7 dni, a od dowódcy brygady (równorzędnego) do dowódcy armii - do 14 dni, a Minister Obrony Narodowej lub Naczelny Dowódca do 28 dni - licząc od dnia złożenia zażalenia.
§  2.
W braku odpowiedzi na zażalenie w określonych wyżej terminach żalący się ma prawo wnieść zażalenie bezpośrednio do wyższego przełożonego.