Dział 4 - WYKONANIE KAR DYSCYPLINARNYCH. - Wojskowe przepisy dyscyplinarne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.37.219

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1945 r.

DZIAŁ  IV.

WYKONANIE KAR DYSCYPLINARNYCH.

§  1.
Nie można wykonać kary dyscyplinarnej w razie jej przedawnienia.
§  2.
Niewykonane kary, wymienione w art. 15 pkt 1)-7), przedawniają się po upływie trzech miesięcy; kary wymienione w art. 15 pkt 8)-10), po upływie sześciu miesięcy, a kary, wymienione w art. 15 pkt 11)-14), po upływie dwóch lat od dnia ich nałożenia.
§  1.
Wykonanie kary zarządza bezpośredni przełożony dyscyplinarny ukaranego bez względu na to, czy on sam karę wymierzył, czy też inny przełożony dyscyplinarny.
§  2.
Komendanci garnizonów (obozów warownych, miast) oraz dowódcy okrętów lub zespołu, mogą zarządzić wykonanie kary wymierzonej przez nich w warunkach art. 9.
§  1.
Przełożony, zarządzając wykonanie kary dyscyplinarnej, powinien dbać, ażeby przez to nie doznała uszczerbku służba.
§  2.
Jeżeli w czasie wykonywania kary, wymienionej w art. 15 pkt 1)-6), nastąpiło ukaranie winnego karą pozbawienia wolności, należy wstrzymać wykonanie kary, wymienionej w art. 15 pkt 1)-6), do czasu odbycia kary pozbawienia wolności.
§  1.
Wyższy przełożony dyscyplinarny (art. 8) lub władza wojskowa (art. 9) zawiadamiają o wymierzeniu kary bezpośredniego przełożonego dyscyplinarnego ukaranego, wymieniając czyn, za który nastąpiło ukaranie oraz rodzaj i wysokość wymierzonej kary.
§  2.
Przełożony, wymieniony w art. 7 pkt 3), zawiadamia o wymierzeniu kary dowódcę (przełożonego formacji), do której ukarany należy ewidencyjnie.
§  1.
Kary dyscyplinarne, wymierzone szeregowcom (równorzędnym), za wyjątkiem upomnienia i nagany ustnej oraz nagany ustnej przed frontem oddziału, ogłasza się w rozkazie dziennym odczytywanym na zbiórce.
§  2.
Kary wymierzone podoficerom (równorzędnym), za wyjątkiem upomnienia i nagany ustnej oraz nagany ustnej na zbiórce, podaje się do wiadomości na zbiórce podoficerów danego oddziału równych i wyższych stanowiskiem, przez odczytanie kary z dodatku do rozkazu dziennego, bądź rozkazu podoficerskiego.
§  3.
Kary wymierzone oficerom, za wyjątkiem upomnienia i nagany ustnej oraz nagany ustnej na zbiórce, podaje się do wiadomości oficerów na stanowisku równym i wyższym, w rozkazie oficerskim.
§  1.
Po wymierzeniu kary dyscyplinarnej należy natychmiast zarządzić jej wykonanie, jeżeli względy służbowe na to zezwalają.
§  2.
Szeregowych, ukaranych aresztem, należy odstawić w celu odbycia kary, z kartą karną.
§  3.
Przeniesieni do innej formacji, odbywają niewykonane kary w nowej formacji.
§  1.
Kary aresztu zwykłego i ścisłego wykonywa się w aresztach garnizonowych i oddziałowych. W stosunku do załóg okrętów wojennych, kary te wykonywa się na okrętach, jeżeli warunki na to zezwalają, w przeciwnym razie kary te wykonywa się na lądzie.
§  2.
Wykonanie kary aresztu zwykłego względem podoficerów należy zarządzić w ten sposób, ażeby nie przebywali razem z szeregowcami, a odnośnie osób płci odmiennej, ażeby nie przebywały razem.
§  1.
Kary aresztu zwykłego i ścisłego, wymierzone szeregowym rezerwy, oraz kary aresztu domowego, wymierzone oficerom rezerwy, powołanym na ćwiczenia wojskowe, należy wykonać dopiero po upływie czasu, przeznaczonego na ćwiczenia wojskowe, o ile na to pozwalają względy karności wojskowej. W przeciwnym razie musi być kara niezwłocznie odcierpiana, a czas ćwiczeń wojskowych przedłuża się o okres odbywania kary.
§  2.
Odbyte kary wpisywać należy do książeczek wojskowych, wydawanych szeregowym, względnie do książeczek stanu służby oficerskiej oficerów rezerwy.
§  1.
Odbywanie aresztu ścisłego poprzedzać muszą oględziny lekarskie, celem stwierdzenia zdolności fizycznej ukaranego do odbycia tej kary.
§  2.
Jeżeli według orzeczenia lekarza ukarany nie może kary tej odbyć z powodu złego stanu zdrowia, należy wykonanie kary odroczyć lub odbywaną karę przerwać do czasu powrotu ukaranego do zdrowia.
§  3.
Jeżeli ze względu na rozmieszczenie oddziałów wojskowych lub też inne szczególne warunki nie może nastąpić niezwłoczne stwierdzenie przez lekarza zdolności fizycznej ukaranego do odbycia kary aresztu ścisłego i wskutek tego wykonanie tej kary musiałoby ulec odroczeniu na czas powyżej 24 godzin ze szkodą dla utrzymania karności, właściwy przełożony zarządza niezwłocznie jej wykonanie bez poprzednich oględzin lekarskich ukaranego. Ukarany ma być jednak poddany niezwłocznie oględzinom lekarskim w czasie odbywania kary, jeżeli powstanie tylko możność takich oględzin.
§  4.
Orzeczenie lekarskie należy uwidocznić na karcie karnej.

Zdegradowanych starszych szeregowców przenosi się do innej kompanii (oddziału równorzędnego), a podoficerów i oficerów - do innego pułku (oddziału równorzędnego).

§  1.
W czasie wojny, mobilizacji, podczas manewrów, ćwiczeń lub koncentracji, połączonych z czasową zmianą miejsca postoju, oraz w braku odpowiednich pomieszczeń do wykonywania dyscyplinarnych kar pozbawienia wolności, można zamienić karę aresztu zwykłego lub ścisłego, wymierzoną szeregowcom pełniącym służbę wojskową, na karę robót poza kolejnością.
§  2.
Karę aresztu zwykłego zamienia się w stosunku jeden dzień aresztu na jeden dzień robót poza kolejnością, a karę aresztu ścisłego - jeden dzień aresztu na dwa dni robót poza kolejnością.