Wojewódzkie i powiatowe organy kolegjalne administracji ogólnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.46.453

Akt utracił moc
Wersja od: 18 kwietnia 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 marca 1928 r.
w sprawie wojewódzkich i powiatowych organów kolegjalnych administracji ogólnej.

Na podstawie art. 63 i 83 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządzam co następuje:
Wybory członków rady wojewódzkiej i wydziału wojewódzkiego zarządza wojewoda.
Wybory członków rady wojewódzkiej są tajne, wybory członków wydziału wojewódzkiego są tajne i stosunkowe.
Każdy sejmik powiatowy i każda rada miejska miasta wydzielonego z powiatowego związku komunalnego wybierają po jednym członku rady wojewódzkiej. Wyboru dokonywa się na posiedzeniu wyborczem; w zaproszeniach na to posiedzenie należy wskazać wyraźnie cel zebrania. Do ważności wyboru wymaga się obecności przynajmniej takiej liczby członków sejmiku (rady miejskiej), jaka jest przepisana dla powzięcia ważnych uchwał w sprawach samorządu terytorjalnego, niewymagających kwalifikowanej większości.
Wybory członków rady wojewódzkiej przeprowadzają komisje wyborcze. Komisja wyborcza składa się:
a)
w powiecie z przewodniczącego sejmiku powiatowego i dwóch członków sejmiku, wybranych przez sejmik;
b)
w mieście, wydzielonem z powiatowego związku komunalnego pod względem administracji samorządowej, z przewodniczącego rady miejskiej i dwóch radnych, wybranych przez radę.
Głosować można tylko na kandydatów, zgłoszonych przed rozpoczęciem głosowania. Zgłoszenia może dokonać każdy członek kolegjum wyborczego.

Głosowanie odbywa się zapomocą karty do głosowania, na której głosujący wypisuje imię i nazwisko kandydata.

Nieważne są:

a)
karty do głosowania puste, nieczytelne, lub nie wskazujące niewątpliwie kandydata;
b)
karty do głosowania zawierające zastrzeżenia;
c)
karty do głosowania z nazwiskami kandydatów, którzy nie posiadają prawa wybieralności, tudzież z nazwiskami osób, które nie zostały zgłoszone jako kandydaci do rady wojewódzkiej.

Jeżeli karta do głosowania zawiera więcej imion i nazwisk, aniżeli jedno, uwzględnia się tylko imię i nazwisko umieszczone na pierwszem miejscu.

Głosowanie odbywa się w ten sposób, że wyborca wywołany przez przewodniczącego komisji wyborczej, w obecności komisji wyborczej, wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczej.

Wyborcy przybyli w toku głosowania już po odczytaniu ich nazwisk, ale jeszcze przed zamknięciem głosowania, mogą oddać karty do głosowania na końcu po wszystkich innych.

Po skończonem głosowaniu przewodniczący komisji wyborczej uznaje wybory za zamknięte, poczem komisja wyborcza przystępuje bezzwłocznie do obliczenia głosów.

Komisja wyborcza decyduje zwyczajną większością głosów o ważności kart do głosowania.

Wybranym zostaje ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli w pierwszem głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzymał takiej liczby głosów, następuje ściślejszy wybór między dwoma kandydatami, którzy otrzymali najwięcej głosów, przyczem głosy padłe w tem drugiem głosowaniu na innych kandydatów uznaje się za nieważne. W razie równości głosów ważnych przy wyborze ściślejszym rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego.

Jeżeli zgłoszono tylko jedną kandydaturę - głosowanie nie odbywa się, a za wybranego uważa się zgłoszonego kandydata.

Wynik wyborów ogłasza przewodniczący na tem samem posiedzeniu wyborczem.

Wybór osoby, nieposiadającej warunków obieralności, jest co do tej osoby nieważny.

Wyborów uzupełniających (art. 43 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r.) dokonywa się w ten sam sposobi jak wyborów głównych.

Z przebiegu wyboru członków rady wojewódzkiej sporządzić należy protokół, który powinien zawierać także stwierdzenie wyniku głosowania. Protokół podpisuje przewodniczący i członkowie komisji wyborczej.

Protokół wraz z kartami głosowania należy bezzwłocznie przesłać wojewodzie.

Każdy wyborca ma prawo, w ciągu 7 dni po dniu ogłoszenia wyniku wyborów, wnieść do wojewody za pośrednictwem przewodniczącego komisji wyborczej należycie umotywowany protest z żądaniem unieważnienia wyboru.

Wojewoda uznaje za nieważny wybór danej osoby lub orzeka nieważność całego aktu wyborczego w następujących wypadkach:

1)
jeżeli pogwałcono przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej;
2)
jeżeli wyboru dokonano bez przestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia, a uchybienia popełnione mogły wpłynąć na wynik wyborów;
3)
jeżeli, w związku z wyborami, dopuszczono się przekupstw, wymuszeń, fałszu lub jakichkolwiek podejść w rozmiarach, zdolnych zmienić wynik wyborów.

Decyzja wojewody jest ostateczna.

Wybory członków wydziału wojewódzkiego przeprowadza komisja wyborcza, złożona z przewodniczącego rady wojewódzkiej i dwóch członków rady wojewódzkiej, wybranych przez radę. Przepisy zdania drugiego i trzeciego § 3 mają odpowiednie zastosowanie.
Rada wojewódzka wybiera trzech członków wydziału wojewódzkiego.

Przepisy o sposobie wybierania członków rad wojewódzkich (§§ 5 - 7, § 8 ust. 3, §§ 9, 10 i 11 rozporządzenia niniejszego), mają odpowiednie zastosowanie przy wyborze członków wydziały, wojewódzkiego i ich zastępców z następującemi zmianami:

1)
wybory członków wydziału i wybory zastępców członków odbywają się oddzielnie;
2)
każdy wyborca ma prawo oddać jedną kartę wyborczą zawierającą imiona i nazwiska dwóch kandydatów; na wypadek, gdyby karta do głosowania zawierała więcej nazwisk niż dwa, to przy obliczaniu głosów uwzględnia się nazwiska tylko w powyższej liczbie i w tej kolejności, w jakiej poczynając od pierwszego nazwiska, zostały na karcie wyborczej wypisane;
3)
protokół oraz karty wyborcze (§ 10) przesyła wojewoda Ministrowi Spraw Wewnętrznych;
4)
protesty wyborcze rozstrzyga ostatecznie Minister Spraw Wewnętrznych.
Za wybranych uznaje się trzech kandydatów, którzy w kolejnym porządku otrzymali największą liczbę głosów. W razie równości głosów, rozstrzyga los między tymi kandydatami, którzy uzyskali równą liczbę głosów.
W razie zgłoszenia tylko tylu kandydatur na członków wydziału wojewódzkiego lub na zastępców, ile osób jest do wybrania, głosowanie się nie odbywa, a za wybranych uważa się wszystkich zgłoszonych kandydatów.
Członków izb wojewódzkich i ich zastępców (art. 93 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej), wyznacza, się drogą losowania, którego dokonuje przewodniczący wydziału wojewódzkiego, na posiedzeniu wydziału.
Organa kolegjalne, powołane do współdziałania z władzami administracji ogólnej, spełniają swoje funkcje według przepisów regulujących ich tok czynności, a mianowicie postanowień art. 44, 46, 63 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej, oraz poniżej podanych postanowień rozporządzenia niniejszego.
Rada wojewódzka zbiera się na zaproszenie przewodniczącego rady, który też oznacza terminy posiedzeń rady wojewódzkiej.
Przedmiotem obrad rady wojewódzkiej są sprawy, objęte porządkiem dziennym.

Porządek dzienny powinien być zakomunikowany członkom rady wojewódzkiej najpóźniej na 14 dni przed terminem posiedzenia.

Zamieszczenie w porządku dziennym spraw o których mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej z wyraźnem zaznaczeniem, że są to sprawy, w których rada wojewódzka współdziała z głosem stanowczym, uważa się za wezwanie do powzięcia ostatecznej uchwały w myśl § 47 ust. 2 cytowanego rozporządzenia.

Wnioski członków rady powinny być sformułowane na piśmie i zgłoszone przewodniczącemu rady najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem rady wojewódzkiej.

Sprawy nagłe może przewodniczący wprowadzić pod obrady rady wojewódzkiej z pominięciem powyższego terminu.

Referentem sprawy, wniesionej na porządek dzienny z urzędu, jest wojewoda lub wyznaczony przez niego urzędnik, albo też wyznaczony przez wojewodę - za jego zgodą - członek rady.

Referentem wniosku, wniesionego z pośród członków rady, jest wnioskodawca.

Przewodniczący rady wojewódzkiej otwiera i zamyka posiedzenia zebrania rady wojewódzkiej, udziela głosu członkom rady wojewódzkiej i osobom mającym prawo brać udział na posiedzeniach rady wojewódzkiej, kieruje biegiem obrad i przeprowadza głosowanie nad zgłoszonemi wnioskami.
Z każdego posiedzenia rady wojewódzkiej ma być sporządzony protokół z podaniem nazwisk obecnych członków i referentów, porządku obrad i dosłownej treści uchwał.
Przewodniczącym specjalnych komisyj rady wojewódzkiej jest przewodniczący rady, lub wyznaczony przezeń zastępca.
Przepisy o obradowaniu rady wojewódzkiej mają analogiczne zastosowanie do sposobu obradowania i załatwiania spraw przez wydział wojewódzki (izbę wojewódzką) z tą różnicą, że porządek dzienny winien być doręczony członkom wydziału (izby) najpóźniej na 3 dni przed posiedzeniem, wnioski zaś członków wydziału względnie izby (§ 19 ust. 4) mają być złożone przewodniczącemu najpóźniej na 24 godzin przed terminem posiedzenia.
Powiatowe organa kolegialne (kolegja miejskie), tudzież sejmiki wojewódzkie w województwach poznańskiem i pomorskiem, ilekroć działają zamiast rad wojewódzkich (art. 92 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r.), stosują przy sposobie obradowania i podejmowania uchwał odnośne przepisy o sposobie załatwiania spraw własnego zakresu działania samorządu terytorjalnego ze zmianami wynikającemi z rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 roku.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.