WMG-Polska. Układ celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie opłat stemplowych od weksli (podatku wekslowego). Gdańsk.1929.05.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.53.409

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1933 r.

UKŁAD
między Rzecząpospolitą Polską a Wolnem Miastem Gdańskiem celem uchylenia dwukrotnego opodatkowania w zakresie opłat stemplowych od weksli (podatku wekslowego).

Rzeczpospolita Polska i Wolne Miasto Gdańsk celem zapobieżenia dwukrotnemu opodatkowaniu w zakresie opłat stemplowych od weksli (podatku wekslowego), postanowiły zawrzeć co do tego układ i zamianowały w tym celu swymi pełnomocnikami:

Rzeczpospolita Polska:

Pana Stefana LALICKIEGO, Zastępcę Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku,

Pana Edwarda WERNERA, Naczelnika Wydziału w Ministerstwie Skarbu;

Wolne Miasto Gdańsk:

Pana Dr. KAMNITZERA, Senatora Finansów Wolnego Miasta Gdańska,

którzy po wzajemnej wymianie swych pełnomocnictw oraz po stwierdzeniu, iż są tak co do treści, jak i formy odpowiednie, umówili zgodnie co następuje:

Przy wekslach, wystawionych na obszarze jednej ze Stron, zalicza się uiszczoną na obszarze tej Strony opłatę stemplową od weksli (podatek wekslowy) na poczet opłaty stemplowej od weksli (podatku wekslowego), należnej na obszarze drugiej Strony.

Przy zaliczaniu w myśl artykułu 1 nie wchodzą w rachubę dodatki, uiszczane na podstawie specjalnych przepisów i należności, pobrane z powodu wykroczenia przeciw obowiązującym przepisom.

Postanowienia artykułów 1 i 2 mają zastosowanie także do weksli, wystawionych poza obszarem obu Stron, o ile od tych weksli na obszarze jednej Strony uiszczono opłatę stemplową od weksli (podatek wekslowy).

Przy zastosowaniu wspomnianych postanowień oblicza się:

100 złotych na 57,60 guld. gd. i

100 guld. gd. na 173,60 złotych.

1)
Układ niniejszy wchodzi w życie szesnastego dnia po wymianie not stwierdzających, że obie Strony układ ten przyjęły i ma zastosowanie do weksli, wystawionych po tym dniu.
2)
Układ niniejszy będzie obowiązywać do czasu, dopóki jedna ze Stron nie wymówi go najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego. W razie wymówienia w terminie traci układ ważność z upływem tego roku kalendarzowego, a to we wszystkich przypadkach, w których wystawienie weksli nastąpiło po upływie tegoż roku kalendarzowego.
3)
Układ został sporządzony w dwóch równobrzmiących oryginałach, a to każdy w języku polskim i niemieckim; obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego podpisali wymienieni wyżej pełnomocnicy ten układ.

Wygotowano w Gdańsku, dnia 29 maja 1929 r.