Rozdział 7 - Postępowanie wykonawcze. - Właściwość władz i tryb postępowania w sprawach szkód w majątku Powszechnej Organizacji "Służba Polsce".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.24.184

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1951 r.

Rozdział  7.

Postępowanie wykonawcze.

§  59.
1.
Na prawomocnym (§ 46) lub ostatecznym (§ 51) zarządzeniu o wynagrodzeniu szkody władza orzekająca I instancji zamieszcza klauzulę wykonalności z przytoczeniem podstawy prawnej uzasadniającej wykonalność zarządzenia.
2.
Klauzula wykonalności powinna być zaopatrzona podpisem i odciskiem pieczęci władzy orzekającej I instancji.
§  60.
Ostateczne lub prawomocne zarządzenie o wynagrodzeniu szkody zaopatrzone klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym, który uprawnia do przymusowego ściągnięcia wierzytelności Skarbu Państwa:
1)
z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wymienionych w § 3 - w trybie i na zasadach określonych w przepisach o potrąceniach,
2)
z innego majątku tych osób - w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  61.
1.
Przed wszczęciem egzekucji administracyjnej (§ 60 pkt 2) władza orzekająca I instancji powinna wysłać dłużnikowi pisemne żądanie uiszczenia roszczenia Skarbu Państwa z zagrożeniem wdrożenia egzekucji, jeśli w terminie 7-dniowym od doręczenia żądania nie wpłaci należności Skarbu Państwa.
2.
W razie nieuiszczenia należności władza orzekająca I instancji przesyła właściwemu wydziałowi finansowemu prezydium rady narodowej wniosek o wszczęcia egzekucji, w którym powinna wskazać: imię, nazwisko i adres dłużnika, należność i majątek, z którego należy wszcząć egzekucję, oraz zaznaczyć, że żądanie zapłaty zostało doręczone, a dłużnik należności nie uiścił. Do wniosku należy dołączyć zarządzenie o wynagrodzeniu szkody zaopatrzone klauzulą wykonalności wraz z odpisem oraz dowód doręczenia wezwania do zapłaty.